Ana Sayfa Ekonomi Görünmez Bir Arz, Yani Gelecekteki Arz, Fiyatlandırmayı Neden Etkiler?

Görünmez Bir Arz, Yani Gelecekteki Arz, Fiyatlandırmayı Neden Etkiler?

0
Görünmez Bir Arz, Yani Gelecekteki Arz, Fiyatlandırmayı Neden Etkiler?

Görünmez kaynağı tanıma

Görünmez arz nedir?

Görünmez arz, halen işlemde veya hazırlık aşamasında oldukları için hala bilinmeyen ve ölçülemeyen fiziksel emtia stoklarının toplam sayısıdır. Vadeli işlem sözleşmesi tarihinde uzlaşma amacıyla yakında mevcut olacak emtialardır. Görünmez arz zaten var; sadece onları somut bir tesiste toplayıp, saklayıp bir kenara koyamıyoruz.

Görünür hisse senetlerinin zıtlığıdır çünkü bu emtialar bizim halihazırda sayabildiğimiz, depolayabildiğimiz ve teslim edebileceğimiz ürünlerdir. Dolayısıyla, vadeli işlem sözleşmeleriyle dikkate alamayacağımız ve bunlarla bağlantılı olamayacağımız herhangi bir emtia görünmez bir arzdır. Hâlâ bilinmiyorlar, dolayısıyla adı, görünmez arz.

Görünmez arz doğrultusunda vadeli işlem sözleşmeleri

Vadeli işlem sözleşmesi, bir alıcı ve satıcının, gelecekte kararlaştırılan bir fiyat ve zamanda mal ve varlık ticareti yapmak için yaptığı yasal sözleşmedir. Vadeli işlemlerin kolaylaştırılmasında miktar ve kalite standardize edilmiştir. Alıcılar, varlıkları sona erme tarihinde almakla yükümlüdür ve satıcılar, varlıkları son kullanma tarihinde temin etmeli ve teslim etmelidir.

Görünmez tedarik ve alıcılar ve satıcılar için çalışma biçimleri

Daha önce belirtildiği gibi, görünür tedarikler hesaba katılabilen, depolanabilen, kaydedilebilen ve teslim edilebilen mallardır. Konumları nerede olursa olsun görünmeyen diğer sarf malzemeleri görünmez malzemeler olarak kabul edilir. Yerde, depolama tankları, silolar, dağıtım kamyonları ve trenleri, nakliye gemileri, depolama tesisleri, ambarlar ve benzerleri olabilir.

Uzun pozisyonda vadeli işlem sözleşmesine sahip olmaya karar verirlerse emtialar, sözleşmeleri vadesi dolmadan çok önce dengelemek yerine kısa vadeli tüccarlara teslim edilebilir. Kısa tüccarlar bir menkul kıymet satarlar ve daha sonra daha düşük bir fiyatla gelecekte geri almayı veya kapatmayı planlarlar. Uzun pozisyonlu bir tüccar örneği bir alıcıdır.

Çoğu zaman, emtiaların fiziksel teslimi bir vadeli işlem sözleşmesiyle bağlantılı değildir. Ancak, satış yapan şirket veya işletme teslim etmeye karar verirse, görünmez malzemeleri görünür malzemeler haline getirmelidir. Tabii ki, satıcı gerçek veya fiziksel bir yerde bir makbuz veya sertifika oluşturarak görünmez sarf malzemelerini görünür kıldığına dair kanıt sunmalıdır. Daha sonra, bir emtia borsası veya bir SRO (kendi kendini düzenleyen kuruluş) bu fiziksel yeri onaylamalıdır. Şimdi ticaret firmasına kim ödeme yapacak ve görünen malzemeleri alacak? Uzun pozisyonlu taraftır.

Arz ve talep yasası ve görünmeyen arz

Arz ve talep yasasının bir şekilde piyasa fiyatlandırmasını belirlediği bilinen bir gerçektir. Arz, talebi etkiler ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca, bu geleceğin veya görünmez arzın bu fiyatlandırmayı etkilediğini, ancak görünen arzın etkilemediğini de anlıyoruz. Neden? İnsanlar, emtia teslimatlarından önce bile vadeli sözleşmeler, opsiyonlar, vadeli sözleşmeler ve benzerleri yoluyla emtia satın alırlar.

Görünmez sarf malzemelerinin aksine görünür arz

Görünmez bir arz, mevcut hazırlık ve işleme nedeniyle ölçülemeyen ve bilinmeyen miktarlardaki emtialara atıfta bulunurken, diğer yandan görünür arz, halihazırda depoda olan veya satın almak ve satmak için nakliye için zaten mevcut olanlardır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz