Ana Sayfa BORSA ABD Dolar Endeksi: Boğalar, ECB verileri öncesinde 102.50 civarında şüpheli görünüyor

ABD Dolar Endeksi: Boğalar, ECB verileri öncesinde 102.50 civarında şüpheli görünüyor

0
ABD Dolar Endeksi: Boğalar, ECB verileri öncesinde 102.50 civarında şüpheli görünüyor

ABD Dolar Endeksi, ECB ve Fed’e odaklanıyor

Yaklaşan ECB faiz kararı ve cuma günü TÜFE tarafından izlenen ABD enflasyon rakamlarının açıklanması öncesinde yatırımcılar arasındaki genel temkinli havanın ortasında endeks, bu hafta şimdiye kadar dalgalı ticareti koruyor.

Dolardaki düzensiz performans, getirilerin son aralığın üst sınırında kaldığı ve her zaman Fed’in yön politikasına ilişkin spekülasyonlara baktığı ABD nakit piyasalarındaki eşit derecede dalgalı ruh hali ile paralellik gösteriyor.

ABD veri alanında, olağan İlk Hak Talepleri, NA oturumunun sonraki bölümlerindeki tek sürüm olacaktır.

USD civarında nelere dikkat edilmelidir?

Endeks, yaklaşan ECB olayı ve cuma günü mayıs ayı ABD enflasyonunun yayınlanması öncesinde bekleme modunda görünüyor.

Doların mayıs ortasında görülen zayıflığı, enflasyonun Nisan ayında zirve yapmış olabileceğine dair artan algıya yanıt olarak geldi ve bu da Fed’in, Fed’i yükseltme konusunda piyasa katılımcılarının beklediği kadar agresif olması gerekmeyebileceği fikrini destekliyor.

Bu arada, jeopolitik köpürme nöbetleri, yüksek ABD getirileri ve ABD ekonomisinin potansiyel bir “sert inişi” ile birleştiğinde, Fed’in G10’daki emsallerinin çoğuna karşı ayrışması, önümüzdeki aylarda hala daha güçlü bir doları destekleyen faktörler.

ABD’de bu haftaki önemli olaylar: İlk Talepler (Perşembe) – Enflasyon Oranı, Flaş Tüketici Duyarlılığı, Aylık Bütçe Tablosu (Cuma).

Arka kazandaki önemli konular: Powell’ın “yumuşak” inişi… Bu ne anlama geliyor? Rusya ve Çin’e karşı artan jeopolitik coşku. Fed’in bu yıl ve 2023’te daha agresif oran yolu. ABD-Çin ticaret çatışması. Biden’ın Build Back Better planının geleceği.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz