Ana Sayfa Forex Marj Ticareti Nedir?

Marj Ticareti Nedir?

0
Marj Ticareti Nedir?

Finans dünyasında “marjin ticareti” ifadesini oldukça sık görebilirsiniz. Marj kelimesinden gelir tüccarın finansal işlem için komisyoncuya sağladığı rehin. Marj, varlığın türüne ve aracının koşullarına bağlı olarak farklı olabilir. Örneğin, bazı likit varlıklar için marj sadece %1-2 olabilir. Bu, bu varlığı satın almak için değerinden yalnızca %1-2’sini sağlamanız gerektiği ve fonların geri kalanının komisyoncu tarafından ekleneceği anlamına gelir.

Kaldıraç

Marj ticaretiyle yakından ilgili başka bir ifade daha var kaldıraç. Kaldıraç, fonlarınızı önemli ölçüde aşan meblağlarla işlem yapmanızı sağlayan araçtır. Genellikle kaldıraç büyüklüğü 1:100–1:2000’dir.

Örneğin, 1 lot USD/CHF satın almak için tüccarın 100.000 USD’ye ihtiyacı vardır. Pek çok yeni başlayan, kendileri için böyle bir başlangıç ​​​​sermayesi karşılayamaz. Yani bu, kaldıracın durumu kurtarabileceği zamandır. Alım satımın, 1:1000 kaldıraçlı Klasik alım satım hesabını seçtiğini düşünelim. 1 lot satın almak için minimum tutarın 100.000/1000=100 USD olduğu ortaya çıktı. 1 lot USD/CHF satın almak için sadece 100 USD’ye ihtiyacınız var.

Tüccar 1 lot ve 1.3600 fiyatından alış emrine girer ve 1.3610 fiyatından kapatırsa, kazancı 10 puan veya 100 USD* olur. Bu, ticaretin sermayesini %100 arttırdığı ve şimdi 200 USD olduğu anlamına gelir.

Kaldıraç olmaması durumunda, tüccarın 0.01 lotluk emri açabilmesi için 1000 USD’ye sahip olması gerekir. Bu durumda, aynı koşullardaki kazançlar sadece %10 olacaktır.

Tüccar, başlangıçtan itibaren ticaret stratejisini seçilen koşullara göre ayarlar, bu da kaldıracın fayda ile kullanılmasına ve potansiyel kazançların artırılmasına olanak tanır.

Bu, ilk yatırımları küçük olan tüccarlar için harika bir çözümdür ve uygun koşullar olması durumunda sermayeyi daha hızlı artırmasını sağlayacaktır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz