Ana Sayfa Kripto Kripto Firmaları Tekliflerini Düşürdü

Kripto Firmaları Tekliflerini Düşürdü

0
Kripto Firmaları Tekliflerini Düşürdü

Giderek artan sayıda kripto varlık firması, hızla büyüyen sektörün küresel incelemesi yoğunlaştıkça İngiltere’nin mali düzenleyicisine kayıt olma girişimlerini bırakıyor.

Finansal Davranış Otoritesi (FCA), dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Binance’in cuma günü İngiltere’de düzenlenmiş herhangi bir faaliyet yürütmesini yasakladı, çünkü dünya çapındaki düzenleyiciler kripto sektörünün gözetimini destekliyor.

Bir FCA sözcüsü pazartesi günü yaptığı açıklamada, kayıtlarla ilgili verilerin, çıkarılan sayının bir aydan kısa bir sürede dörtte bir oranında arttığını gösterdiğini ve Binance’in daha fazla ayrıntı vermeden mayıs ayı ortasında başvurusunu geri çektiğini de sözlerine ekledi.

Kripto ile ilgili firmalar ocak ayından bu yana, iş yapmadan önce kara para aklamayı ve terörün finansmanını önlemek için tasarlanmış yasalara uyumu denetleyen FCA’ya kaydolmak zorunda kaldı.

Sadece altı firma kayıt yaptırdı, düzinelercesi hala değerlendiriliyor, ancak henüz “uygun ve uygun” kabul edilmiyor. Sözcü, haziran ayı başında 51’den yaklaşık 64’ünün başvurularını geri çektiğini söyledi.

Bir Binance sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı, ancak “kullanıcılarımıza en iyi hizmetleri ve korumayı sağlarken sektördeki güvenliği ve sürdürülebilirliği ilerletmek için” düzenleyiciler ve kanun uygulayıcılarla yakın çalıştığını söyledi.

Bitcoin gibi kripto para birimleriyle ilgili düzenleyici endişeler, kara para aklama ve diğer yasa dışı faaliyetlerde kullanım potansiyellerinin yanı sıra tüketicilere yönelik potansiyel riskleri içerir.

Merkezileştirilmemiş Para

Kanadalı Changpeng Zhao tarafından yönetilen Binance, kripto dünyasının en önemli oyuncularından biri. Dijital token ticaretinden türevlere kadar çeşitli hizmetlerin yanı sıra hisse senetlerinin tokenize edilmiş versiyonları gibi gelişen teknolojiler sunar.

Yine de düzenleyici yapısı opaktır.

Sözcüsü, Binance’i “merkezi olmayan” olarak nitelendirerek holding şirketinin nerede olduğu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Binance, son aylarda dünya çapındaki düzenleyiciler tarafından hedef alındı.

Japonya’nın düzenleyicisi cuma günü yaptığı açıklamada, Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı web sitesinde yayınlanan bir bildiriye göre Binance’in ülkede yasadışı olarak faaliyet gösterdiğini söyledi.

Menkul kıymetleştirilmiş bir türev ticaret merkezi olan Spectrum Markets uyum başkanı Alpay Soytürk, “FCA, özellikle ABD ve Asya’daki diğer büyük düzenleyicilerle uyum içindedir,” dedi.

Çin’in kripto para birimi sektöründeki bordürleri sıkılaştırmasıyla son 13 gün içinde yaklaşık %18 düşen Bitcoin, FCA hareketini görmezden geldi ve en son %0,3 artışla 34.767 dolardan işlem gördü.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz