Ana Sayfa Forex Emtia ALTIN 2021’DE YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇEBİLİR Mİ?

ALTIN 2021’DE YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇEBİLİR Mİ?

0
ALTIN 2021’DE YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇEBİLİR Mİ?

2021’i başlatmak için Altın’a bir bakış;

Refreshingly, what was expected of her was the same thing that was expected of Lar

Geçtiğimiz yıl çok az piyasada değerli metallerden daha fazla oynaklık görüldü. Altın , tüm zamanların en yüksek seviyelerini   belirledikten sonra yılı güçlü bir şekilde bitirmeyi başardı. 

Yeni Yıl tüm hızıyla devam ederken, analistler sarı metalin 2021’de nerede biteceğini görmek istiyor.

Altın, 2021’de Covid-19’un hala yükselişe geçmesi ve dünyanın önde gelen ekonomilerini engellemesi ile pek çok çekiciliğe sahip olmaya devam ediyor. Bu kesintiler, kısa vadede artan riskten kaçınma ile birleştiğinde, altının umutlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Diğer taraftan, Pfizer aşıları halihazırda uygulanmakta ve şimdi bu sürece giren Moderna. Ne yazık ki, sürü bağışıklığına aylar kaldı ve aşılarla ilgili iyimserlik şimdiden fiyatlandırıldı.

Covid Hakkında Her  Şey?

Altın  önümüzdeki birkaç aydır hala Covid’in insafına kalmış durumda . Ancak daha derine inersek, geçen yıl merkez bankalarının ve para politikasının etkisini azaltmak imkansızdır.

ABD Merkez Bankası’nın ABD piyasalarını ayakta tutma taahhüdü 2020’nin büyük bir bölümünde açıkça görülüyordu. Sadece ABD’de değil Avrupa’da da bir durgunluk yaşandığından, bu eğilimin 2021’de feragat etmesi olası değil.

ABD doları 2021’de şimdiye kadar hafif bir geri dönüş gerçekleştirmeyi başardı ve bu aynı zamanda altının değerini izole etmeye yardımcı oluyor. Batı dünyasındaki tatil sezonunun ardından, 2021’in başlarında altın yükselişi görmek şaşırtıcı değildi.

Çoğu analist, kısa vadede altın üzerinde güçlü bir yükselişe sahip. Sebepleri bulmak çok da zor değil. Aşıların piyasaya sürülmesiyle birlikte, ABD’de yeni açıklanan 1,9 trilyon dolarlık teşvik planı da altın fiyatları için sağlıklı bir artış oldu. Ek olarak, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler bağımsız olarak Yeni Yılda para basmaya devam etmeyi seçtiler. Bu, önümüzdeki birkaç yıl boyunca sürebilecek bir boğa piyasasının altın için yapımı olabilir. 

Teknikler

Altın fiyatları, yakın vadeli hareketler için güçlü bir temel oluşturacak şekilde 6 ayın en düşük seviyesi olan 1.767 $ ile destekleniyor. Geçtiğimiz birkaç hafta, altının çok daha güçlü bir duruş sergilediğini gördü ve  bu seviyeyi test etmeye yaklaşmadı.

Bunun yerine altın, enflasyonun itici bir faktör olduğu için yeni dirençlere bakıyor gibi görünüyor. ABD doları endeksi bir tür toparlanma nedeniyle olabilir, ancak şu ana kadar meyve vermedi ve altın boğalara olumlu sinyaller vermeye devam ediyor. 

Herhangi bir anlamlı direnç noktasını belirlemek için altının momentumunun nerede yavaşladığını not etmek önemli olacaktır, ancak şimdilik psikolojik 2000 $ seviyesinin dışında görünürde belirgin seviyeler yoktur.

2000 $ ‘ın üzerindeki herhangi bir sürekli itme, her zaman, geçtiğimiz Ağustos ayında 2.065 $’ da görülen önceki yüksek seviyelerin hedefine yol açacaktır. Zıt eğilimlerin dışında, şu anda altının ivmesini engelleyecek çok az şey var, ancak bu hızla değişebilir.