Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaKriptoÇin’in Baskısı Sonucu Bitcoin Daha da Düştü

Çin’in Baskısı Sonucu Bitcoin Daha da Düştü

Bitcoin, yatırımcıların önde gelen kripto para biriminin geleceği konusunda daha belirsiz hale gelmesiyle birlikte, Çin’in bitcoin madenciliğine yönelik genişleyen baskısıyla pazartesi günü iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin, diğer kripto para birimlerini aşağı çekerek iki haftalık bir dip olan 31.333 dolara kadar düştü. En son %10,7 düşüşle bir aydaki en büyük günlük yüzde kaybıydı.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, yalnızca son altı günde %20’den fazla değer kaybetti ve neredeyse 65.000$’lık Nisan zirvesinin yarısındaydı. Yıldan bugüne, yaklaşık %11 arttı.

Bazı bitcoin yatırımcıları, kısa vadeli bir ortalama trend çizgisi uzun vadeli bir ortalama trend çizgisinin altına düştüğünde meydana gelen ölüm çaprazı olarak bilinen bir grafik oluşumu nedeniyle daha fazla kayıpların depoda olabileceğinden endişe duyuyorlardı.

Çin, kripto para birimleri üzerindeki baskısını sıkılaştırıyor. Cuma günü, güneybatıdaki Sichuan eyaletindeki yetkililer, bitcoin madenciliği projelerinin kapatılmasını emretti.

Geçen ay Çin kabinesi olan Devlet Konseyi, finansal riskleri kontrol etme kampanyasının bir parçası olarak madencilik ve ticareti kısıtlama sözü verdi.

Pazartesi günü, Çin merkez bankası, yakın zamanda China Construction Bank (OTC: CICHF) ve Alipay dahil olmak üzere bazı bankaları ve ödeme firmalarını çağırdığını ve onları kripto para ticaretini daha fazla zorlamaya çağırdığını söyledi.

Kripto ticaret botu Cryptohopper’ın CEO’su Ruud Feltkamp, ​​”İnsanlar hala Çin’den gelen belirsizlik yaratan eylemlere güçlü tepki veriyor, bu nedenle bunun bitcoin fiyatına olumsuz yansıması muhtemel” dedi.

“Çin kendi kripto para birimini kullanıyor ve mümkün olduğunca az rekabete sahip olmak için her türlü teşviğe sahip… Bence madencilerin Çin’den ayrıldığını ve yedek veya ucuz enerjinin olduğu yerlere taşınacağını göreceğiz.”

Madencilikle ilgili veriler az. Yine de ikinci en büyük üreticisi Sichuan olan Cambridge Üniversitesi’nden alınan verilere göre, Çin’deki bitcoin geçen yıl küresel üretimin yaklaşık %65’ini oluşturdu.

Çin’in varlık bakımından üçüncü en büyük borç vereni olan Ziraat Bankası (OTC: ACGBF) (AgBank), ayrıca Çin Halk Bankası’nın rehberliğini takip ettiğini ve kripto madenciliği ve işlemlerini içeren yasa dışı faaliyetlerin kökünü kazımak için müşteriler üzerinde durum tespiti yapacağını söyledi.

Fintech devi Ant Group’un sahip olduğu her yerde bulunan ödeme platformu Alipay, ayrı bir açıklamada, yasadışı kripto ile ilgili işlemleri tespit etmek için önemli web sitelerini ve hesapları hedefleyen bir düzenleyici izleme sistemi kuracağını söyledi.

Diğer kripto para birimlerinde, Ethereum blok zinciri için kullanılan token olan ether, beş haftanın en düşük seviyesi olan 1.890 dolara düştü. En son %14,3 düşüşle 1.922,05 dolardan işlem görüyordu.

Yine pazartesi günü, müzayede evi Sotheby’s, önümüzdeki ay bir müzayedede kripto para birimleri kullanılarak 15 milyon dolara ulaşması beklenen armut biçimli nadir bir elmasın satın alınabileceğini duyurdu. İlk kez böyle bir boyutta bir elmas, kripto para birimi ile kamuya satın alınmak üzere teklif edilmiş olacak.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım