Cuma, Nisan 19, 2024
Google search engine
Ana SayfaEĞİTİMBoğa ve Ayı Piyasası: Nasıl Ayırt Edilir?

Boğa ve Ayı Piyasası: Nasıl Ayırt Edilir?

Ayı: Yatırımda Ne Anlama Geliyor? 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, düşüş terimi, ayı kelimesinden gelir. Öyleyse, yatırımcılar için ne anlama geldiğini öğrenelim. Ayı, piyasanın aşağı doğru hareket edeceğine inanan bir yatırımcıdır. Böylece, satış veya sözde kısa pozisyon açarlar. Neden ayı? Varlığın fiyatı düşer. Ayıların fiyatı patileriyle aşağı çeken bir dernek var. Ayrıca, terimin 18. yüzyılda yaratıldığına inanılıyor. “Ayıyı yakalamadan ayının derisini satmayın” diye bir atasözü vardı.

Ayı terimi hem bir yatırımcıda hem de bir piyasaya uygulanabilir. Böylece düşüş eğiliminde oldukları ifadesini görebilirsiniz bu, yatırımcın fiyatın düşeceğine inandığı anlamına gelir. Ayı piyasası, fiyatın son zirvelerden en az %20 düştüğü durumu yansıtır. Düşüşün süresi, dikkate alınan zaman dilimine bağlıdır. Günlük grafikte, fiyat en az bir ay düşmelidir. 5 dakikalık zaman dilimine bakarsak, varlıkların en az bir gün kayması gerekir. 

Boğa: Yatırımda Ne Anlama Geliyor?

Spektrumun diğer tarafında boğa, bir ayının tersi olan boğaları ifade eder. Boğa teriminin yaratılmasına dair etimolojik bir referans yoktur. Büyük olasılıkla, ayıya karşı bir muhalefet olarak kullanıldı. Boğalar, piyasa koşullarının varlığın değer kazanması için uygun olduğunu düşünüyor. Bu yüzden boynuzlarıyla fiyatı yukarı çekiyorlar. 

Boğa ayrıca hem bir yatırımcı hem de bir piyasa ile ilgilidir. Yatırımcılar, temel veya teknik analizleri yukarı yönlü bir fiyat hareketine işaret ettiğinden, uzun pozisyon açtıklarında yükseliş eğilimi gösterirler. 

Fiyat, son diplerden en az %20 yükselirse, piyasa yükseliş olarak kabul edilebilir. Ayrıca, fiyat bir süre yükselmeli. Ayı piyasasında olduğu gibi belirli bir dönem tanımlayamıyoruz. Ancak, grafiğe bakarak piyasanın yükselişte olup olmadığını anlayacaksınız. 

Fiyat, son diplerden en az %20 yükselirse, piyasa yükseliş olarak kabul edilebilir.

Pazar Trend Türleri Nasıl Belirlenir?

Ayı ve yükseliş terimleri de piyasa eğilimleriyle ilgilidir. Trendin düşüş veya yükseliş olduğunu duyabilirsiniz. Bu, fiyatın uzun süre düşeceği veya yükseleceği anlamına gelir. Piyasanın yükseliş mi yoksa düşüş mü olduğunu belirlemek için grafiğe bakabilir ve oranın yönünü görebilirsiniz. Varlık yükselirse, piyasa yükselişe geçer. Fiyat düşerse, piyasa düşüştedir. 

Ancak, tüm iniş ve çıkışlar boğa veya ayı koşusunu yansıtmaz. Piyasa uzun vadede aynı yönde hareket etmelidir. Terim her zaman dilimi için farklıdır. 

Piyasanın her zaman aynı yönde hareket edemeyeceğini anlamak çok önemlidir. Piyasanın düşüş eğiliminde olduğu düşünüldüğünde, yükseliş eğilimi içinde bile düşüşler veya sıçramalar var. Beklenmeyen haberler, talep/arz eşitsizliği vb. nedeniyle olabilecek piyasa düzeltmeleridir. 

Piyasanın her zaman aynı yönde hareket edemeyeceğini anlamak çok önemlidir. Piyasa düşüş eğilimi olarak kabul edildiğinde, yükseliş eğilimi içinde düşüşler ve sıçramalar var. 

Ayrıca, piyasanın ne yükseliş ne de düşüş eğiliminde olduğu durumlar vardır. Bu bir düzeltme veya yan hareketler dönemidir. Boğalar ve ayılar piyasanın kontrolünü ele geçiremediği için olur. Önümüzdeki piyasa duyarlılığını tanımlamanız gerekiyorsa, fiyatın nereye gideceğini (%100 doğrulukla değil, yüksek dereceli olarak) belirleyecek temel ve teknik analizi kullanabilirsiniz. 

Boğa Piyasasında Yatırımcılar ve Yatırımcılar Ne Yapar: En İyi Stratejiler 

Faaliyetlerinin altında yatan kavramlar farklı olduğu için yatırımcı ve yatırımcı davranışlarının değiştiğini bildiğinizden eminiz. Yatırım, fiyat yeterince yüksek olduğunda, aşağıdaki satışlarla menkul kıymetin değerlenmesinden yararlanmak için bir fırsattır. Ayrıca, yatırımcılar varlıkları elinde tutan ek ödemeler alabilirler örneğin hisse senedi temettüleri.

Yatırım daha spekülatiftir. Bununla birlikte bazı insanlar bütünsel temel analizden ziyade sayılara dayalı analize dayandığından, yatırım yapmayı daha çekici buluyor. Yatırımcılar, fiyat belirli bir tahmin edilen seviyeye ulaştığında kapatmak için uzun bir pozisyon açar.

Strateji 1: Fiyat Arttığında Satın Alın

Boğa piyasasında fiyat artar. Yatırımcıların ana stratejisi, varlığı mümkün olduğunca çok kazanmak için en düşük fiyattan satın almaktır. Yükseleceğine dair bir güven olmadığı için düşük seviyelerden piyasaya girmek kolay değil. Bu nedenle yatırımcılar temel ve teknik analiz kullanırlar. 

Bir yatırımcı, fiyat yeterince yüksek olduğunda pozisyonu kapatmalıdır. Fiyatı kendileri için uygun olan belirli bir orana ulaştığında varlığı satabilirler. 

Strateji 2: Başarılı Bir Yatırımı Artırın

Ortak bir stratejinin yanı sıra, bir yatırımcı uzun bir pozisyon açıp belirli bir seviyede kapattığında, işlem açıkken fon ekleyebilir. Piyasanın yükselmeye devam ettiğini görürseniz, fon ekleyebilir ve yatırımınızı artırabilirsiniz. 

Ayı Piyasasında Yatırımcılar Ne Yapar? 

Ayı piyasası, yatırımcılar ve yatırımcılar için boğa piyasasına göre daha da farklıdır. Piyasa düşüş gösteriyorsa, yatırımcının sahip olduğu varlığın değer kaybettiği anlamına gelir. Onlar için bir kayıp. Bu arada, yatırımcılar, bir varlığa sahip olmadıkları ve yalnızca fiyat farkı üzerinde spekülasyon yaptıkları için fiyat düştüğünde bile başarılı olma fırsatına sahiptir. 

Strateji 1: Fiyat Düştüğünde Sat

Yatırımcıysanız ve fiyatın düşeceğini tahmin ediyorsanız kısa bir pozisyon açabilir, fiyatın ulaşması gereken seviyeyi ayarlayabilir ve projeksiyonunuz doğruysa kazanabilirsiniz. Bu durumda fiyat düşüşünü bir an önce belirlemelisiniz. Fiyatı düşmeden önce varlığınızı satmak için acele etmelisiniz. 

2. Strateji: Paranızı Ekleyin

Ayı yatırımcı için ikinci strateji, kısa yatırım karlı ise fon eklemektir. Pozisyon boyutunu artırmak için para eklemek ve işleminizin daha uzun süre açık kalmasını sağlamak için kar al emrini değiştirmek mümkündür. 

Boğa & Ayı: Hangi Piyasada İşlem Yapılmalı

Özetleyelim. Boğa ve düşüş piyasaları, farklı fiyat yönlerini yansıttıkları için zıttır. Boğa piyasasında fiyat yükselir. Ayıda, azalır. Boğa piyasası, yatırımcılar ve yatırımcılar için fırsatlar sunar. Buna karşılık, düşüş piyasası yalnızca varlığa sahip olmayan ve fiyat farkı yatırımı yapan yatırımcılar için olumludur. 

Bir Piyasanın Boğa veya Ayı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Fiyat belirli bir süre için son diplerden en az %20 yükselirse, piyasa yükselişe geçer. Fiyatın uzun bir süre son zirvelerden en az %20 düşmesi durumunda, bu ayı piyasasının bir işaretidir. 

Boğa İyi mi Kötü mü?

Yükseliş piyasası ne iyi ne de kötü. Sadece fiyat yükseldiğinde ortaya çıkan kesin yatırım koşulları. Böylece, yatırımcılar uzun bir pozisyon açabilir. 

Ayı İyi mi Kötü mü?

Yeni başlayan yatırımcıların yaygın bir yanılgısına rağmen, düşüş piyasası, yatırım yapmazsanız yatırım yaparsanız yükseliş piyasasının sağladığı fırsatların aynısını sağlar. Yatırım, satın alma ve kısa devre için kullanılabilir. 

Tarihteki En Uzun Boğa Piyasası Nedir?

Tarihin en uzun boğa koşusu, Mart 2009’dan Mart 2020’ye kadar süren S&P 500 endeksinde gerçekleşti. Hisse senedi ve endeks piyasaları, uzun vadeli eğilimlere en duyarlı olanlardır.

Ayı Hisseleri Almak İyi mi?

Yakında bir trend dönüşü olduğunda düşüş hisseleri satın almak iyidir. Böylece, hisseleri düşük bir fiyata satın alma ve kur yükseldiğinde potansiyel olarak kar elde etme fırsatı elde edersiniz. 

Boğa mı yoksa Ayı mı Almalı?

Bir yatırımcı, piyasa yükselişe geçtiğinde satın almalıdır. Yine de fiyatın yaklaşan yükseliş eğiliminin en düşük seviyelerinde olduğu anı yakalamak hayati önem taşıyor. Piyasa düşüş gösteriyorsa, fiyatın tersine dönmesini bekleyin ve uzun yatırım açın. 

Ayı Piyasasında Alınabilecek En İyi Hisse Senetleri Nelerdir?

Ayı piyasasında satın alınacak en iyi hisse senedi yoktur. Piyasa düşüş gösteriyorsa, geri dönüş sinyalini bekleyebilir ve uygun bir orana düşen hisseleri satın alabilirsiniz. 

Neden Boğa Ayı Olarak Adlandırılıyor?

Boğa, fiyatın yükseldiği bir piyasa veya fiyatın artacağını öngören bir yatırımcı ile ilgilidir, bu nedenle bir varlık satın alırlar. Güvenlik oranı düştüğünde piyasa düşüşe geçer. Bir düşüş yatırımcı bir satış yatırımı açar.

 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım