Ana Sayfa Ekonomi Amerikan Kurtarma Planı (Biden’ın 1,9 Trilyon Dolarlık Teşvik Paketi)

Amerikan Kurtarma Planı (Biden’ın 1,9 Trilyon Dolarlık Teşvik Paketi)

0
Amerikan Kurtarma Planı (Biden’ın 1,9 Trilyon Dolarlık Teşvik Paketi)

Amerikan Kurtarma Planı Nedir?

Amerikan Kurtarma Planı, ABD’nin COVID-19 pandemisinin yıkıcı ekonomik ve sağlık etkilerinden kurtulmasını kolaylaştırmak için 14 Ocak 2021 Perşembe günü Başkan Joseph R. Biden tarafından önerildi. 1.9 trilyon dolarlık paket, kişi başına 1.400 dolarlık doğrudan teşvik ödemelerini, işsizlik tazminatını uzatmayı, asgari ücreti yükseltmeyi, tahliye ve haciz moratoryumlarını sürdürmeyi ve Çocuk Vergi Kredisini tamamen iade edilebilir hale getirirken artırmayı içeriyor. Kaybedilen vergi gelirlerinin telafi edilmesine yardımcı olmak için eyalet ve yerel hükümetlere fon sağlar, pandemi sırasında güvenli bir şekilde yeniden açılmaları için anaokulundan sekizinci sınıfa kadar okullara para sağlar ve COVID-19 test ve aşılama programlarını sübvanse eder.

Biden, ülkenin altyapısının yeniden inşasına yardımcı olacak Daha İyileştirme Planını başlattıktan sonra planı takip edeceğini duyurdu.

ANAHTAR NOKTALAR

• Amerikan Kurtarma Planı, Başkan Joseph R. Biden’in ABD’nin COVID-19 pandemisinin yıkıcı ekonomik ve sağlık etkilerinden kurtulmasını kolaylaştırma önerisidir.

• Paketin ağırlığı 1,9 trilyon dolar.

• Pandeminin ekonomik etkilerini hafifletme çabalarını virüsün kendisiyle mücadele stratejileriyle karıştırır.

• Biden, göreve başladıktan sonra önereceği “Daha İyiyi Geliştir” planı olarak adlandırılan ABD altyapısının yeniden inşasına yardımcı olacak bir planla planı takip etmeyi planlıyor.

Amerikan Kurtarma Planını Anlamak

Amerikan Kurtarma Planı, 2020’nin 2 trilyon Dolarlık Koronavirüs Yardım, Yardım ve Ekonomik Güvenlik (CARES) Yasası ve yaklaşık 900 milyar dolarlık teşvikin ardından, COVID-19 salgını sırasında Kongre tarafından yürürlüğe konacak en son teşvik paketi olacaktı. 2021 Konsolide Ödenek Yasasına dahil olan yardım, Aralık 2020’de kabul edildi.2 3

Bu faturaların bazı yönlerini genişletirken aynı zamanda yeni kurtarma stratejileri yaratır. Bunlar şunları içeriyor:

• Doğrudan Mali Ödemeler — Plan, Aralık ayında eski başkan Trump tarafından ilk talep edilen 2.000 $ ‘a ulaşmak için ikinci teşvik paketindeki 600 $’ lık ödemelere dayanarak, yılda 75.000 $ ‘dan az kazanan kişilere doğrudan 1.400 $ teşvik ödemesi sağlıyor.

• Genişletilmiş İşsizlik Yardımı — 2021 yasası, 14 Mart 2021’e kadar haftada 300 ABD doları olan işsizlik yardımlarını uzattı ve Amerikan Kurtarma Planı, ödemeleri Eylül ayı sonuna kadar sürdürürken, tutarı 400 dolara çıkarırken, CARES Yasası 600 ABD doları ödeme sağladı. 5 Şu anda 18 milyondan fazla Amerikalı işsizlik yardımlarına güveniyor.

• Daha Yüksek Asgari Ücret —Biden, planına Demokrat Parti’nin 2009’dan beri değişmeyen federal asgari ücreti 7,25 ABD dolarından 15,6 ABD dolarına çıkarmak için uzun süredir devam eden bir hedefini dahil etti.

• Devam Eden Tahliye ve Haciz Moratoriumları — Mart ayında sona erecek olan mevcut moratoryumlar Eylül ayına kadar devam etmiştir. Ocak 2021 itibariyle, 14 milyon Amerikalı kiralarında geride kaldı ve 11 milyonu da haciz tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

• Artan Gıda Yardımı — Plan, SNAP programına kayıtlı 43 milyon çocuğa ve ailelerine 2021’in sonuna kadar acil beslenme yardımının uzatılmasını önermektedir. 3 milyar dolarlık maliyet, programa yemek hazırlamak için restoranlara mali yardımı da içermektedir.

• Genişletilmiş Çocuk Vergi Kredisi — Bu kredi geçici olarak 18 yaşın altındaki tüm çocuklar için 2.000 dolardan 3.000 dolara ve altı yaşın altındaki çocuklar için 3.600 dolara çıkarılacaktır.7 Ayrıca, New York Times’a göre krediyi iade edilebilir hale getirecektir, yani bunlar bile gelir vergisi borcu olmayanlar bunu talep edebilir ve parayı alabilir.

Plan, Biden yönetiminin ilk 100 günü içinde 100 milyon doz COVID-19 aşısı uygulama ve aynı pencerede anaokulundan sekizinci sınıfa kadar olan okulların çoğunu yeniden açmayı hedefliyor. Öngörülen 400 milyar dolarlık bir maliyetle, aşı üretimini ve dağıtımını artırmak için paranın yanı sıra eyaletlere ve yerel topluluklara “test ve nakliye, okullarda ek temizlik ve sanitasyon hizmetleri, koruyucu ekipman ve havalandırma sistemleri. ” Ayrıca, virüse yakalanan kişileri karantina altına alma maliyetinin sübvanse edilmesine de yardımcı olur.

Federal işsizlik yardımları, haftalık 400 $ tutarında Eylül 2021 sonuna kadar uzatılacak.

Amerikan Kurtarma Planı için Finansman Dökümü

New York Times’da bildirildiği gibi, 130 milyar dolar, okulların yeniden açılmasına yardımcı olmaya harcanacak ve 40 milyar dolar daha uzaktan eğitim ve diğer koronavirüsle ilgili stratejiler konusunda kolejlere yardım edecek. Okulun yeniden açılması için gereken fonlara ek olarak, küçük işletmeler için hibe ve krediler de dahil olmak üzere 440 milyar dolar topluluklara gidecekti. Eyalet, yerel ve bölgesel hükümetler için acil durum finansmanı 350 milyar dolar ağırlığında olacak.

Plan, ulusal bir aşılama programı için ödeme yapmayı (20 milyar dolar), COVID-19 testini artırmayı (50 milyar dolar) ve daha fazla koruyucu teçhizat ve malzeme üretmeyi, tedarik üretimini güçlendirmeyi ve kullanmayı içeren önlemlerle birlikte koronavirüsle mücadele için 160 milyar dolar harcayacak acil müdahale personeli (40 milyar dolar). Ayrıca, bir halk sağlığı iş programı oluşturacak ve Eylül ayına kadar kapalı okullar veya bakım merkezleriyle ilgilenen kişilere 14 haftalık ücretli hastalık ve aile ve tıbbi izin izni verecektir. Uygun işçilere 1.400 dolarlık izin ödeneği verilir. Geri ödenebilir bir vergi kredisi, eyalet ve yerel yönetimlerin yanı sıra 500’den az çalışanı olan işletmelerin maliyetleri karşılamasına yardımcı olacaktır.

Amerikan Kurtarma Planının Geçiş BeklentileriThough the Demokratlar hem Meclisi hem de Senato’yu kontrol etseler de, çoğunlukları azdır ve Biden yönetimi, Cumhuriyetçi desteği olmadan bu planı Kongre tarafından onaylatmada önemli bir zorluk ile karşı karşıyadır. Bununla birlikte, Senatör Marco Rubio’nun (R-Fla.) Biden’ı bir mektubunda 1.400 dolarlık teşvik ödemelerini faturasına dahil etmeye çağırması da dahil olmak üzere, iki partili ilginin erken belirtileri olmuştur.8 Ve eğer Biden yönetimi oybirliğiyle Demokratik desteği sıralayabilirse, daha sonra yasayı yürürlüğe koymak için Senato’daki 50-50’lik bağı kıran Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in oyu olacak.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz