Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaBITCOINBitcoin Sözleşmeleri: Nedir ve Kripto Hırsızlığını Önlemek İçin Nasıl Kullanılırlar?

Bitcoin Sözleşmeleri: Nedir ve Kripto Hırsızlığını Önlemek İçin Nasıl Kullanılırlar?

Bitcoin, tamamen merkezi olmayan bir şekilde yürütülen çok çeşitli finansal akıllı sözleşmelerin sağladığı para ve bir ödeme şekli olarak hareket etmek üzere tasarlanmış sanal bir para birimidir. Bununla birlikte gücünün bir kısmı, işlemlerin geri ödeme kriterlerini belirtmek için esnek bir komut dosyası dili kullanma biçiminden kaynaklanmaktadır.

Sistem, gömülü değerin kilidini açmak için sonraki işlemlerin itfa kriterlerini karşılamasını sağlar. Geleneksel finansal sözleşmeler güvene ve olay sonrası uygulamaya dayanırken, Bitcoin’in komut dosyası oluşturma mekanizması, sözleşmelerin para birimi sistemi içinde uygulanmasına izin verir. Ayrıca mevcut mekanizma ile, güvensizlik hala Bitcoin sisteminin dolandırıcılar tarafından nasıl kullanıldığına bağlı.

Bu nedenle kriptosferdeki geliştiriciler, Bitcoin için sözleşmeler konusunda teklifler hazırlıyorlar. Temel olarak sözleşmeler Bitcoin’i daha güvenli, daha verimli ve ölçeklenebilir hale getirmek içindir. Ama tam olarak nasıl çalışıyorlar ve hangi büyük sorunu çözüyorlar? Bunlar okudukça öğreneceğiniz şeylerden bazıları ancak önce basit terimlerle bir Bitcoin sözleşmesi tanımlayalım.

Bitcoin Sözleşmesi Nedir?

Sözleşmeyi şu anda Ethereum (ETH) blok zincirinde veya aynısının geçerli olduğu diğer herhangi bir blok zinciri ağında “akıllı sözleşme” olarak bilinen şey olarak düşünün. Basit bir ifadeyle, bir sözleşme kullanıcıların bir cüzdan içindeki BTC paralarının gelecekte transfer edilme şekline ilişkin koşulları zorlamalarını sağlayacak bir mekanizmadır.

Şu an itibariyle, Bitcoin programlana bilirliği büyük ölçüde temel işlem seviyesiyle sınırlıdır. Örneğin, bir Bitcoin komut dosyası kullanarak, bir programcı bir işlem harcanmadan (yani işlenmeden) önce yapılabilecekleri kısıtlayabilir. Benzer şekilde, bir zaman kilidi kullanarak, bir işlemin harcanabilmesi için belirli bir süre ayarlanabilir.

Temel olarak Bitcoin sözleşmeleri, programcıların Bitcoin’lerin gelecekte nasıl harcanabileceğini kontrol etmesine izin vererek Bitcoin’e daha fazla programlanabilirlik getirmeyi amaçlıyor. Bir sözleşme kullanarak, belirli adresleri beyaz listeye veya kara listeye alabilir ve bu Bitcoin’lerin anahtarına sahip olan kişi için bile BTC’nin harcanabileceği yerleri kısıtlayabilir.

Şu anda, Bitcoin’in komut dilinin ifadesi, yalnızca dilin sıkı işlemleriyle değil, aynı zamanda bir komut dosyası programı tarafından erişilebilen bilgilerle de oldukça sınırlıdır.

Bitcoin Sözleşmeleri Nasıl Çalışır?

Bir Bitcoin sözleşmesi, madeni paraların kontrolünün gelecekte nasıl aktarılacağına yani bir kez alındığında veya alındıktan sonra nasıl aktarılacağına ilişkin koşulları uygulayan bir mekanizmadır. Ancak Bitcoin sözleşmelerinin nasıl çalıştığını anlamak için tipik bir Bitcoin işleminin nasıl korunduğunu açıklamak önemlidir.

Bununla birlikte tipik bir Bitcoin çevirisi, bir işlem gerçekleştirilmeden önce yerine getirilmesi gereken bir dizi ön koşulu içeren, uzmanların bir kilitleme komut dosyası olarak gördüğü şey tarafından korunur.

Bu kilitleme koşullarından bazıları, ortak anahtarla eşleşen özel anahtara sahip olduğunuzu kanıtlayan bir imza olmadan harcamaların reddedilmesini veya sözleşmelere benzer olan ve madeni paraların belirli bir süre sonrasına kadar harcanamayacağını gösteren zaman kilitlerini içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Belirli bir gereksinimin kilidini açmak için yalnızca belirli koşulların yerine getirilmesini gerektiren (örneğin, özel bir anahtarla bir işlemi imzalamak) normal bir Bitcoin komut dosyası durumundan farklı olarak bir sözleşme, ek ön koşullar getirerek süreci bir adım daha ileri götürür.

Sözleşmeler tarafından getirilen dikkate değer bir ön koşul, bir jetonun faaliyetlerini, yani o jetonla neler yapabileceğinizi veya nerede harcanabileceğini kısıtlamaktır. Esasen Bitcoin sözleşmeleri, geliştiricilerin Bitcoin işlemleri için yeni ön koşullar eklemesine ve belirlemesine izin verir.

Bitcoin Sözleşmelerinin Artıları

Bitcoin güvenliğini geliştirmek, geliştiriciler tarafından sürekli olarak aranan en önemli ilerlemelerden biridir ve sözleşmeler bu konuda büyük bir yardım eli sunabilir. Bununla birlikte, Bitcoin sözleşmelerinin bazı avantajları şöyledir;

1. Sözleşmeler, Bitcoin güvenliği için çok faydalıdır. Bilgisayar korsanlarının/dolandırıcıların çalmasını zorlaştırmak için Bitcoin depolama alanınızı ve varlıklarınızı korumak için daha fazla adım atıyor.

2. Sözleşmeler tarafından sağlanan bir başka iyi güvenlik yaklaşımı, belirli bir süre sonra harcanmamış işlem çıktısının (UTXO) çok imzalı bir adrese gönderilmesini kısıtlamak olacaktır. Ayrıca, sözleşmeler güvenli anahtar yönetimi sorununu da ele alabilir ve kripto para güvenliğinin en büyük sorunlarından birine yardımcı olabilecek güvenli kasalar uygulayabilir.

3. Bir Bitcoin sözleşmesiyle bir kullanıcı, bir saldırganın onları güvence altına almak için kullanılan özel anahtarları çalmasına rağmen fonlar üzerinde tam kontrol sahibi olmasını önleyen bir mekanizma kullanabilir. Bu mekanizma, fonlar üzerinde bir zaman kilidi uygulamak için anahtar silme ile önceden imzalanmış işlemlerin kullanımını içerir.

4. Bunları kanal fabrikaları için kullanabilirsiniz, böylece kanal değişikliği başına bir UTXO gerektirmek yerine tek bir işlemde birçok kanalı açabilir/kapatabilir/düzenleyebilirsiniz. Bir dereceye kadar, bu ücret ve ölçeklenebilirlik faydaları getiriyor.

5. Ayrıca, işlemleri tek bir işlemde sıkıştırabileceğiniz ve onu tekrar genişletip her birini işleyebileceğiniz tıkanıklık kontrollü toplu işlemlere de izin verebilir.

Bitcoin Sözleşmelerinin Eksileri

Bitcoin sözleşmeleri de dahil olmak üzere her şeyin dezavantajları vardır. Sektördeki birçok kişinin sözleşmelerle ilgili çekinceleri var. İşte bazıları:

1. Her şeyden önce, özyinelemeli sözleşmelerin Bitcoin için kötü bir şey olabileceğini iddia edenler var. Merak ediyorsanız, bir programcı bir işlemi kısıtladığında ancak bundan sonra başka bir işlemi kısıtlayacak şekilde yaptığında, özyinelemeli bir sözleşme oluşur ve böylece gelecekte sınırsız yinelemeli sözleşmelerle sonuçlanan bir zincirleme etkisi başlar.

2. Bazı uzmanlar, sözleşmelerin Bitcoin’in değiştirilebilirliğine her bir Bitcoin’in işlev ve kalite bakımından aynı olma kabiliyetine müdahale edebileceği görüşündedir. Güvenlik ve ölçeklenebilirlik için faydalı olmasına rağmen, sözleşmeler belirli Bitcoin birimlerinin özelliklerini potansiyel olarak değiştirebilir ve esasen ne harcanabileceğine veya nereye gönderilebileceğine göre farklı dijital para birimleri oluşturabilir.

3. Geliştiriciler arasında, sözleşmelerin aşırı karmaşık olduğu ve bu nedenle günlük Bitcoiner tarafından kullanılmayacağı düşüncesi de vardır. Bitcoin kullanıcıları, sözleşmelerin sansür veya kara listeye eklemek için kullanılabileceğine dair endişelerini de dile getirdiler.

4. Son olarak eğer insanlar madeni paralar üzerindeki sözleşmeyi anlamazlarsa, anlamadıkları bir şeye imza atabilirler veya bunun gizli bir saldırı olduğu ortaya çıkabilir.

Bitcoin Sözleşmeleri, Hırsızlığı Tam Olarak Nasıl Önleyebilir?

Çoğu kripto para yatırımcısı, kripto alanında arada sırada hırsızlık olduğunun farkındadır. Bazen büyük miktarda dijital para kaybolur ve bilgisayar korsanları, daha sonra izlenmesi veya kurtarılması imkânsız olan dijital varlıkların yağmalanmasını alarak internet boşluğunda kaybolur gibi görünür.

Dünyanın dört bir yanındaki dolandırıcılar, çoğunlukla kullanıcılar arasında yeterli bilgi eksikliği nedeniyle yalnızca 2021’de 14 milyar dolarlık rekor bir kripto para birimini eve götürdü. Dahası, kripto para birimi hırsızlığı 2020’den % 516 artarak 3,2 milyar dolarlık kripto para birimine yükseldi.

Sözleşmelerin işe yaradığı yer burasıdır. Sözleşmeler, Bitcoin’de ifade edilebilen finansal araçlar setini genişletir ve biri kasalar olan yeni güçlü güvenlik kullanımlarına olanak tanır.

Kasalar, özel şifreleme anahtarlarının güvenliğini artırmaya odaklanır. Tarihsel olarak, bu anahtarları güvenli ve güvenilir bir şekilde korumak, Bitcoin kullanıcıları için kritik bir güvenlik açığı olmuştur. Ancak kasalar, bir saldırganın çalınan fonlara tam erişim elde etmesini engelleyerek anahtar hırsızlığını caydırır.

Bu durumda yasaları çiğneyerek sistemden yararlanmaya çalışan ve yasa dışı faaliyetlerde bulunmaya başlayan kişiler bir daha böyle bir geçişe sahip olmayacaklardır. BTC sözleşmeleriyle, bir madeni paranın nasıl harcanabileceğini ve madeni paraların nereye aktarıldığını etkili bir şekilde kısıtlamak daha kolaydır.

Son düşünceler

Yıllar boyunca çeşitli sözleşme biçimleri önerilmiş olsa da bunların tümü, Bitcoin sözleşmelerinin anlamlılığını iyileştirmenin yanı sıra ağ içindeki güvenliği derinleştirmeyi amaçlıyor.

Bunu yaparken, Bitcoin sözleşmelerinin uygulanmasını engelleyen birkaç dezavantaj oldu ve bu tür birçok mevcut açıklama, resmileştirme eksikliğini büyük bir dezavantaj olarak gösteriyor.

Geliştirici topluluğunda Bitcoin ilerlemesinin yüzeyinde bu tür yenilikçi değişikliklerin yüzdüğünü görmek de ilginç. Sonuçta, sözleşmeler sistemin dünyanın en değerli kripto para birimi için çalışma şeklini yükseltme ve değiştirme konusunda uzun bir yol kat edebilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım