Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaTeknolojiÇin, İki Oyun Firmasının 5,3 Milyar Dolarlık Birleşimini Engelledi

Çin, İki Oyun Firmasının 5,3 Milyar Dolarlık Birleşimini Engelledi

Tencent Holdings Ltd’nin önde gelen oyun akış sitelerinden ikisini birleştirme planı, Çin piyasa düzenleyicisi tarafından engellendi. 

Tencent’in iki şirketi birleştirme planı, Tencent’in iki firmadaki hisselerini hizalamak için 2021’de formüle edildi. Ülke merkezli bir veri firması olan MobTech’e göre, Tencent’in oyun sektöründeki hissesi tüm pazarın %80’ini oluşturuyor ve 3 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Çin’deki oyun pazarı da hızla büyüyor.

Tencent, Huya’daki en büyük hisseye sahip ve hisseleri tüm şirketin %36,9’unu oluşturuyor. Firma ayrıca DouYu’nun üçte birine sahip. Huya ve DouYu, Amerika Birleşik Devletleri’nde listelenen iki firmadır ve her ikisinin de toplam piyasa değeri 5,3 milyar ABD dolarıdır.

Engellenen Anlaşma

Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR), ek imtiyazları gözden geçirdikten sonra Tencent anlaşmasını engellemek için bir plan yaptı.

SAMR’a göre, Huya ve DouYu video oyun endüstrisindeki pazar payının %70’inden fazlasını elinde tutuyor. Bu birleşme gerçekleşirse, şirketin şu anda çevrimiçi oyunlarda pazar payının %40’ından fazlasına sahip olduğu göz önüne alındığında, Tencent’in oyun pazarındaki hakimiyetini artıracaktır. Çin’de Huya ve DouYu en büyük video oyunu akış siteleridir.

SAMR ayrıca, birleşmenin adil ve rekabetçi bir ortamı tehlikeye atacağını belirten duyuruyla birlikte bir not yayınladı. Devlet Konseyi anti-tröst komitesinin bir üyesi olan Zhang Chenying’e göre, “Huya ve DouYu birleşirse, DouYu’nun orijinal ortak kontrolü Tencent’in birleştirilmiş bir varlığın tam kontrolü haline gelecektir.”

Zhang ayrıca, “Gelir, aktif kullanıcılar, canlı akış kaynakları ve diğer önemli endeksler gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, bir birleşmenin adil rekabeti ortadan kaldıracağını veya kısıtlayacağını bekleyebiliriz” diye ekledi.

Teknoloji Firmalarına Çin Baskısı

Tencent’in anlaşmasındaki durma, Çinli teknoloji şirketlerine yönelik bir baskının ortasında geldi. 2021’in başlarında, Çin tekel karşıtı düzenleyici, ülkenin rekabet yasalarına aykırı davranışlarda bulunduğu için Alibaba’ya 2,75 milyar dolar para cezası verdi.

DouYu, düzenleyici tarafından verilen karara, “düzenleyici karara tamamen saygı duyduğunu ve yürürlükteki yasa ve düzenlemelere uygun olarak faaliyet göstermek için düzenleyici gerekliliklerle aktif olarak iş birliği yaptığını” belirterek yanıt verdi. Öte yandan Huya, resmi bir yanıt veya açıklama yapmadı.

Konuyla ilgili konuşan Tencent, “karara uyacağını, tüm düzenleyici gerekliliklere uyacağını, yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere uygun olarak faaliyet göstereceğini ve sosyal sorumluluklarımızı yerine getireceğini” belirtti.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım