Ana Sayfa Ekonomi 2021’de Doları Etkileyen Faktörler

2021’de Doları Etkileyen Faktörler

0
2021’de Doları Etkileyen Faktörler

ABD Doları (USD)dünyanın en güçlü ve en çok işlem gören para birimidir. İtibarı burada bitmiyor; USD’yi küresel ekonominin önemli bir simgesi yapan dünyanın en büyük ekonomisidir. Ayrıca USD, önde gelen finans kuruluşları tarafından uluslararası işlemlerde bulunmak üzere tutulmaktadır. 

2020’de COVID-19 virüsü tüm dünyayı kasıp kavururken, küresel ekonomileri de felç etti. ABD, vaka ve ölüm sayısında önde gelen etkinin ön saflarında yer aldı. ABD Başkanlık seçimlerinin de ABD Doları üzerinde keskin bir etkisi oldu. 

USD üzerindeki baskı güçlü. 2021’de dünyanın rezerv para biriminin kaderi ne olacak? 2020’nin büyük bir kısmını geride bıraktıktan sonra, 2021’de USD’yi güçlendirebilecek veya zayıflatabilecek birkaç faktör var.

İşte 2021’de USD’yi etkileyen beş faktör.

USD’yi Etkileyen 5 Faktör

  1. 2021’de Federal Rezerv Politikası
  2. Pandemiden Kurtulma
  3. ABD Mali Teşviki
  4. Küresel Ticari İlişkiler
  5. Avrupa Merkez Bankası Eylemi

2021’de Federal Rezerv Politikası

Dünyanın en güçlü bankası olan Federal Rezerv’in rolü Merkez Bankası, dolar alırken ve döviz satarken ve tam tersi değişmeyecek. Federal Rezerv, oranları en az 2023’e kadar sıfıra yakın tutacaklarına ve bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tahvil almaya devam edeceklerine dair işaretler verdi.

Federal Rezerv ayda en az 120 milyar dolar satın alıyor ve gerekirse artırmaya hazır. İngiltere ve Euro Bölgesi’ndeki tepkilerin aksine, bu durum doların doğrudan devalüasyonuna neden oldu.

Bankanın oranları ve QE taahhütleri sonsuza kadar sabit kalmayacak. Fed’in 2020’deki politika incelemesi, büyüyen bir ekonomiyi yansıtan ve aynı zamanda durgunluğu telafi eden fiyat artışlarının işaretlerini memnuniyetle karşılayarak maksimum istihdam ve fiyat istikrarı sağlamak istedi.

2020’de pandemi ekonomiyi sararken fiyatlar çok hızlı yükseldi. Kriz, talep yetersizliği nedeniyle arzın kapanmasına neden oldu. Her şey yoluna girdiğinde ve insanlar normal hayatlarına geri döndüğünde, finansal durum iyileşecek ve tüketim oranı artacaktır. Bu gibi durumlarda talep arzı aşabilir ve fiyatlarda kısa vadeli artışlara yol açabilir.

Küreselleşmeden dolayı, uzun vadeli enflasyon yükselişte olacak. Pandemi, ucuz ithalata güvenmek yerine ürünleri yerel olarak desteklemeye ve tedarik etmeye ihtiyaç olduğunu göstermiştir.

Fiyat artışlarıyla mücadele etmek için Federal Rezerv faiz oranlarını artırabilir; bu doları güçlendirecektir. 

Federal Rezerv, enflasyonla vurulduğunda oranları artırması muhtemel olmasa da 2022’de tahvil alımlarını geri çekebilir veya oranları yükseltebilir. Fed’lerin para politikalarında daha katı olduğuna dair herhangi bir gösterge, döviz piyasalarını zorlayabilir.

Pandemiden Kurtulma

Dünyanın dört bir yanındaki aşı sunumlarının dur-kalk hızı, farklı para birimleri üzerinde farklı bir etkiye sahip oldu. Aşı umutlarının ardındaki güven arttı ama dolar düştü.

Avrupa Birliği ülkelerinin çoğu ve Birleşik Krallık, 2021’in ilk çeyreğinde hızlanan aşı kampanyalarına tanık oldu. İlerleme, vaka oranlarını yükseltmeye yetecek kadar dengeledi. Pound daha yüksek ve işlerin yakında normale döneceğine dair umut veriyor. ABD enfeksiyonlar ve düşen aşı oranlarıyla uğraşırken, dolar düşüşünü sürdürebilir.

Ancak bilim adamları, aşıların mutasyonlarla etkisiz olabileceğinden endişe ediyor. Bu, araştırmacıları sıfırdan başlamaya ve aşılarını yeniden yapmaya zorlayabilir. Tıbbi sorunları çözmedeki herhangi bir gecikme, iyileşmeyi yavaşlatacaktır. İkinci veya üçüncü bir koronavirüs dalgası korkusu arttıkça, yatırımcılar piyasadaki en güvenli varlıklardan biri olan USD’ye kaçabilir.

ABD Mali Teşviki

Aralık 2020’de, görevden ayrılmasından bir ay önce, eski ABD Başkanı Donald Trump, 900 milyar dolarlık acil yardım fonlarını serbest bırakan bir teşvik tasarısını yasalaştırmıştı. Ocak 2021’de Başkan Joe Biden, işsizlik yardımları, aşı programları ve yerel memurların virüsle savaşması için fonları da içeren 1,9 trilyon dolarlık bir teşvik paketi imzaladı.

Bu büyüklükteki şaşırtıcı miktarlar ABD Doları için ne anlama geliyor? Yardım, sigorta ekleri ve faydalarının yanı sıra, mali paket ABD ekonomisinin çökmekte olan altyapısını kaldırabilir ve bir yıllık ekonomik kısıtlamaların neden olduğu acıyı hafifletebilir. ABD ekonomisinin iyileşmeye başladığına dair işaretler olsa da hem parasal hem de mali teşviklerin bolluğu ABD Doları endeksini olumsuz etkiledi. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz