Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaBORSAHİSSEAmazon salgını nasıl yakaladı ve topu nasıl yuvarladı?

Amazon salgını nasıl yakaladı ve topu nasıl yuvarladı?

Amazon’un salgından nasıl yararlandığına bir bakış


Koronavirüs salgını, birçok şirketin beklemedikleri ivmeyi kazanmasına yardımcı oldu. Aşısı şu anda dünya çapında onaylanan AstraZeneca gibi aşı geliştiricileri, stoklarının yükseliş trendlerinde ışık hızını göreceğine dair hiçbir fikre sahip olmamış olmalılar. Aynı durum, dünya çapında küresel aşı tedarik zincirinin aşı gelişiminin %60’ından fazlasını oluşturan Hindistan’ın serum enstitüsü için de geçerli. 

Benzer şekilde, Amazon gibi E-Ticaret platformları, herkesin evlerinde kilitli olmasına rağmen yine de kapılarının önünde teslimata ihtiyaç duyduğu için stoklarda bir artış gördü. Pandemi, mağazaya tıkla konseptine olan ihtiyacı artırdı ve Bezos’un sahip olduğu E-ticaret devi Amazon’un satışları Mayıs ayında iki katına çıktı. 

Satıcı kısmında Amazon’un rolü:

Şirket ayrıca web sitesinde listelenen her ürün için 35 dolardan fazla para istiyor. Bu, şirketin satışlarının yarısından fazlasını oluşturan milyonlarca satıcıya karşı mahkemeye çıkmasına neden olan adımdır. Satıcılar covid-19 salgını sırasında satışlarında büyük düşüş yaşadı ve satıcılar, Amazon’un, şirketin yalnızca kontrol ettiği geniş pazar üzerinde diktatörlüğe benzeyen kanunları zorladığını hissettikleri bir durumda buldular kendilerini. 

Muhataplarla satış analizi:

Tüketici harcamalarındaki satışlar Temmuz ve Mayıs aylarında bir önceki yılın benzer dönemine göre %60’a yükseldi. E-Ticaret pazarının %6’sına sahip olan Walmart ile karşılaştırıldığında, Amazon’un %38’lik devasa bir varlığı var. Ancak tüm bunlar, ölümcül koronavirüs salgınının vurduğu dünya önünde baskı altındaydı. 

Ancak kilitlenmeler, şirketin pazardaki hakimiyetini artıran ve aynı zamanda pazardaki firmanın farklı işletmeleri için bir anlamda bir rahatlama sağlayan bir takviye dozu olarak geldi. 

Reklam harcamaları:

Bir ekonomik kriz her zaman kaybedenleri ve kazananları göstermeye yardımcı olmuştur. Procter ve Gamble gibi şirketler, reklama harcadıklarının en az iki katını harcayarak büyük bunalımdan kurtuldu. Hedef, 2001’deki büyük durgunluğun Amerika’daki konut piyasasının çöküşüyle ​​birlikte piyasaya sürülmesinden sonra karının %45’ten fazla arttığını gördü. 

Pandemi bizi vurmadan önce Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam perakende satışların %5’inden azını oluşturuyordu. Ancak salgın büyüdükçe ve insanlar evlerinin içine girmeye zorlandıkça, birçok uzman, geçen yıl elde ettiği %15 kilometre taşına kıyasla, şirketin yakında satışlarda %25’ten fazla sorumlu olacağını tahmin etti. 

Bu uzmanlar ayrıca, tüketicilerin sürekli olarak ve giderek artan bir şekilde çevrimiçi alışveriş fikrine doğru ilerlediğine ve bu insanların çoğu, salgın sona erdiğinde bile muhtemelen alışveriş yapmak için mağazalara asla gitmeyeceklerine inanıyor. 

Daha fazla reklamın sonuçları:

Amazon, 2019’da 6 milyar dolardan fazla reklam harcadı ve bu gerçek, firmayı 2020’de ABD’de reklamcılıkta en çok harcama yapan şirket yaptı. 

Ayrıca firmanın reklamcılıktan da yılda yaklaşık dört milyar dolar kazandığını belirtmek ilginçtir. Ya da en azından 2020’nin ilk çeyreğinde bu kadar çok şey yapıldı. Bu, bir önceki yıla göre %40’tan fazla arttı. 

Bu reklamlar Amazon Prime, Kindle gibi ürünlerde ve hatta firmanın Ana Sayfası olan Amazon.com’da görülüyor. Bu reklamlardan bazıları, Amazon’da listelenmek için halihazırda ücret ödeyen satıcılar tarafından satın alınır.

Ancak, uygun tanıtım ve reklam olmadan ürünlerinin tükeneceğinden de korkuyorlar. 

Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca Google ve Facebook’tan sonra ilk üç dijital reklam satıcısı arasında yer alıyor. Firma, çevrimiçi pazarda daha sıkı bir tutuş sağlamayı hedefliyor ve hatta daha da genişleyebilir. Şirket, bağlı kuruluş pazarlaması için alıcıların ürünlerini tanıtan anahtar kelimeler için teklif verdikleri bir ortam yarattı.

Bu teklife katılan kişi sayısı arttıkça, her kelimenin fiyatı da artmaktadır. Şirketin kazanç raporu, 2017’den bu yana %350’den fazla artış gösteren bir önceki yıla göre %40’tan fazla gelir artışının net bir işaretini gösteriyor. Bazı perakende analistleri, firmanın bir perakendecileriyle satranç oyunu oynadığını ve şimdiden herkesin altı ila sekiz adım önde olduğunu düşünüyor. 

Amazon, saf eğitim açısından:

Firma ayrıca şu anda hain hisse senedi piyasasında yatırımcılar için güvenli bir cennettir. Firma, piyasa değerinde yarım trilyondan fazla kazandı. Bu, mevcut mali yılda gerçekleşti. Şirket 30 Temmuz’da kazançlarını açıkladığında hisselerin daha da artması bekleniyor.

Goldman Sachs analistlerine göre, şirketin geliri geçen yıla göre Amerika’nın kuzey kesimlerinde %50’den fazla artış gösterecek. Halihazırda yaklaşık 178 milyar dolar net değere sahip olan Jeff Bezos, 2026’nın sonunda dünyanın ilk trilyoneri olmaya hazırlanıyor.

Amazon başka nerede?

Firma devasa büyüklüğü nedeniyle özel olarak yararlandığı büyük avantajlara sahip. Firmanın AWS adlı yan kuruluşlarından biri veya Amazon web hizmetleri satışlardan 35 milyar dolardan fazla kazanç elde etti. AWS, özel sunucularında ağ alanlarını kiralayan bir bulut bilişim platformudur. Bağlı ortaklığın satışları geçen yıldan bu yana %35’ten fazla arttı. 

Bu başarı, firmanın market teslimatlarında sübvansiyon sağlama adımına, depo ağının genişletilmesine ve meydana gelebilecek kayıp açısından ikinci bir düşünce olmaksızın tek günlük teslimatı göz ardı etmesine yol açtı. AWS, aksi takdirde olumsuz olarak değerlendirilecek bir tür “tamponlu” ekonomik etkiye sahiptir. Firmanın şu anda 1200’den fazla binası var ve kapladığı alan, küresel lojistik ağı için şaşırtıcı derecede 278 milyon fit kare. Bu, 2016’dan bu yana %82’den fazla arttı. Firma, eşi benzeri görülmemiş bir büyüme hızında büyümeye devam ediyor. Amazon, Temmuz ayı sonuna kadar yalnızca ABD’de 45 milyon metrekareden fazla lojistik alanı kaplayacağını da duyurdu. 

Sonuç:

Amazon, fonlarını korumak isteyen insanlar için harika bir yatırımdır. Firmanın mevcut hisse senedi oranı, hisse başına 3000 dolardan fazladır. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım