Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Yatırımcılar neden kripto CFD’lerini seçiyor?

Yatırımcılar neden kripto CFD’lerini seçiyor?

0
Yatırımcılar neden kripto CFD’lerini seçiyor?
paragünlüğü-bitcoin

Fark Sözleşmeleri (CFD’ler) 1990’ların başından beri var olmasına rağmen türev enstrümanın popülaritesi 2020’de büyük bir artış gördü. Pandemi kaynaklı piyasa oynaklığı muhtemelen bu popülerliğin artmasının temel nedenidir. Uzun süreli evde kalma kısıtlamaları, insanlara kripto para birimlerini keşfetmeleri ve yatırım dünyasına girmeleri için mükemmel bir fırsat sundu.

Kripto Para Birimleri Yükseliyor

2017 kripto para birimleri için rekor bir yılsa, 2020 rekor kıran bir yıldı. En popüler kriptolar özellikle Bitcoin, yılın ikinci yarısında yeni zirvelere ulaştı. Volatilite olmadan olmasa da Ethereum bile Aralık 2018’de görülen 91 $’lık düşük seviyesinden 2020’nin sonunda 450 $’ı geçti.

Küresel salgın, dünya genelinde ekonomileri hırpalayarak geleneksel varlıklara büyük bir darbe vurdu. Ana akım varlıkları çevreleyen piyasa korku hissi, kripto para birimlerinin gelişmesi için elverişli bir ortam sundu. Sadece bireysel yatırımcılar değil şirketler ve kurumsal yatırımcılar da dijital varlık sınıfına yöneldi. Bu, dijital para birimlerinin ana akım haline gelmesi umuduyla kriptoların yükselişini daha da hızlandırdı.

JPMorgan’dan Visa ve PayPal’a, finans sektöründeki en büyük isimlerden bazıları, işlemler için kripto para birimlerini benimsediklerini duyurdu. Bu, bireysel yatırımcılar için büyük bir güven artırıcı oldu.

Bununla birlikte, hiçbir yerde kripto para biriminin benimsenmesi Afrika kıtasında olduğu kadar belirgin olmamıştır. Kıta, artan kripto mülkiyetine, yatırım hacimlerine ve dolayısıyla düzenlemelere tanık oldu. Hazırlanan bir rapora göre Afrika eşler arası kripto yatırımı açısından ikinci sırada yer alıyor. Eylül 2020 itibariyle Nijerya, haftalık 5 milyon ila 10 milyon dolar arasında kaydedilen artan P2P hacimleri açısından lider konumdadır. Kenya ve Güney Afrika, haftalık ortalama 1 milyon ila 2 milyon dolarlık yatırım hacmiyle yakın bir ikinci sırada yer alıyor.

Yapılan bir başka rapor, Nijerya, Uganda, Güney Afrika, Kenya ve Gana’nın Bitcoin ile ilgili arama açısından Google’da ilk 10 ülke arasında olduğunu ortaya koydu. Afrika, kripto para birimlerinin benimsenmesi için en umut verici bölgelerden biri olacak şekilde şekilleniyor.

Perakende yatırımcılar arasında kriptolara artan ilgiyle birlikte, CFD’ler bu dijital varlık sınıfında yatırım yapmak için uygun bir araç olarak ortaya çıktı. Yatırımcıların fiyatı üzerinde spekülasyon yapabilmeleri için dayanak varlığa sahip olmaları gerekmez. Bu dijital para birimlerini doğrudan borsalarda işlem yapmaktan çok daha küçük bir sermaye ile alıp satabilecekleri anlamına gelir. Türev enstrümanın 2021’de kripto yatırımcıları arasında popülaritesini artırmaya devam etmesi muhtemel. İşte bunun temel nedenlerinden bazıları;

Kaldıraç

Kaldıraç ile yatırımcının sermayesinin yalnızca bir kısmını finanse etmesi gerekirken komisyoncu kalan tutarı ödünç verir. Yatırımcı tarafından finanse edilecek miktar komisyoncu tarafından sunulan kaldıraç oranına bağlıdır. Kaldıraç seviyeleri brokerler arasında farklılık gösterir. Örneğin, dünyanın ilk düzenlenmiş hibrit brokeri ile yatırımcılar, kripto para birimi CFD’lerinde 1:500’e varan kaldıraç oranına erişebilir. Bu nedenle yatırımcı tarafından finanse edilen maliyetlerin yalnızca bir kısmı ile yatırım hesaplarındaki yalnızca sermaye tarafından sağlanandan çok daha büyük pozisyonlar açabilirler.

Kaldıraç cezbedici olabilir çünkü maruziyeti artırır ve bu da kâr potansiyelini büyütür. Öte yandan piyasa yatırımcının fiyat tahminine karşı hareket ederse daha büyük risk de potansiyel kayıpları çoğaltır. Bunun nedeni kâr veya zararın yatırımcı tarafından finanse edilen miktardan ziyade toplam pozisyon büyüklüğüne dayanmasıdır.

Daha Büyük Yatırım Fırsatları

Kripto para piyasası oynaklık ile karakterizedir. Bu oynaklık Covid-19 pandemisinde görüldüğü gibi belirsiz zamanlarda daha da belirgin hale geliyor. Buna her bir kripto haberinin piyasayı etkileyebileceğini de ekleyin. Bitcoin’in 8 Ocak 2021’de 40 bin doları aşması gibi olumlu haberler, kripto meraklılarını kutlamak için bir nedendi. Olumlu piyasa hissi, piyasada dalgalandı. 

CFD’ler yatırımcılara hem yükselen hem de düşen fiyatlar üzerinde spekülasyon yapma olanağı sundukları için değişken kripto pazarında yatırım yapmak için yararlı araçlar olduklarını kanıtlıyor. CFD’ler ile yatırımcı sözleşmenin açıldığı andan sözleşmenin kapandığı ana kadarki fiyat farkını değiştirmek için bir anlaşmaya girer. Bu nedenle yatırımcılar boğa piyasalarında uzun pozisyon ve ayı piyasalarında kısa pozisyon almayı seçebilirler. Bu CFD’lerin doğrudan borsalarda alım satım yapmaktan daha fazla al sat fırsatı sunduğu anlamına gelir.

Kolaylık

CFD’ler tüm deneyim seviyelerine, yatırım tarzlarına ve risk iştahlarına uygundur. Türev araçlarla yatırımcılar borsalarda doğrudan kripto yatırımı yapmaları durumunda ihtiyaç duyacaklarından çok daha küçük sermaye ile yatırım yapmayı seçebilirler. Bu küçük başlamayı ve deneyim kazandıkça pozisyon boyutlarını kademeli olarak artırmayı tercih eden yeni başlayanlar için yararlıdır. 

CFD’ler ayrıca temel piyasayı yakından taklit eden bir yatırım ortamı sunar. Bu enstrüman aynı zamanda bir yatırım portföyünden korunmak için harika bir yol sunar. Diğer türev araçlardan farklı olarak CFD’lerin bir son kullanma tarihi yoktur. Bu yatırımcıların piyasa hareketlerine ilişkin beklentilerine göre istedikleri zaman bir pozisyonu kapatmayı seçebilecekleri anlamına gelir.

Kripto CFD’leri yatırımcıların tümü tek bir hesaptan birden fazla varlık yatırımı yapmalarına izin verdiği için daha da uygundur. Ayrıca sabit bir sözleşme boyutu olmadan yatırımcılar risk iştahlarına, kaldıraç seviyelerine ve alım satım hedeflerine göre pozisyon büyüklüğünü seçebilirler.

Risk yönetimi

Güçlü risk yönetiminin sağlanması CFD’ler için de uygundur. Yatırımcılar bir işleme girmeden önce kolayca zararı durdur ve kar emri alabilirler. Ayrıca düzenli hesap raporları ile açık pozisyonları hakkında bilinçli kararlar alabilirler. Yatırımcılar risk iştahlarını değerlendirerek, bir pozisyona girmek için varlık fiyatı ile kısıtlanmak yerine kaldıraç oranlarını da seçebilirler.

“Bu kripto para birimleri için heyecan verici bir zaman. Artan kurumsal ilgi ve hatta merkez bankalarının kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini göz önünde bulundurmasıyla birlikte, gelecek dijital varlık sınıfı için umut verici görünüyor. Ancak dijital varlıkların yatırımından en iyi şekilde yararlanmak piyasa hakkında sağlam bilgi gerektiriyor. 

Eşsiz Bir Fırsat

Kripto para yatırımında ilginç bir gelişme sentetik çiftlerin mevcudiyetidir. Örneğin, heyecan verici yatırım fırsatları sunmak için özenle seçilmiş sentetik kripto çiftleri yaratıldı. Bu çiftlerden bazıları BTC/Nasdaq, BTC/Dow Jones, BTC/Apple, BTC/Facebook, BTC/Amazon, BTC/Twitter, BTC/ZAR’dır. Bunlar yatırımcılar için her iki dünyanın en iyisini getiren önde gelen hisse senedi endeksleri ve hisse senetleri ile kripto kombinasyonlarıdır.

Aracının kripto para birimlerinde hem para yatırma hem de çekme işlemlerini kabul etmesiyle, bu sentetik çiftlerin yatırımı de kolaylaşır. Yatırımcıların alım satım fırsatlarından en iyi şekilde yararlanabilmek için artık itibari para ile kripto para alışverişi yapmasına gerek yok.

İştirakler/IB’ler için Faydalar

Yeni başlayan yatırımcılardan gelen kripto para birimlerine olan ilginin büyük bir kısmı ile bilgi ve eğitim talebi de artıyor. Bu bağlı kuruluşlar ve tanıtım komisyoncuları için büyük bir avantaj sağlar. Yararlı kılavuzlar, öğreticiler, analizler ve haberler sağlayarak, yatırımcıların bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilecek zengin eğitim kaynakları sunabilirler.

Brokerlar, bağlı kuruluşlarının ve IB’lerin müşterilerinin kripto para birimi alım satım yolculuğunu daha iyi hale getirmelerine ve desteklemelerine yardımcı olmak için bağlı kuruluş programları aracılığıyla gerekli tüm ortak desteğini sağlamalıdır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz