Ana Sayfa Ekonomi Odak Fed’e Kayarken Dolar Rallisi Gücünü Kaybediyor

Odak Fed’e Kayarken Dolar Rallisi Gücünü Kaybediyor

0
Odak Fed’e Kayarken Dolar Rallisi Gücünü Kaybediyor

Federal Rezerv toplantısı ile büyük bir kazanç çığı arasında piyasalar için önemli bir hafta olacak. Fed Başkanı Jerome Powell’ın, merkez bankasının yükselen enflasyonla mücadele amacıyla 2018’den bu yana ilk faiz artışını mart ayında gerçekleştirme yolunda olduğuna dair sinyal vermesi bekleniyor. Teknoloji devleri Microsoft (NASDAQ: MSFT), Apple (NASDAQ: AAPL) ve Tesla (NASDAQ: TSLA), geçen haftaki satıştan sonra güvence için kazanç sonuçları arayan yatırımcılarla rapor verecek, ancak piyasa oynaklığı şimdilik devam edecek gibi görünüyor. ABD’nin dördüncü çeyrek GSYİH’sine ilişkin veriler de varken, İngiltere ve Euro Bölgesi’nden gelen ekonomik veriler Omicron varyantının etkisini gösterecek. İşte haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler.

Fed Mart faiz artırımı sinyali verecek

Geçen haftaki verilerin ABD enflasyonunun kırk yılın en yüksek seviyelerine yükseldiğini göstermesinin ardından yatırımcılar, faiz oranlarının gelecekteki patikasında daha fazla netlik için Fed’e bakıyorlar.

Jerome Powell’ın, mart ayındaki toplantısında, Fed’in tahvil alım teşvik programını programa göre sonlandıracağını ve aynı toplantıda faiz oranlarını mevcut sıfıra yakın seviyelerden çeyrek puan artıracağını belirtmesi bekleniyor.

Piyasalar zaten bu yıl kabaca dört faiz artışı fiyatlarken, yatırımcılar aynı zamanda Fed’in neredeyse 9 trilyon dolarlık bilançosu hakkında söylediklerine odaklanacaklar.

Piyasalar şu anda Fed’in para politikasını sıkılaştırmanın bir yolu olarak yılın ilerleyen aylarında bilançoyu düzeltmeye başlamasını bekliyor. Fed’in aralık ayı toplantı tutanakları, yetkililerin tahvil varlıklarının azaltılması konusunda uzun tartışmalar yürüttüğünü gösteriyordu.

Bilançonun geçmişte olduğundan daha hızlı küçülebileceğine dair herhangi bir gösterge, Hazine ve teknoloji hisselerindeki satışları artırabilir.

Kazanç tufanı

Teknoloji devleri Microsoft, Apple ve Tesla, yatırımcıların pandemi başarı hikayelerini temelde güçlü şirketlerden ayırmaya çalıştıkları yoğun bir kazanç haftası olacağını bildiren büyük şirketler arasında yer alıyor.

Netflix (NASDAQ: NFLX), ilk çeyrekte yeni abone artışının analistlerin tahminlerinin yarısından az olacağını tahmin etmesinin ardından cuma günü %20’nin üzerinde düştü ve S&P 500 ve Nasdaq üzerinde ağırlık yaptı.

Salı günü bildiren Microsoft’un FactSet tarafından derlenen verilere göre, ilk kez üç ayda bir 50 milyar dolardan fazla gelir bildirmesi bekleniyor.

FactSet’e göre sırasıyla Çarşamba ve Perşembe bildiren Tesla ve Apple’ın rekor kar kaydetmesi bekleniyor.

Teknolojinin ötesinde, 3M (NYSE: MMM), GE (NYSE: GE), IBM (NYSE: IBM), Intel (NASDAQ: INTC), Caterpillar (NYSE: CAT) ve American Express dahil olmak üzere rapor veren bir dizi başka büyük şirket var. (NYSE: AXP). Boeing (NYSE: BA), Mastercard (NYSE: MA), Visa (NYSE: V), McDonald’s (NYSE: MCD), Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) ve Colgate-Palmolive (NYSE: CL) ayrıca bildiri.

Piyasa türbülansı

Piyasalar, yatırımcıların Fed’e ve kazançlara odaklanmasıyla önümüzdeki hafta çalkantılı olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Nasdaq’ı düzeltme bölgesine iten teknoloji satışlarının devamında Wall Street’in ana endeksleri cuma günü keskin bir düşüş yaşadı. S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq, Mart 2020’de salgının başlamasından bu yana en büyük haftalık yüzde düşüşlerini kaydetti.

Teknoloji şirketleri pandemi sırasında büyük ölçüde fayda sağladı ve son iki yılda hisselerinin arttığını gördü.

Ancak teknoloji ve büyüme stokları, 2022’nin başından bu yana, Fed’in yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını agresif bir şekilde artıracağı beklentilerinin ardından Hazine getirilerindeki hızlı artıştan sert bir şekilde etkilendi.

Daha yüksek oranlar, gelecekteki kar beklentisine dayalı yüksek değerlemelere sahip teknoloji şirketlerine zarar verebilir.

ABD ekonomik verileri

Perşembe günü ABD dördüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla ile ilgili ön verileri yayınlayacak ve ekonomistler yıllık %5,2 büyüme bekliyorlar. Omicron varyantının neden olduğu artan koronavirüs vakaları ekonomik aktiviteyi vurdukça, beklentiler son haftalarda azaldı.

Ekonomik takvim ayrıca kişisel gelir ve harcamalara ilişkin Aralık verilerini de içeriyor. Ekonomistler, perakende satışlarda geçen ay görülen keskin düşüş göz önüne alındığında, kişisel harcamaların keskin bir şekilde düşmesini bekliyorlar.

Geçen hafta üç ayın en yüksek seviyesine sıçrayan ilk işsizlik başvurularıyla ilgili haftalık bir rapor da var.

Bazı ekonomistler, işsizlik başvurularındaki artışın ve Aralık perakende satışlarındaki keskin düşüşün ekonominin ivme kaybettiğinin bir göstergesi olabileceğinden endişe ediyor, ancak bunun Fed’in mart ayında faiz artırımını durdurması pek mümkün değil.

Euro Bölgesi, İngiltere verileri

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi Almanya, Fransa ve İspanya ile birlikte cuma günü dördüncü çeyrek GSYİH verilerini yayınlayacak. Rakamlar, önümüzdeki hafta bloğa ilişkin GSYİH verileri öncesinde Omicron varyantının ekonomik toparlanma üzerindeki etkisini gösterecek.

Euro Bölgesi, pazartesi günü ekonomik aktivitenin bu ay nasıl ilerlediğini gösterecek olan PMI rakamlarını yayınlayacak.

İngiltere de pazartesi günü PMI verilerini yayınlayacak ve hizmet sektörü faaliyeti Omicron artışının ortasında aralık ayında keskin bir şekilde yavaşlarken, o zamandan bu yana diğer veriler ekonomik aktivitenin toparlanmaya başladığını gösterdi. Verilerin aralık ayına göre hafif bir artış göstermesi bekleniyor ve şimdilik İngiltere Merkez Bankası şubat ayında başka bir faiz artırımı için yolda görünüyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz