Ana Sayfa BORSA HİSSE Intel, New Mexico fabrikası yükseltmesinde $3.5B yatırım yaparak ABD çip yapımını artırıyor

Intel, New Mexico fabrikası yükseltmesinde $3.5B yatırım yaparak ABD çip yapımını artırıyor

0
Intel, New Mexico fabrikası yükseltmesinde $3.5B yatırım yaparak ABD çip yapımını artırıyor

Intel Pazartesi günü Rio Rancho, New Mexico’daki bir çip üretim tesisine Foveros adlı bir işlemci istifleme teknolojisini artıracak 3,5 milyar dolarlık bir yükseltme yapılacağını duyurdu. Arizona’da iki yeni tesis inşa etmek için 20 milyar dolarla birlikte yapılan bu harcama, Intel’in üretimini gençleştirmeye yönelik büyük çabasının bir parçası.

Pazar günü yonga üreticisi, ilk olarak bildirilen yükseltme planını doğruladı ve Pazartesi günü bunun önümüzdeki üç yıl içinde sahada 700 yeni iş anlamına geleceğini söyledi. Intel’den yapılan açıklamada, Intel üretim şefi Keyvan Esfarjani’nin New Mexico Gov. Michelle Lujan Grisham, New Mexico’nun iki senatörü Martin Heinrich ve Ben Ray Luján ve Rep. Teresa Leger Fernandez ile düzenlediği basın toplantısında planı ayrıntılı olarak açıkladığı belirtildi. Harcamalar aynı zamanda 1000 yeni inşaat işi anlamına gelirken, çalışmalar bu yıldan itibaren başlıyor.

Intel, yonga yapım ilerlemesine onlarca yıl öncülük etti, ancak son yıllarda Tayvan Yarı İletken Üretim A.Ş.’nin gerisinde kaldı. Fabs adı verilen yeni yonga üretim tesislerine yatırım yapmak, yeni CEO Pat Gelsingeraltında rekabet gücünü geri kazanmak için büyük bir Intel çabasının bir parçasıdır. Şirket ayrıca başkaları için çipler, dökümhane adı verilen bir işletme ve kendi yongalarından bazılarını oluşturmak için diğer çip dökümhanelerine güvenmeyi planlıyor.

New Mexico fab’da Intel, Intel’in 2018’de piyasaya sürtürü ve ilk olarak Lakefield kod adlıverimli ama nadir bir yongada kullandığı Foveros adlı bir işlemci paketleme teknolojisinin kullanımını artıracak. Ayrı yonga elemanlarını üst üste yığmak ve bunları güç dağıtımı ve iletişim bağlantılarına bağlamak teknolojik olarak zordur, ancak Intel bunun üretim esnekliğini artırmasını beklemektedir. Ayrıca, diğer çip dökümhanelerde üretilen çip elemanlarını barındırmak için de kullanılabilir.

Daha fazla çip yapma yatırımı, daha az hisse geri alımı

Intel, ABD çip endüstrisine yardımcı olmak için federal fonları toplamaya yönelik mevcut siyasi çabalardan memnun. Gelsinger, Intel’in hissedarları mutlu eden ancak araştırma veya operasyonlara yardımcı olmayan kendi hisselerini satın almaya harcamak yerine kendi parasının daha fazlasını yatıracağını söyledi.

Gelsinger 60 dakikaya verdiği demeçte, “Geçmişte olduğu kadar ileriye dönük geri alımlara odaklanmayacağız.” dedi. “Bu, şirkete gelmemin bir parçası olarak gözden geçirildi, yönetim kuruluyla anlaştım.”

Moor Insights ve Strateji analisti Patrick Moorhead pazartesi günü attığı tweette, Intel’in mücadele ettiği için hissedarların değer biçmenin önemli olduğunu söyledi. Moorhead, “Geri alım yapmasalardı, şirketin parçalanacağını düşünüyorum.” dedi. Intel’in sıkıntıları için yaygın olarak önerilen bir çözüm, Core ve Xeon modelleri gibi işlemcilerle ortaya çıkan çip tasarım işini çip üretim işinden ayırmak olmuştur.

Intel’in sert rekabeti

Silikon Vadisi şirketi karlı olmaya devam ediyor, ancak TSMC ve üçüncü büyük yonga üreticisi Samsung dışında çeşitli cephelerde sert rekabetle karşı karşıya. Tüm akıllı telefon işlemcileri, Apple’ın A serisi de dahil olmak üzere Arm ailesinin üyeleridir. Apple, yeni M serisi Mac işlemcileri için Intel’den de ayrıldı. Bu arada Amazon, internetin büyük alanlarına güç veren bulut bilişim vakfı Amazon Web Services için bir Arm sunucu işlemcisine sahiptir.

Intel ayrıca, bazı önemli çip girişimlerinin ilgisini çeken RISC-V adlı daha küçük bir Arm rakibiyle karşı karşıya. Bir, Tenstorrent, Jim Keller’ı işe aldı, eskiden yüksek profilli bir Intel çip tasarımcısı, baş yönetici olarak. Bir diğeri, Esperanto Technologies, 1.000’den fazla işleme çekirdeğine sahip bir yapay zeka çip tasarımı ortaya çıkardı.

Intel’in döküm işi konusunda ne kadar ciddi olduğunun bir işareti olarak hem Arm hem de RISC-V işlemciler oluşturabilecek.

TSMC de yeni fabs için milyarlarca dolar harcıyor, çoğunlukla Tayvan’da ama arizona’da da. Yine de Gelsinger boğa gibi: “Bunun birkaç yılımızı alacağına ve yakalanacağımıza inanıyoruz.” dedi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz