Pazartesi, Nisan 15, 2024
Google search engine
Ana SayfaTeknolojiFinansın Geleceği DeFi Zekası mı?

Finansın Geleceği DeFi Zekası mı?

Merkezi olmayan finans (DeFi) ve yapay zekâ (AI) entegre edildiğinde, dünya çapındaki finansal hizmetleri önemli ölçüde geliştirecek ve yeni bir inovasyon seviyesinin kilidini açacaktır.

DeFi, son 12 ayda kripto ekosisteminde en hızlı büyüyen sektörlerden biri haline geldi. Yayınlandığı anda toplam değeri Defi içinde (TVL) olan kilitli patladı fazla 100 $ milyar. Etkileyici rakamlara rağmen, DeFi hala geliştirmenin ilk aşamalarında. Şimdi birçok kişi, yıkıcı finansal teknoloji için sırada ne olduğunu soruyor?

Bir sonraki sınır, DeFi zekasını kurmak için merkezi olmayan finansla birleşen yapay zekâ ve makine öğrenimi (ML) aracılığıyla bazı yeni olasılıkları ortaya çıkarmak olabilir.

DeFi Zekâsı Dünyayı Vuruyor

Şu anda birçok şirket, yapay zekâ ve makine öğreniminin blok zinciri ile entegrasyonuna öncülük ediyor, esas olarak otomasyona odaklanıyor ve akıllı yetenekleri ayrılmaz bir bileşen haline getiren harika bir vizyona doğru çalışıyor.

Birlikte çalışabilirlik, tamamen işlevsel, akıllı DeFi çözümleri oluşturmak için önemlidir. Akıllı bir merkezi olmayan dijital ekonomi geliştirmek için Web 3.0 ekosistemine verimli, geleceğe yönelik ve güvenilir altyapı ve araçlar sunmaya çalışan bir otonom ekonomik ajanlar ağı oluşturdular.

Bu bahar Shopify Capital, uygun satıcılara önceki satış geçmişlerine ve mağaza performanslarına dayalı finansman sağlamak için makine öğrenimi ve yapay zekayı kullanma planlarını yayınladı.

Merkezi olmayan yapay zekâ pazarı SingularityNET, dinamik token setlerini yönetmeyi, tahmine dayalı piyasa yapımını yürütmeyi ve tahmine dayalı modellemeye dayalı bazı riskten korunma stratejilerini yürütmeyi planlayan SingularityDAO olarak bilinen yeni bir DeFi projesi oluşturdu.

Merkezi olmayan finans zekâsı, piyasaya yeni verimlilik seviyeleri getirecek ve çeşitli akıllı ve merkezi olmayan varlık yönetimi araçlarını destekleyecek ekstra bir veri katmanı ekleyerek DeFi protokollerinde devrim yapma olanağına sahiptir.

Finansal Özgürlükle Birleşen DeFi Zekâsı

Erişilebilir ve şeffaf bir finansal altyapı gereksinimi, DeFi’nin eski sistemleri değiştirmek için sürekli olarak çalışması, geleneksel merkezi varlıkların başarısızlıklarını vurgulaması ve dünya çapında finansal özgürlük için uygun bir seçenek sunması nedeniyle artık oldukça açık hale geldi.

Merkezileştirilmiş muadilleriyle çelişirken, merkezi olmayan finans, küresel finansal özgürlüğü desteklediğini kanıtladı ve katılımcıların herhangi bir zamanda paraları üzerinde bir miktar kontrol sahibi olmalarını ve aracı olmadan işlem yapmalarını sağladı.

Merkezi olmayan finansın otomasyonu dahil etmeye yönelik evrimi, finansal işlemlerin ve hizmetlerin daha basit ve geniş çapta erişilebilir hale getirilmesine yardımcı olacak sağlam haber servislerini mümkün kılabilir. Bu yeni değişiklikler, aşağıdakiler dahil olmak üzere yeni bir dizi hizmeti destekleyecektir:

  • Alım satım durumlarını değerlendirmek ve buna göre piyasalardan korunmak için ayarlanmış AI ile azaltılmış risk yönetimi ve merkezi olmayan borsalar.
  • Yatırım sürecini ve eşler arası finansal piyasalara likiditeyi önemli ölçüde artıracak AI tarafından yönetilen türev ürünleri, gelişmiş risk azaltmanın ekstra bir fayda sağlayacağı anlamına gelir.
  • Kullanıcı puanlaması. Bankacılık sektörü artık daha hızlı ve daha verimli kullanıcı risk profili oluşturmayı destekleyen yapay zekâ teknolojisiyle dönüşüm geçiriyor. Kullanıcıların gizliliğine çok fazla müdahale etmeden, daha karmaşık kullanıcı katmanlarını ve daha gelişmiş teşvik mekanizmalarını desteklemek için aynı teknoloji DApp’lere uygulanabilir. En azından kullanıcı, likiditeleri veya çeşitli özel ürün ve hizmet özellikleri üzerinden daha yüksek getirilere erişebilir.

 

DeFi Zekâsı ve Birlikte Çalışabilirlik

Birlikte çalışabilirlik, fonların Binance Smart Chain, Ethereum, Bitcoin ve daha fazlası gibi farklı blok zinciri platformlarında serbestçe akmasını sağlayarak likidite yaratır ve ardından merkezi olmayan finansın (DeFi) genel ve hızlı bir şekilde benimsenmesi için daha kullanıcı dostu bir ortam yaratır.

Yapay zekâ kullanarak birlikte çalışabilirlik, yeni nesil DeFi protokollerinde temel bir yetenek haline gelecektir. Likidite yer değiştirmesi, binlerce veri noktasının analizine dayalı olarak anında daha karmaşık istihbarat uygulandığında daha da otomatikleştirilebilir. Bu, fiyat keşfi için faydalı olacak ve oynaklığı azaltabilir ve ardından blok zincirler arasında risk yönetimini düzene sokabilir.

Akıllı AMM

Örneğin, otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcıyı (AMM) düşünürseniz, örneğin her zaman iki varlık arasında fiyat vermeye istekli bir robot, Uniswap ve Balancer gibi uygulamaların bunu başarmak için doğru tarafta olduğu oldukça açıktır.

Ancak bu bir adım daha ileri nasıl atılabilir? Akıllı AMM’ler, yapay zekayı entegre ederek, belirli bir likidite havuzu setinde var olan davranışlara göre geçmiş piyasa performansı gibi çeşitli faktörlerden öğrenebilirler. Bu strateji, mevcut piyasa koşullarını mükemmel bir şekilde yansıtan bir varlık dağıtım işlevi yaratabilir.

Akıllı DeFi Kredisi ve Sigortası

İstihbarat yetenekleri entegre edildikten sonra, DeFi borç verme protokolleri, borç verenler ve borç alanların akıllı ve niceliksel bir profilini oluşturmak için tasfiye geçmişi ve işlem kalıpları gibi teminatlandırma seviyeleri ve faktörlerini içerecek şekilde gelişebilir.

Eski sigorta piyasası şu anda 6 trilyon doların üzerinde bir değere sahip. Kurumsal sermaye DeFi’ye aktıkça ve hırsızlık riski arttıkça, DeFi sigortası yatırımcılar için kritik hale gelecektir. Sigorta giderek DeFi ekosisteminin yerleşik bir bileşeni haline gelse de hala biraz zekadan yararlanıyor.

Belirli akıllı sözleşmelerin sigortası, akıllı sözleşmenin maruz kaldığı borç verme protokollerinde bulunan tasfiye sayısı veya belirli adreslerin likidite sağladığı havuz türleri gibi nicel DeFi faktörlerini kullanan akıllı modellere dayanabilir.

Yapay zekanın sunabileceği bir diğer kritik hizmet, bir istismar veya hata/hack’ten muzdarip olabilecek belirli bir akıllı sözleşme riskini değerlendirme yeteneğidir.

Dipnot

Merkezi olmayan finans, kullanıcıların kripto ticareti yapmasına, takas etmesine, ödünç almasına, yatırmasına ve ödünç vermesine olanak tanıyan devasa bir protokoller ve platformlar ağı oluşturmaya devam ederken, yapay zekayı entegre etme yönündeki hareket, bir miktar çekiş kazanmaya devam edebilecek bir hareket.

İki hareketin birleşimi kaçınılmaz görünüyor ve sonunda yepyeni bir akıllı ve merkezi olmayan finansal hizmetler nesline güç veren DeFi’de yeni bir yenilik seviyesinin kilidini açabilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım