Cuma, Nisan 19, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiDünya Bankası ve IMF, G20'de CBDC'leri teşvik ediyor

Dünya Bankası ve IMF, G20’de CBDC’leri teşvik ediyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), benimsenmesinin küresel kalkınmayı teşvik edebileceğini savunarak merkez bankası destekli dijital para birimlerine (CBDC’ler) desteklerini dile getirdiler.

Üç kurum tarafından cuma günü ortaklaşa yayınlanan bir makalede, ABD dijital doları gibi projelerin, şu anda dünya çapında finansal işlemler için kullanılan maliyetli ve zaman alıcı transfer hizmetlerine bağımlılığı ortadan kaldırarak küresel kalkınmayı kolaylaştıracağını iddia ettiler.

Dünya Bankası için adil büyüme, finans ve kurumlardan sorumlu Grup Başkan Yardımcısı Indermit Gill şunları söyledi:

Daha hızlı, daha ucuz, daha şeffaf ve daha kapsayıcı sınır ötesi ödeme hizmetleri, dünya çapında vatandaşlar, işletmeler ve ekonomiler için faydalar sağlayacaktır.

G20 çalışması ayrıca dijital para birimlerinin kullanılmasıyla ilişkili riskleri de göz önünde bulundurarak, kolay sınır ötesi işlemlerin “hem yerel bankacılık sektörlerinde hem de para birimlerinde riskleri artırabileceğini” vurguladı. Gill’e göre, riskler özellikle yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler için bariz.

Dijital para birimlerinin kullanımı şüphesiz perakendeciler ve bankalar arasında daha kolay iletişim ve alışverişi sağlayacaktır.

Çin’in liderliği almasıyla birlikte, birkaç ülke bir CBDC başlatma yarışına katılmak için çaba sarf etti. Birkaç gün önce Ukrayna, ülkenin CBDC’sini fiat ile aynı seviyeye yerleştiren bir yasa çıkardı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım