Ana Sayfa Kripto Tanzanya Devlet Başkanı Merkez Bankası’nı Dijital Varlıkları Keşfetmeye Çağırdı

Tanzanya Devlet Başkanı Merkez Bankası’nı Dijital Varlıkları Keşfetmeye Çağırdı

0
Tanzanya Devlet Başkanı Merkez Bankası’nı Dijital Varlıkları Keşfetmeye Çağırdı

Tanzanya devlet başkanı Samia Suluhu Hassan, şimdi ülkesinin merkez bankasının Bitcoin ve diğer dijital varlıkları keşfetmeye başlamasını istiyor. Tanzanya, görünüşe göre El Salvador’un ayak izlerini takip eden Bitcoin ve dijital varlıkları desteklemeye hazır olan en son gelişen ekonomi.

14 Haziran 2021’de Tanzanya başkanı Samia Suluhu Hassan, Tanzanya merkez bankasını dijital varlıkları desteklemek için altyapı üzerinde çalışmaya başlamaya çağırdı. Suluhu Hassan, dijital varlıkların küresel finans üzerindeki artan etkisini vurguladı ve şunları söyledi:

“İnternet üzerinden yeni bir yolculuğun doğuşuna tanık olduk.”

Devlet başkanı, Doğu Afrika bölgesindeki göze çarpan kripto maruziyeti ve kripto gelişmelerine odaklandı ve şunları söyledi:

Tanzanya da dahil olmak üzere bölge genelinde bu yolları ne kabul ettiler ne de kullanmaya başladılar” dedi.

Başkan, kripto para birimi ve dijital varlık teknolojilerine olan bağlılığını şu sözlerle dile getirdi:

 “Merkez Bankası’na çağrım, bu gelişme üzerinde çalışmaya başlamanızdır. Merkez Bankası değişikliklere hazırlıklı olmalı ve hazırlıksız yakalanmamalı.”

Onun hissiyatı, aynı zamanda, Latin Amerikalı milletvekilleri, Bitcoin’in yasal ihale olarak görevlendirildiği El Salvador da dahil olmak üzere diğer gelişmekte olan ekonomilerde kripto para biriminin benimsenmesi için bastırıyor.

Birkaç yıldır, Afrikalı milletvekilleri ve yetkililer, gelişmekte olan kripto ekonomisini kucaklamak veya teşvik etmek için yeterince şey yapmadılar. Bölgenin yıllardır (P2P) Bitcoin ticareti için bir sıcak nokta olmasına rağmen, gelişmekte olan sektörü görmezden geldiler.

Useful Tulips’ten elde edilen kapsamlı verilere dayanarak, Sahra altı Afrika bölgesi, Kuzey Amerika’dan sonra P2P ticareti için ikinci en büyük bölgedir ve haftalık hacimde yaklaşık 16,5 milyon $’a eşittir.

Nijerya, Afrika bölgesinin ticaret hacminin yaklaşık %50’sini temsil ediyor ve P2P Bitcoin ticaret hacmi açısından ABD’nin ardından ikinci en büyük ülke konumunda. Batı Afrika ülkesi, her hafta el değiştiren BTC hacminde 8,5 milyon dolar kaydediyor.

Kenya, haftalık 3 milyon doları aşan ticaret hacmiyle Afrika’nın ikinci sıradaki eşler arası pazarı, onu 2 milyon dolarla Gana ve 1,6 milyon dolarla Güney Afrika izliyor. Tanzanya, geçen hafta yaklaşık 90.000 $ değerinde ticaretle kıtada yedinci sırada yer alıyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz