Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaKriptoİngiltere, Binance'in operasyonlarını yasakladı

İngiltere, Binance’in operasyonlarını yasakladı

İngiltere’nin mali düzenleyicisi, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’in herhangi bir düzenlemeye tabi faaliyet yürütemeyeceğini söyledi ve küresel olarak artan bir incelemeye tabi tutulan platform hakkında tüketicilere bir uyarı yayınladı.

Finansal Davranış Otoritesi (FCA), 25 Haziran tarihli bir bildirimde, Binance’in Birleşik Krallık’taki tek düzenlemeye tabi kuruluşu olan Binance Markets Ltd’nin “FCA’nın önceden yazılı izni olmadan, derhal yürürlüğe girecek şekilde düzenlenmiş herhangi bir faaliyette bulunmamalıdır” dedi.

Ayrıca tüketicilere Binance Markets ve daha geniş Binance grubu hakkında bir uyarı yayınladı.

Binance yaptığı açıklamada, 2020 yılında satın aldığı Binance Markets’in henüz düzenleyici izinlerini kullanmadığını ve FCA’nın bu hareketinin Binance.com web sitesinde sunulan hizmetleri etkilemeyeceğini söyledi.

Bir sözcü, “Düzenleyiciler ile çalışırken işbirlikçi bir yaklaşım benimsiyoruz ve uyum yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz. Bu yeni alanda değişen politikaları, kuralları ve yasaları aktif olarak takip ediyoruz.”

Binance geçen yıl haziran ayında FCA tarafından düzenlenen bir kuruluş satın aldığını ve bunu pound ve Euro kullanarak kripto para birimi alım satım hizmetleri sunmak için kullanacağını duyurdu.

YETKİ

Kripto para ticareti İngiltere’de doğrudan düzenlenmiyor olsa da kripto para birimi türevlerinde ticaret yapmak gibi hizmetler için izin alınması gerekiyor.

FCA, Binance’e 30 Haziran’a kadar web sitesinde ve sosyal medya kanallarında “BINANCE MARKETS LIMITED’IN BK’TA HİÇBİR DÜZENLENEN FAALİYET YAPMASINA İZİN YOK” şeklinde bir bildirim göstermesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca, Birleşik Krallık’taki tüketicilerle ilgili tüm kayıtları güvence altına almalı ve muhafaza etmeli ve bunun 2 Temmuz’a kadar yapıldığını FCA’ya bildirmelidir.

Düzenleyici, bu önlemleri neden aldığını açıklamadı

İngiliz vatandaşları, Binance’in hizmetlerine diğer yetki alanlarında erişmeye devam edebilecek.

FCA, dünyadaki diğer ülkelerle birlikte İngiltere’de de popülaritesi artan kripto para birimi ticareti gözetimini artırıyor.

Ocak ayından bu yana FCA, kripto para birimiyle ilgili hizmetler sunan tüm firmaların, kara para aklama karşıtı kurallara uyduklarını kaydetmelerini ve göstermelerini şart koşuyor. Ancak bu ayın başlarında sadece beş firmanın kayıt yaptırdığını ve çoğunluğun henüz uyumlu olmadığını söyledi.

Japonya’nın düzenleyicisi, 25 Haziran’da, Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı web sitesinde yayınlanan bir bildiriye göre Binance’in ülkede yasadışı olarak faaliyet gösterdiğini söyledi.

Geçen ay Bloomberg, kara para aklama ve vergi suçlarını araştıran ABD Adalet Bakanlığı ve İç Gelir Servisi yetkililerinin Binance’in işi hakkında bilgi sahibi olan kişilerden bilgi aradıklarını bildirdi.

Nisan ayında, Almanya’nın mali düzenleyicisi BaFin, borsanın yatırımcı izahnamesi olmadan dijital tokenler sunduğu için para cezasına çarptırılma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım