Ana Sayfa Teknoloji Uygulamalarda Bu Hafta: Play Store yenilemesi, Google antitröst davası güncellemeleri, BeReal’ın gerçek çekişi

Uygulamalarda Bu Hafta: Play Store yenilemesi, Google antitröst davası güncellemeleri, BeReal’ın gerçek çekişi

0
Uygulamalarda Bu Hafta: Play Store yenilemesi, Google antitröst davası güncellemeleri, BeReal’ın gerçek çekişi

Küresel uygulama harcamaları, pandeminin körüklediği hiper büyümenin yavaşlaması nedeniyle 2021’in aynı döneminde 64,4 milyar dolardan sadece biraz artarak 2022’nin ilk yarısında 65 milyar dolara ulaştı. Ancak genel olarak son yıl sonu raporlarına göre, 2021’de hem iOS hem de Google Play mağazalarında rekor sayıda indirme ve tüketici harcaması üreterek uygulama ekonomisi büyümeye devam ediyor. Geçen yıl iOS ve Google Play genelinde küresel harcama 133 milyar dolardı ve tüketiciler 143.6 milyar uygulama indirdi.

Uygulamalarda, haberler, güncellemeler, başlangıç finansmanları, birleşmeler ve satın almalar ve çok daha fazlası dahil olmak üzere uygulama dünyasından en son haberlerle tek bir yerde bu hızlı hareket eden sektöre ayak uydurmanın bir yolunu sunuyor.

Epic Games ve Match, Google’a karşı antitröst davalarını genişletmeye çalışıyor

Epic Games ve Match Group, geçen yıl yaptıkları ilk şikayetlerine Google’ın Android uygulama pazarına hükmetmek için gittiği varsayılan uzunlukları gösteren yeni sayılar ekleyerek Google’a karşı açtığı antitröst davalarını güçlendirmeye çalışıyor. Şirketler, bir hafta önce Google’a karşı açtıkları davalarda şikayetlerini değiştirmek için bir dava açtılar ve şimdi Google’ın ticari rakiplerine, kendilerini Google Play ile rekabete sokacak başka uygulama mağazaları açmamaları için ödeme yaptığını iddia ediyor. Değiştirilen şikayet, Sherman Yasası olarak bilinen ABD antitröst yasasının doğrudan ihlali olacaktır.

Epic Games ve Match Group, Google’ın planlarını ilk olarak geçen yıl bir dosyada detaylandırmıştı ve burada “Project Hug” veya daha sonra “Apps and Games Velocity Programı” olarak bilinen bir Google programını detaylandırdılar. Bu çaba, oyun geliştiricilerine oyunlarını Google Play Store’da tutmaları için yüz milyonlarca dolar teşvik ödemeye odaklanmıştı.

Şimdi, Epic Games ve Match Group, şikayetlerine Google’ın nasıl ödeme yaptığını veya potansiyel rakiplerini Play Store ile rekabet halinde Android’de uygulama dağıtmama konusunda anlaşmaya nasıl ikna ettiğini belirten iki yeni iddiayla ekleme yapmak istiyor. uygulama mağazaları. Okuduğuna göre Google, “Play’den en çok zarar görme riski altında olan” geliştiricileri belirlemiş ve daha sonra onlara bir anlaşma teklifiyle yaklaşmıştı.

Şikayet şimdi bunu, Sherman Yasası’nın “her sözleşmeyi, tröst veya başka bir biçimdeki birleşimleri veya çeşitli Devletler arasında ticareti veya ticareti kısıtlayan komployu” yasaklayan “kendi başına” bir ihlali olarak görüyor. yabancı milletler” diyor. (Tam hikayeyi TechCrunch’ta buradan okuyabilirsiniz.)

Google Play yenilemesi devam ediyor

Google, bu hafta Play Store için daha fazla geliştiricinin mağaza girişi varlıklarını “ön ve merkeze” yerleştirmek için tasarlanan yeni özelliklerini duyurdu. Şirket tabletler, katlanabilir cihazlar ve Chromebook’lar gibi büyük ekranlı cihazlarda Play Store’un yeniden tasarımının doğrudan Uygulamalar ve Oyunlar Ana Sayfasında uygulama ekran görüntülerini, videoları ve açıklamaları daha iyi kullanacağını söylüyor. Google, bunun Android kullanıcılarına yüklenecek yeni uygulamalara ve oyunlara göz atarken yardımcı olacağını söylüyor.

Ayrıca, Chromebook deneyimini daha iyi yansıtmak için geliştiricilerin Play Console’a Chromebook’a özel ekran görüntülerini yükleme yeteneği de ekliyor. Geliştiriciler, yatay için önerilen 16:9 ekran görüntülerinde 1080-7690 piksel boyutlarında sekiz adede kadar ekran görüntüsü yükleyebilir. Google, büyük ekranlarda tutarlılık için tabletler için kalite yönergelerini de güncelliyor, ancak önceki yüklemelerin değişikliklerden etkilenmeyeceğini belirtiyor.

Google ayrıca geliştiricilerin uygulamaları büyük ekranlarda nasıl sergileyeceklerine ilişkin en iyi uygulamaları öğrenmelerine yardımcı olmak için bir dizi içerik kalitesi yönergesi yayınladı.

Bu hafta duyurulan değişiklikler, kullanıcılara arama sonuçlarını cihaza göre filtreleme olanağı sunan ve akıllı saatler, TV’ler ve arabalar gibi telefon dışı cihazlar için uzaktan kumanda dahil olmak üzere uygulamaları keşfetmelerini ve indirmelerini kolaylaştıran Play Store’un daha önceki bir yenilemesini takip ediyor. Google’ın bu ay ilk Pixel markalı akıllı saatini piyasaya sürmesi göz önüne alındığında, bu özellik zamanında geldi.

BeReal’in gerçek çekiş gücü

Z kuşağı sosyal medya uygulaması BeReal, kullanıcılarını her gün fotoğraf çekmeye teşvik ediyor. Günlük bir alışkanlık yaratmak için tasarlanmış bir format. Ancak üçüncü taraf bir uygulama zekası firmasının yeni tahminlerine göre, şu anda uygulamanın kullanıcılarının yalnızca küçük bir kısmı bunu yapıyor. Sensor Tower’ın araştırmasına göre, BeReal bazı metriklerde önemli bir çekiş gösteriyor. Örneğin App Store ve Google Play’de dünya çapında 53 milyon yüklemeyi aştı ve örneğin Ocak 2022’den bu yana aylık aktif kullanıcılarının %2.254 arttığını gördü. Ancak firma, bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren aktif Android yüklemelerinin yalnızca %9’unun uygulamayı her gün açtığını tespit etti.

Aktif kullanıcılar bir uygulamanın benimsendiğinin indirmelerden daha iyi bir göstergesidir. Çünkü birçok kişi bir uygulamayı kontrol etmek için meraktan yükler, ancak daha sonra deneyimin tadını çıkarmazlarsa uygulamayı bırakırlar.

Sensor Tower, bu cephede BeReal’ın hala yerleşik sosyal medya devlerini takip ettiğini söylüyor. Bugün, BeReal’in Android’deki etkin yüklemelerinin %9’u (uygulamayı indiren ve aktif olarak kullanan kullanıcılar) artık uygulamayı günlük olarak başlatıyor. Bu, Instagram ve TikTok’un çok gerisinde. Instagram, uygulamayı her gün açan aktif yüklemelerinin %39’u ile bu kategoride ilk sırada yer alırken, TikTok %29 ile ikinci sırada yer alıyor. Bunu sırasıyla %27, %26, %20 ve %18 ile Facebook, Snapchat, YouTube ve Twitter izlemektedir.

Tabii ki BeReal taraftarları ilk raporumuzda belirttiğimiz gibi uygulamanın Android’i benimsemesinin iOS ile aynı hızda olmadığına dikkat çekiyor. Yeni yüklemelerinin çoğu iOS’un tercih edildiği ABD’deki gençlerden olduğu için bu rakam uygulamanın mevcut kullanımının tam bir resmini sunmayabilir. Yani şimdilik elimizdeki üçüncü taraf verileri ve eğer Android kullanımı iOS’a tahmin edilebilirse bu BeReal kullanıcılarının çoğunun her gün bağımlı olmak zorunda olmadığını gösteriyor.

Başka bir yerde, 42matters adlı başka bir mobil uygulama veri şirketi, BeReal’ın Android’deki MAU’larının bu yıl yalnızca %633 oranında arttığını ve Ocak ayında 43.899 MAU’dan Ağustos 2022’ye kadar 321.787 MAU’ya yükseldiğini tahmin ediyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz