Ana Sayfa Kripto Africrypt Dolandırıcılığı

Africrypt Dolandırıcılığı

0
Africrypt Dolandırıcılığı

Güney Afrikalı bir kripto para yatırım şirketi olan Africrypt yatırımcılarını 2,19 milyar dolardan fazla dolandırdı. Kurucuların, kripto tarihinin en büyük dolandırıcılığı oldu.

Africrypt, 2016 yılında CEO Raees Cajee ve kardeşi COO Ameer Cajee liderliğinde küresel para transferleri ve yatırım fırsatları sunmak için kuruldu.

Africrypt’in ağının bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradığını iddia etmesinin ardından Nisan 2021’de ortaya çıkmaya başladı. Kripto şirketi, müşterilerine, hesaplarının, cüzdanlarının ve düğümlerinin de ele geçirildiğini ve çalınan fonları geri alma sürecinin başladığını iddia eden bir mektup yazdı.

Bununla birlikte, bazı yatırımcılar, baş işletme görevlisi Ameer’in konuyu avukatlara ve yetkililere bildirmemelerini tavsiye etmesi üzerine derhal şüphelenmeye başladı. COO’ya göre, yetkilileri dahil etmek, eksik fonların kurtarma sürecini yavaşlatacaktır.

23 Haziran tarihli bir raporda Bloomberg, bazı yatırımcıların devam ettiğini ve konuyu Africrypt’i inceleme altında tutan hukuk firması Hanekom Avukatlarına bildirdiğini açıkladı.

Kapsamlı bir soruşturmanın ardından hukuk firması, çalınan fonların Güney Afrika hesabından ve müşteri cüzdanlarından aktarıldığını ve Bitcoin ağındaki tamburlar, karıştırıcılar veya diğer büyük havuzlar aracılığıyla takip edilmesini neredeyse imkânsız hale getirdiğini tespit etti.

Soruşturmalar ayrıca tutulan fonların muhtemelen yalnızca Güney Afrikalı yatırımcılardan gelmediğinden şüpheleniyordu. Şirket, uluslararası bir kara para aklama operasyonundaki sendikanın bir parçası gibi görünüyordu.

Daha fazla şüphe uyandıran veri analizi, Africrypt’in müşterisinden, firmayı herhangi bir zarara karşı koruyan RaeCreateWealth Ltd adlı Hong Kong merkezli bir şirketle bir yatırım imzalamasının da talep edildiğini ortaya koydu. Şirket, ayda %2 ila %11 arasında getiri sunmaya başladıktan ve müşterisine bilgisayarlı bir algoritma kullanarak günde %10 getiri sağlamaya söz verdikten sonra daha fazla kırmızı bayrak ortaya çıktı.

Money Web’e göre, Africrypt kurucularının, bilgisayar korsanlığının kurulmasından sonraki birkaç gün içinde İngiltere’ye kaçtığı ve o zamandan beri görülmediği veya haber alınmadığı bildiriliyor.

Africrypt dolandırıcılığı, 2021’de Güney Afrikalı bir Bitcoin tüccarı olan Mirror Trading International’ın çöküşünden birkaç ay sonra ortaya çıktı ve o sırada 1,2 milyar dolar değerinde yaklaşık 23.000 dijital varlık kaybetti.

Bu bağlamda, Africrypt dolandırıcılığı Güney Afrika’nın Mali Davranış Otoritesine ve SA Rezerv Bankası’na bildirildi. Kardeşlerin kaybolduğu sırada kayıp Bitcoin’lerin değeri yaklaşık 4 milyar dolardı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz