Ana Sayfa BORSA ENDEKS Şirketlerin Finansal Endeksleri: Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Şirketlerin Finansal Endeksleri: Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

0
Şirketlerin Finansal Endeksleri: Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Finansal piyasalarda, özellikle de borsada alım satım yapmak, şirketlerin finansal endeksleri hakkında bilgi sahibi olmak son derece faydalı olabilir. Sadece yeni başlayanlar değil, aynı zamanda “pazar balinaları” da piyasa analizi için finansal raporları kullanır.

Ticarete yeni başladıysanız, raporlama dönemleri için şirketlerin verilerini ve göstergelerini incelemeyi deneyin. Normalde şirketler çeyrek, 6 ay ve bir yıl için rapor verir. Gün içinde alım satım yaparsanız, bunları ihmal edebilirsiniz ancak orta vadeli ve uzun vadeli yatırımlarda finansal göstergeler ve raporlar etkili olur.

Yatırımlar için hisse senedi seçiminizi nasıl etkileyebilecekleri de dahil olmak üzere ayrıntılı olarak tartışılan bu tür endekslere bakın.

Fiyat / Kazanç

Fiyat / Kazanç (P / E) , hisse senedi fiyatı ile yıllık getiri arasındaki oranı gösteren bir çarpandır. P / E ile yatırımcı, yatırımlarının karşılığının ne kadar süreceğini değerlendirir.

 • P / E, hisseleri fazla değerli veya değeri düşük olan bir şirket seçmenize olanak tanır;
 • Düşük P / E, yatırımınızın yakında karşılığını alacağı anlamına gelir;
 • Sadece kar eden şirketler için geçerlidir.

Fiyat / Satış

P / S yıllık gelirinin şirketin fiyatı arasındaki oranı gösterir çarpanı.

 • P / S 2 veya altında ise, yatırımlar için cazip kabul edilir;
 • İdeal olarak, gösterge 1 olmalıdır. Bu değer, cari kara bağlı olarak yatırımınızın bir yıl içinde kendini amorti edeceği anlamına gelecektir.
 • P / E’nin aksine, P / S kaybeden şirketler için geçerlidir.

Fiyat / Nakit Akışı

P / CF , varlığın fiyatının ve şirketin nakit akışının amortisman maliyetleri, sermaye harcamaları ve işletme sermayesine göre oranıdır. Şirketin piyasa değeri, tamamlanan piyasa işlemlerinden kaynaklanan nakit akışına bölünerek hesaplanır.

P / CF geleneksel olarak şu şekilde değerlendirilir:

 • 20’nin üzerindeki P / CF, şirketin başının dertte olduğu anlamına gelir;
 • 15 ile 20 arasındaki P / CF iyidir;
 • 15’in altındaki P / CF, şirketin mükemmel durumda olduğu anlamına gelir.

Rezervasyon Fiyatı

P / B veya P / BV ( Fiyattan Defter Değeri), şirketin iflas etmesi durumunda satılabilecek şirket varlıklarının fiyatını taahhütlerini (borçlar, masraflar) çıkararak gösterir. Bu katsayı, şirketin yatırımlar için çekici olup olmadığını veya hisse senetlerinin piyasada aşırı değerli olup olmadığını gösteren bir hisse senedi çarpanıdır. Değerlenmemiş hisselerin büyüme şansı var.

 • P / BV ne kadar düşükse, şirketin hisselerinin büyüme şansı o kadar artar.
 • Bu katsayı, şirketin gelecekteki gelirini hesaba katmadığı için diğer göstergelerle birlikte kullanılmalıdır.

Fiyat / Kazanç Artışı

PEG , P / E’nin basitleştirilmiş bir sürümüdür. Şirketin tahmini büyüme hızına göre hesaplanır ve şu anda aşırı değerli olup olmadığını ve gelişim perspektiflerini gösterir.

 • PEG, pahalı iç varlıklara sahip ancak piyasada değeri düşük olan şirketleri bulmaya yardımcı olur.
 • Gelecekte böyle bir şirketin hisseleri büyüyecek.

Şimdiki oran

Cari Oran , kelimenin tam anlamıyla, şirketin genel taahhütlerine bölünen cari varlık toplamıdır. Basitçe söylemek gerekirse, bu, şirketin kısa vadeli taahhütlerini kısa vadeli varlıklarla karşılayıp karşılayamayacağını gösteren istikrarının bir göstergesidir.

 • Oran 1,6 ile 2 arasında ise, firma yatırımlar için caziptir.
 • Oran 1 ise, bu, şirketin kısa vadeli borçlarını tamamen ödeyebileceği anlamına gelir.
 • Cari Oran için, şirketin çalıştığı alan önemlidir çünkü “normal” değerler farklı faaliyetler için farklıdır.

Kapitalizasyon

Kapitalizasyon , genel şirketin piyasadaki değeridir. Tedavüldeki hisse senedi sayısının cari hisse senedi fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanır. Değer, hisse senedi fiyatı ile birlikte değişir ve şirketin gerçek fiyatından farklı olabilir. Çoğu zaman, piyasa değeri aktif işlemler veya döviz spekülasyonları nedeniyle değişir.

Borç-Özkaynak

D / E , kelimenin tam anlamıyla şirketin ödünç verilen sermayesi ile hissedarlarının sermayesinin oranıdır. Mevcut Oranın yanı sıra, D / E farklı ekonomi dalları için farklıdır, bu nedenle, bir elektrikli otomobil üreticisinin D / E’sini ve bir çevrimiçi hizmet sağlayıcısının D / E’sini karşılaştırmak yanlıştır.

 • Çok düşük bir D / E değeri, şirketin ödünç verilen parayı verimsiz kullandığı anlamına gelir.
 • Değer çok yüksekse, şirket finansal bağımsızlığını ve istikrarını kaybetme riski taşır.

SMM (Satılan Malların Maliyeti)

SMM , satılan mal ve hizmetlerin birincil maliyetidir. Malzemelerin satın alınması, işlenmesi, üretimi ve nihai ürünün tüketiciye ulaşma yolu ile ilgili tüm masrafları içerir. SMM, hammadde satın alma fiyatlarından, yılın mevsimi, bölge ve hava koşullarından etkilenir. Örneğin, petrol fiyatları, taşıyıcılar için benzinin fiyatını etkiler ve tüketiciler için nihai fiyatı yansıtır. Ulaşım fiyatlarındaki artış, turizm hizmetlerinin fiyatına vb. Zarar verir.

Varlık Getirisi

ROA , varlıkların karlılığı veya para birimi başına kârdır (dolar). Şirket yönetiminin verimli çalışıp çalışmadığını gösterir. Çarpan, rakip şirketleri karşılaştırmak için kullanılır ve varlıkların kâr elde etmek için verimli bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını gösterir. ROA, net karın tüm varlıklara bölünmesiyle hesaplanır. Ortalama değer, şirketin faaliyetlerinin alanına bağlıdır.

Özkaynak kârlılığı

ROE , şirketin sermayesi ile karın toplam hissedarların sermayesine oranıdır. Örneğin, ROE %23 ise, şirketin sermayesinin her 100 USD’si 23 USD kar sağlar. Karlılık ne kadar yüksekse, şirket o kadar caziptir.

Kar birimi başına işletme sermayesi

Bu çarpan, mal ve hizmet üretimi için günlük (döngü olarak) kullanılan sermayeyi temsil eder. Bir sektörde veya benzer ilkelere göre çalışan rakip firmaları karşılaştırmak için kullanılır. Ne kadar büyükse, kar elde etmek için o kadar çok fırsat vardır.

Kapanış düşünceleri

Günümüzde, her yerde bilgisayarlarımız varken, finansal endeksleri analiz etmek için karmaşık hesaplamalara ihtiyacınız yok. Bunların çoğu yatırımcılar için bölümdeki şirketlerin resmi internet sitelerinde yayınlanmaktadır.

Göstergeleri analiz edin, rakip firmaları bunlara göre karşılaştırın ve size uygun olanları seçin. Analizinizi basitleştirmek için, çarpanlar için şirketlerin ve hesap makinelerinin raporlarını sağlayan açık İnternet kaynaklarını kullanın.

Tamamen farklı alanlarda çalışan şirketler için tüm endeksleri kullanmak yanlıştır. Deneyimli yatırımcılar portföylerini rakip şirketlerin hisse senetlerinden oluştururlar.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz