Ana Sayfa Forex Yeni Başlayanlar Bir Ticaret Planı Nasıl Hazırlamalıdır?

Yeni Başlayanlar Bir Ticaret Planı Nasıl Hazırlamalıdır?

0
Yeni Başlayanlar Bir Ticaret Planı Nasıl Hazırlamalıdır?

Bu genel bakışta, ticaret planları hazırlamayı tartışacağız. Bir ticaret planı, mevcut piyasa durumunu değerlendirmeye ve tüccarın planlarını hayata geçirmeye yardımcı olur.

Ticaret planı ne için gereklidir?

Ticaret planı, tüccarlar için bir yol haritası gibidir. Kullandığınız ticaret stratejisine bağlı olarak, bir ticaret planı mevcut ticaret fırsatlarını ve gelecek vaat eden işlemleri formüle eder. Gelecek vaat eden işlemler, başarı olasılığı yüksek olan işlemlerdir; doğru yerde, doğru zamanda, orta düzeyde bir risk ve iyi bir potansiyel kâr ile yapılırlar.

Bir ticaret planı, ticaret fikirlerinizi, mevcut durum analizinizi ayrıntılı olarak açıklamalıdır. Piyasadaki görüşünüzün kağıt üzerinde (veya bir dosya içinde) bir “resmini” oluşturur. Genel olarak, başarılı bir analiz ve piyasa hakkında doğru bir fikir, kendi başına iyi ticareti garanti etmez, ancak mevcut düşünceleriniz size ticaret fikirleri arayabileceğiniz alanı gösterebilir.

Açık ve anlaşılması kolay bir ticaret planına sahip olan bir tüccar, kaotik duygusal ticaret yapmayı bırakır. Artık piyasa dalgalarında çaresiz bir ağaç yongası değiller. Yelkenlerini açıyorlar ve karlarına doğru yola çıkıyorlar, gelecek vaat eden işlemleri bulup kapatıyorlar. Plan sayesinde alım satımları daha verimli hale geliyor.

Planı hazırlamak

Hazırlık süreci birkaç aşamaya ayrılabilir: teknik resim, temel faktörler, ek sinyaller (göstergeler), risk kontrolü, kar alma. Aktif tüccarlar, her gün sabahları alım satım planları yaparak, gerekli düzeltmeler ve düzeltmelerle gün içinde hayata geçirirler.

Adım 1: Teknik resim

Bir enstrümandaki teknik resmi değerlendirmek için eski teknoloji analizini kullanıyoruz. Finansal aracınızın grafiğini açın, birkaç zaman dilimini kontrol edin (daha büyük olanlardan başlayıp daha küçük olanlara doğru) ve tüm önemli faktörleri işaretleyin:

• Trend yönü, trend çizgileri

• Destek ve direnç seviyeleri

• Teknik analiz modelleri

• Ek sinyaller: Fibonacci seviyeleri, mum çubuğu kombinasyonları, Fiyat Eylem modelleri, çeşitli orijinal yöntemler.

Grafikteki her şeyi işaretledikten sonra, stratejinize göre grafik üzerinde uygun giriş noktaları bulun. Pozisyonunuzu açacağınız sinyalleri seçin: önemli bir seviyeden ayrılma veya sıçrama, bir fiyat aralığından çıkma, eksiksiz bir teknik analiz modeli, vb. İşlem planınızdaki tüm giriş noktalarını ve onaylama sinyallerini işaretleyin.

Teknik resim

Adım 2: Temel faktörler

Piyasadaki kotasyonları ileriye taşıyan en önemli şey, faiz oranlarına ilişkin kararlar, makroekonomik göstergelerin yayınları, politikacıların konuşmaları vb. Gibi temel haberlerdir. Bu tür haberler dalgalanmaya neden olur ve alıntılar için kılavuzluk sağlar.

Hangi haberlerin ne zaman çıkacağını öğrenmek için bir ekonomik takvim kullanın. Sabah açın ve günün önemli olaylarını işaretleyin. Bazı ciddi veriler ortaya çıktıktan sonra, ticaret planınıza göre bir pozisyon açma sinyali görünebilir – ticaret haberlerinin özü budur. Ya da tam tersine, bazı veriler görünmeden önce karlı bir pozisyonu kapatmanız veya riskleri en aza indirmeniz (Zararı Durdur’u daha yakına çekerek) gerekir.

Ekonomik takvim

Adım 3: Göstergelerden gelen sinyaller

Bugünlerde, tüccarların bütünsel piyasa analizi yapmalarına yardımcı olan birçok gösterge var. Alım satım göstergeleri, fiyat veya hacimlere dayalı matematiksel fonksiyonlardır. Sadece piyasayı analiz etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ek ticaret sinyalleri de verebilirler. Bazı göstergeler trendler için iyidir, bazıları – daireler için bazıları evrenseldir.

Kural olarak, tüccarlar göstergeleri teknoloji analizine ek olarak kullanırlar. Göstergeler, açılış pozisyonları için onaylama sinyalleri verebilir; eğilimin yönünü gösterin; Zararı Durdur ve Kâr Al koymaya yönelik göstergeler verir. Kullandığınız göstergeleri ve verdikleri açılış ve kapanış sinyallerini ticaret planına yazın.

Ticaret göstergeleri

Adım 4: Zararı Durdur ve Kar Al

Ticarette riskleri sınırlamak için, pozisyon kaybetme ve kar alma konusunda katı bir plana ihtiyacınız var. Piyasa konumunuza ters düştüğünde, Zararı Durdurun ve Kar Al, sigorta görevi görür, zararları sınırlar ve karı korur. Bu nedenle, alım satımları planlarken, teknik olarak doğru bir SL için bir yeri ve karınızı almanın bir yolunu kontrol etmeniz gerekir.

SL’den TP’ye oranı son derece önemlidir; esnaf seçimi için ek bir filtre olarak da kullanılabilir. 1: 1 ise, iki kez düşünün. Oranın 1: 2 veya daha fazla olduğu işlemleri seçin. Bunlar, gelecek vaat eden işlemler dediğimiz şeydir – potansiyel kâr, potansiyel zarardan birkaç kat daha yüksek olduğunda.

Stop and Profit oranı 1: 3’tür

Planı takip etmek

Planınız tamamlandığında, piyasadaki olası eylemlerinizin bütünsel bir resmine sahip olacaksınız: alım satımları nerede ve hangi sinyallere göre hazırlayacağınız, hangi haberler fiyat dinamiklerini etkileyebilir, bir SL’yi nereye yerleştireceğiniz, nereden kar elde edeceğiniz. Bu aşağıdaki gibi görünür:

  • Finansal enstrümanınız, mevcut trend
  • Açık pozisyonlar için sinyaller (teknik analiz, haberler, göstergeler vb.)
  • Giriş noktası, ticaret yönü
  • Riskleri kontrol etme – bir SL’nin nereye yerleştirileceği
  • Karın nerede (veya ne zaman) alınacağı

O zaman tüccar, planlarını titizlikle takip etmelidir. Bir ticaret açmak için bir sinyal varsa – pazara girin, yoksa pazara girin – kenarda durun ve piyasada burnunuzu sokmayın. Burada, tüccarın disiplini esastır: bir ticaret planı hazırlamak yeterli değildir; önemli olan onu takip etmektir. Bununla, ticaretin temel psikolojisi yardımcı olabilir.

Planınızı düzeltmek

Gün içinde, tekliflerin dinamiklerine bağlı olarak, plan belirli düzeltmelere ihtiyaç duyabilir: ek sinyaller görünebilir veya tam tersine, bazı sinyaller geçersiz hale gelebilir. Bu kesinlikle normaldir, piyasa makroekonomik göstergeler de dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir. Gerekli tüm düzeltmeleri yapın ve takip edin.

Günün sonunda, tüccarınızın günlüğündeki sonuçların hemen altına. Bu size planı takip edip etmediğinizi veya düzensiz ticaret yapıp yapmadığınızı gösterecektir. Ayrıca, daha sonra istatistikleri değerlendirecek, ticaret sistemlerinizin zayıf ve güçlü noktalarını görecek ve gerekirse düzelteceksiniz.

Kapanış

Bir ticaret planı, tüccarın ana aracı ve silahıdır. Piyasadaki mevcut durumu değerlendirmek, gelecek vaat eden işlemleri planlamak ve gerçekleştirmek içindir. İyi hazırlanmış bir ticaret planına sahip olan tüccar, kendisini kaotik ve duygusal ticaretten korur. Ticaret planınız konusunda disiplinli ve eksiksiz olarak, ticaretinizi ve profesyonel becerilerinizi geliştireceksiniz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz