Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaKriptoJBS Hackerlara Fidye Olarak 11 Milyon Dolar Ödedi

JBS Hackerlara Fidye Olarak 11 Milyon Dolar Ödedi

Bilgisayar korsanları ve diğer siber suçlular, dünyadaki hükümetlerden ve büyük şirketlerden para çalmak için fidye yazılımı saldırıları kullanıyor. Dünyanın en büyük et işleme şirketi JBS, sistemlerinde büyük bir siber saldırıyı çözmek için Rusça konuşan bilgisayar korsanlarına milyonlarca bitcoin ödediğini söyledi.

Firma, dahili BT uzmanlarına ve siber güvenlik uzmanlarına danıştıktan sonra ödeme yapmaya karar verdiğini söyledi. JBS USA CEO’su Andre Nogueira, resmi bir şirket açıklamasında alıntılanmıştır:

“Bu, şirketimiz ve kişisel olarak benim için verilmesi çok zor bir karardı. Ancak, müşterilerimiz için herhangi bir potansiyel riski önlemek için bu kararın alınması gerektiğini hissettik.”

FBI’a göre, JBS ‘dünyadaki uzmanlaşmış ve sofistike siber suç grupları’ tarafından kurban edildi. Açıklamada ayrıca, firmanın BT’ye yılda 200 milyon dolardan fazla harcadığı ve operasyonlarını hızlı bir şekilde geri yüklemesine katkıda bulunduğu iddia ediliyor.

Bu rezil olay boyunca çeşitli hükümet yetkilileriyle sürekli iletişim devam ediyordu. Şu anda, şirket temsilcilerine göre, üçüncü taraf soruşturmaları şimdilik herhangi bir sonuca varılmadan devam ediyor. Şirket şunları yazdı:

“Ön araştırma sonuçları, hiçbir şirket, müşteri veya çalışan verisinin güvenliğinin ihlal edilmediğini doğruluyor.”

Brezilyalı JBS SA firmasının yan kuruluşu, saldırıdan sonra ABD’deki kesim tesislerindeki operasyonları bir gün süreyle askıya aldı. Bu hareket, Kuzey Amerika gıda tedarik zincirlerini bozmak ve nihayetinde gıda fiyatlarını artırmakla tehdit ediyor.

Reuters, bu konuya aşina olan kaynakların, JBS saldırısının Rusya bağlantılı siber çete Revil tarafından gerçekleştirildiğini belirttiğini söylüyor. Çete aynı zamanda Sodinokibi adını da kullanıyor.

Nisan 2021’de CyberNews, bir ekip üyesinin aynı çeteye sızmaya çalıştığı araştırmayı yayınladı. Nakit çıkış planlarını, ödeme yapısını ve hedef edinme stratejilerini ortaya çıkarmayı başardı.

Bu fidye yazılımı grubu, başarılı adayın ödenen herhangi bir fidyenin yaklaşık %80’ini alacağını iddia ederek çevrimiçi reklam verdi. 

JBS siber saldırısı, Rusya ile bağları olan bir grubun Colonial Pipeline’ı bozduğu başka bir büyük saldırıyı takip etti. Bu boru hattı ABD’deki en büyük boru hattıdır ve saldırı ABD’nin güneybatısındaki çoğu yakıt dağıtım sistemini etkiledi. Boru hattı şirketi bu bilgisayar korsanlarına yaklaşık 4,4 milyon dolar fidye ödemiş olsa da FBI ve diğer yetkililer bu fidyenin 2,3 milyon dolarını geri almayı başardı.

Birkaç gün sonra, ABD Federal Soruşturma Bürosu, Darkside fidye yazılımı çetesinin kritik altyapı operatörünü kurban ettiğini de doğruladı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım