Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaEkonomiEĞİTİMYeni Başlayanlar İçin Bitcoin: Kripto Paraya Nasıl Başlanır?

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin: Kripto Paraya Nasıl Başlanır?

Bitcoin Nedir? İlk Kripto Para Birimi

Bitcoin, dünyaya tanıtılan ilk kripto para birimi ve blockchain teknolojisinin ilk örneğidir. Açık kaynaklı Bitcoin çekirdek kodu 2009 yılında piyasaya sürüldü ve Genesis Block çıkarıldı. Hem Bitcoin hem de blok zinciri ağın çalışmasını, güvenliğini ve katılımcıları teşvik etmeye yardımcı olan iş kanıtı konsensüs mekanizmasını geliştirerek, çift harcama gibi dijital nakitte erken girişimlerin karşılaştığı sorunları çözen Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu.

Bitcoin, merkezi olmayan bir protokol ve ağdır ve bitcoinler, BTC senedi sembolü altında işlem gören temel varlıktır.

Bitcoin Nasıl Çalışır: İş Kanıtı Konsensüs Mekanizması Açıklandı

Bitcoin, banka veya hükümet gibi üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bunu başarmak ve önceki dijital para girişimlerini rahatsız eden çifte harcama sorununu önlemek için Satoshi Nakamoto, iş kanıtı konsensüs algoritmasını geliştirdi.

Madenciler, BTC blok ödülü kazanma şansını artırmak için karmaşık matematiksel denklemleri hızlı bir şekilde çözmek için özel makineler kullanır. Madenciler, ağı güvenli tutmak ve blok zincirine eklenen her yeni bloğu doğrulamak için hash oranı aracılığıyla işlem gücü sağlar. 

Bitcoin kullanmak, blok zinciri ile etkileşimi içerir. Bu genellikle bir cüzdan ara yüzü ile yapılır. Bunlar web veya yazılım cüzdanından, varlıkları internete bağlı olmak yerine çevrimdışı tutan soğuk depolama veya donanım cüzdanına kadar değişir. BTC göndermek, küçük bir işlem ücreti ve bir alıcı adresi içerir. BTC’yi cüzdanınızın genel adresi olarak da alabilirsiniz. Son olarak, BTC güvenli bir şekilde saklanması için bu cüzdanlarda saklanabilir.

Bitcoin Yasal mı? Düzenlemeler, Vergi Rehberi ve Daha Fazlası

Bitcoin çoğu ülkede tamamen yasaldır ancak emin olmak için her zaman yerel ve ulusal yasaları kontrol etmelisiniz. Bu kılavuz yasal tavsiye yerine geçmez. Hindistan gibi bazı ülkeler Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerini yasaklamayı planlıyor.

Bazı düzenleyici hususlar da vardır. Örneğin, ABD’li yatırımcıların bazı Bitcoin ve kripto türevlerinin yatırımını yapması yasaklanmıştır. Son olarak, vergi uyumu için mucitlerin uyması gereken vergi kanunları da vardır. Kripto ile ilgili tüm kazanç veya kayıpları doğru bir şekilde bildirdiğinizden emin olmak için sertifikalı mali müşavirlere danışın.

Bitcoin fiyatı 60.000 doların üzerinde yeni zirveler belirledi ve on yıldan fazla bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana katlanarak büyüdü. Kripto para birimi ilk piyasaya çıktığında neredeyse değersizdi. Bırakın bu kadar değerli olmayı, ilk başta hiç kimse bunun hiçbir şeye değeceğini bilemedi. Bitcoin’in ne kadar değerli olması gerektiği konusunda hala kimsenin bir fikri yok ve onu spekülatif bir varlık yapan da bu.

Bitcoin Neden Bu Kadar Yükseliyor?

Spekülatif bir varlık olarak Bitcoin, piyasa duyarlılığındaki aşırı değişimler nedeniyle özellikle fiyat dalgalanmalarına karşı hassastır. Bitcoin FOMO tam olarak yürürlüğe girdiğinde, talep arzdan ağır bastığından varlığın fiyatı muazzam bir şekilde yükselir.

İşler olumsuza döndüğünde, insanlar madeni paralarını ellerinden geldiğince satarlar ve genellikle her ayı piyasasında fiyatları %80 oranında düşürürler. Bu, kötü şöhretli oynaklığa yol açtı, ancak oynaklıkla birlikte inanılmaz kar fırsatı geliyor.

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Bitcoin yükseliyor çünkü yine bir boğa piyasası ve talep bir kez daha arzdan ağır basıyor. Bitcoin’in yarılanması bu noktada neredeyse bir yıl önceydi, bu da boğa rallisinin tam olarak yürürlükte olduğu anlamına geliyor. Bitcoin bir yıldır aralıksız yükseliyor olduğundan, yakında bu döngünün zirvesinin ne zaman olduğunu ve Bitcoin’in ne zaman tekrar çökeceğini düşünmeye başlamanın zamanı gelebilir.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin düşüşü oyunun sadece bir parçası. Piyasalar her zaman yukarı ve aşağı, ayı ve boğa aşamaları arasında geçiş yapıyor. Kısa yoldan para kazanmanın bir yolu olduğu için Bitcoin düşüşü kötü bir şey değil. Ayrıca yatırımcıların varlığı daha düşük fiyatlarla satın almaya başlamalarını sağlar.

Bitcoin’in Değeri Ne Olacak?

Tüm hükümetler yasaklarsa, protokol saldırıya uğrarsa veya kuantum hesaplama ortaya çıkar ve tüm eğlenceyi mahvederse, Bitcoin bir gün tekrar değersiz olabilir. Bununla birlikte, Bitcoin madeni para başına milyonlarca dolar değerinde olabilir. Çoğu Bitcoin fiyat tahmini, madeni para başına 100.000 ila 400.000 ABD Doları arasında daha gerçekçidir. Teknik analiz, piyasaları bir dereceye kadar doğrulukla tahmin etmeye yardımcı olsa da bu tür tahminlerde bulunan herkes çoğunlukla spekülasyon yapıyor.

Bitcoin satın almak, kripto para biriminin yarılanmasından hemen önce veya civarında en iyisidir. Bununla birlikte, haftalık RSI seviyeleri aşırı satım seviyelerine ulaştığında da harika bir alımdır. Bitcoin satın almayla ilgili risk, zirvenin daha da yakınlaşması nedeniyle her geçen gün artıyor. Bu nedenle PrimeXBT’den BTC satın almak en iyisidir, çünkü yatırımcılar kripto varlıklarını bir BTC short ile hedge edebilir veya Bitcoin’lerini yatırım yapmak ve herhangi bir trend değişikliğinden kar etmek için kullanabilirler.

Bitcoin Bir Değer Deposu mu? Dijital Altın Anlatısını Anlamak

İlk olarak 2020’de patlayan dijital altın anlatısı, Bitcoin’in bir değer deposu haline gelmesinden kaynaklanıyor. Bir değer deposu, Bitcoin’in şu anda sunmadığı istikrarlı bir fiyat, arz ve likiditeye sahip olarak tanımlanır. Daha çok spekülatif bir varlıktır, ancak zamanla oynaklık ortadan kalktığında ve varlık büyük ölçüde benimsendiğinde bir değer deposu haline gelecektir.

Bitcoin, yaşam döngüsünün hemen her anında iyi bir yatırımdır. Ancak sonunda başka bir ayı piyasası olacağı için kripto para birimi kısa vadede kötü bir yatırım olabilir.

Zayıf bir kısa vadeli yatırım olmasına rağmen yine de uzun vadeli büyük bir yatırım potansiyeline sahip olacaktır.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin’e yatırım yapmak dolar maliyeti ortalaması, satın alma ve HODL, yatırım ve daha fazlası gibi çeşitli stratejiler içerir. Yatırımcıların MicroStrategy gibi BTC riskine sahip şirketler aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yaptığı yeni bir trend ortaya çıkıyor. Spot, vadeli işlemler, CFD’ler ve daha pek çok şey dahil olmak üzere Bitcoin yatırımına başlamanın birkaç farklı yolu vardır.

İşte çeşitli yatırım türlerinin her birini parçalayan kısa bir açıklama.

  • Bitcoin CFD’leri, fark sözleşmeleri anlamına gelen bir tür kripto para türevi üründür. Bu sözleşmeler, bir yatırımcının Bitcoin, Ethereum ve diğer varlıkları uzun veya kısa devre yapmasına izin vererek piyasanın her iki yönünden de kazanç elde etmesini mümkün kılar.
  • Bitcoin vadeli işlemleri, bir yatırımcının sözleşmeyi belirli bir gelecekteki tarihte ödemesini gerektiren başka bir türev ürün türüdür. Bu yatırımcıların Bitcoin’in gelecekteki fiyatı hakkında daha fazla spekülasyon yapmalarını sağlar.
  • Bitcoin opsiyonları, yatırımcıya opsiyon veren, ancak sözleşme sona erdiğinde bir sözleşme yapma zorunluluğu getirmeyen bir kripto türev ürünüdür. Seçenekler genellikle yüksek bir komisyoncu ücreti alır, ancak vadeli işlemlerden daha düşük risk olarak kabul edilir.

Bitcoin yatırımı varlıkları alıp satmayı veya CFD’ler gibi türev sözleşmeler yoluyla özlem veya kısa devre yapmayı içerir. Yatırımcılar, oynaklığın bir sonucu olarak fiyat hareketlerindeki farktan kar elde etmeye çalışırlar. Herkes çok az başlangıç ​​sermayesi ile Bitcoin yatırımı yapabilir ve PrimeXBT’ye kaydolarak kripto para yatırımı yaparak para kazanabilir. PrimeXBT, BTC, ETH, USDT ve USDC ile marj hesapları sunan, ödüllü bir çoklu varlık borsasıdır.

Bitcoin Grafikleri Nasıl Okunur?

Bitcoin çizelgelerini okumak teknik analiz denilen bir şeyi içerir. Teknik analiz, mum çubukları, fiyat kalıpları, göstergeler, bindirmeler ve osilatörlerin incelenmesidir. Ayrıca bir fiyat kaydı, zaman aralıkları, artışlar ve diğer her türlü bilgi vardır. Bitcoin çizelgelerinin nasıl okunacağına dair derinlemesine bir bakış için bu kılavuza başvurduğunuzdan emin olun.

Bitcoin yatırım stratejileri bol miktarda bulunur ve yukarıda bahsedilen araçlardan bazılarını içerir. Örneğin, yatırımcılar bir geri dönüş beklemeden önce fiyat hareketinin belirli bir mum yapısı oluşturmasını bekleyebilirler.

Başarılı Bitcoin stratejileri oluşturmak için en popüler göstergeler şunları içerir:

  • MACD
  • Göreceli Güç Endeksi
  • Hareketli ortalamalar
  • Parabolik SAR
  • Ortalama Yön İndeksi
  • Williams Timsahı

Bitcoin Vs. Diğer Kripto Para Birimleri

Altcoinler gibi diğer kripto para birimlerini karşılaştırırken ilk hamle avantajı nedeniyle fark büyüktür. Bitcoin ilk olduğu için ağı en güvenli ve yaygın olarak benimsenen ağdır. Aynı zamanda düzenleyici açıdan en elverişli olanıdır ve en başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Yine de bu diğer paralar var olduğu sürece tartışma her zaman devam edecek. İşte en yaygın kripto karşılaştırmalarından bazıları ve bunların birbirleriyle nasıl yığıldığı.

Bitcoin vs Bitcoin Cash

Bitcoin’e karşı Bitcoin Cash, BTC’nin açıkça kazandığı tek gerçek Bitcoin olma tacının savaşıdır. Bitcoin Cash, orijinal Bitcoin çekirdek kodunun sert çatalı olarak oluşturuldu. Blok zinciri bölünmesi, BTC varlığı ve Bitcoin blok zincirinin yanı sıra Bitcoin Cash blok zinciri ve BCH ile sonuçlanır. Bitcoin Cash artık gözden düştü ve kripto piyasasının ilk 10’unun yakınında bile değil. Ayrıca Bitcoin SV oluşturmak için tekrar çatallandı.

Ripple ve Bitcoin

XRP ile Bitcoin’i karşılaştırırken işler gerçekten farklılaşmaya başladı. Bu ikisinin kodu tamamen farklı. Ripple, XRP jetonlarının çoğuna sahipken, Bitcoin’i çoğu jetondan daha merkezi hale getirirken, Bitcoin de tamamen merkezi değildir. Ripple, SEC ile yasal bir savaşta ve sadece düzenleyici destek söz konusu olduğunda Bitcoin’i net kazanan yapıyor.

Ethereum vs Bitcoin

İşte burada işler ilginçleşmeye başlıyor. Teknik olarak, Ethereum son birkaç yılda Bitcoin’den daha kârlı oldu, hatta piyasaya sürülmesinden bu yana BTC’den daha iyi performans gösterdi. Bununla birlikte Ethereum hala ikinci sırada ve Bitcoin’in yerini alması pek olası değil.

Ethereum bu noktada devasa bir ekosistemdir ve DeFi, NFT’ler ve daha fazlasının temelidir. Geliştiricilerin ETH’ye dayanan her türlü kripto tabanlı deneyimi kodlamasına izin vermek için akıllı sözleşmeler kullanır. Ethereum, herhangi bir Bitcoin yatırım portföyü için harika bir tamamlayıcıdır.

Bitcoin vs Litecoin

Litecoin, Bitcoin’in yanında dijital altın olarak dijital gümüş olarak kabul edilir. Dijital altın anlatısı işe yaradı ancak her iki anlamda da gümüş geride kaldı. Litecoin, hala Bitcoin’e harika bir alternatif ve yatırım portföyünün bir başka tamamlayıcısı.

Aşamalar sırasında Litecoin, Bitcoin’den daha iyi performans gösterecek, ancak bu bir süredir böyle. Belki de bu yakında böyle bir başka aşamanın gerçekleşeceği anlamına gelir. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım