Ana Sayfa Kripto Hindistan’daki Kripto Büyümesi Belirsizliğe Rağmen Bir Yılda %19,900’ü Aştı

Hindistan’daki Kripto Büyümesi Belirsizliğe Rağmen Bir Yılda %19,900’ü Aştı

0
Hindistan’daki Kripto Büyümesi Belirsizliğe Rağmen Bir Yılda %19,900’ü Aştı

Pazar analizi, kripto yatırımları için yıllık büyüme oranının Hindistan’da kabaca %19.900 arttığını gösteriyor. Asya ülkesindeki kripto alanını çevreleyen düzenleyici belirsizliğe rağmen, kripto yatırımcıları son 12 ayda kriptoya toplam 38,8 milyar dolar yatırım yaptı.

Bloomberg tarafından 28 Haziran’da yayınlanan bir blockchain analitik firması olan Chainalysis’ten elde edilen verilere dayanarak, kripto yatırımları parabolik bir aşamaya girmeden önce 2020 ortalarından itibaren artmaya başladı. Dördüncü çeyreğin sonuna doğru kripto fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmak için yükselirken yatırımlar arttı gibi görünüyor.

Chainalysis, Hindistan genelinde kriptoya yatırılan toplam fonların geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 milyon dolardan yaklaşık 40 milyar dolara yükseldiğini tahmin ediyor ve firma 15 milyon Hintlinin zaten kripto para birimine maruz kaldığını tahmin ediyor.

Elde edilen veriler, Yüksek Mahkeme’nin Hindistan Merkez Bankası’nın finansal kurumların dijital varlıkları kullanarak faaliyet gösteren ve işlem yapan tüm şirketlere bankacılık hizmetleri sağlama yasağını Mart 2021’de iptal etme kararının olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, kripto sektörü o zamandan beri sorunsuz bir yelken açmadığı için kaydedilen rakamlar gücün altında ve milletvekilleri son 15 ayda kripto varlıklarını yasaklayan yeni mevzuatı sık sık tehdit ediyor.

Yerel borsa ZebPay’in kurucu ortağı Sandeep Goenka, yenilenen düzenleyici baskıların sürekli tehditlerine rağmen, Hindistan’daki gençler arasında dijital varlıklara yönelik artan bir iştah olduğunu doğruladı. Bloomberg ile yaptığı röportajda Goenka, 18-35 yaş arasındaki bireylerin kriptoyu altına tercih edeceğini belirtti. Dedi ki:

 “Süreç çok basit olduğu için kriptoya yatırım yapmayı altından çok daha kolay buluyorlar. Çevrimiçi olursunuz, kripto satın alabilirsiniz, altının aksine doğrulamanız gerekmez.”

32 yaşındaki yerel bir girişimci olan Richi Sood, kripto para birimi lehine altından uzaklaşan bireyler arasında mükemmel bir örnektir. Sood, Aralık 2021’e kadar dijital varlıklara 13.000 dolardan fazla yatırım yaptı ve son piyasa çöküşü sırasında yeniden yatırım yapmadan önce Bitcoin şubat ayında 50.000 doların üzerine çıktığında yatırımının bir kısmını nakde çevirmişti. Dedi ki:

 “Paramı altından ziyade kriptoya yatırmayı tercih ederim. Kripto, altından veya mülkten daha şeffaftır ve geri dönüşler kısa sürede daha fazladır.”

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz