Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Fark Sözleşmesi (CFD’ler) Nedir Açıklayalım!

Fark Sözleşmesi (CFD’ler) Nedir Açıklayalım!

0
Fark Sözleşmesi (CFD’ler) Nedir Açıklayalım!

CFD nedir?

Fark sözleşmesi (CFD) bir türev alım satım şeklidir. CFD, yatırımcının hisse senetleri, endeksler, emtialar ve tabii ki para birimleri gibi küresel finansal piyasaların fiyatları hakkında spekülasyon yapmasına olanak tanır. Bir yatırımcı, CFD ticareti yaparken, piyasanın hem yukarı hem de aşağı yönlü hareketlerine bahse girer. CFD için kar ve zarar, giriş ve çıkış fiyatları arasındaki fark alınıp birim sayısı ile çarpılarak hesaplanır. CFD’ler her zaman, öncesinde pozisyonunuzu kapatmanız gereken bir son kullanma tarihi ile birlikte gelir. Bu CFD’lerin alım satımı, başlangıçta karmaşık ve detaylı görünebilir, ancak bir kez alım satım yapmaya başladığınızda, kavraması kolay hale gelir.

Kaldıraç ticareti CFD’leri

CFD’ler kaldıraçlı bir üründür, yani bir yatırımcının bir ticareti gerçekleştirmek için yatırım hesabında optimum düzeyde sermaye tutması gerekir. Kaldıraç/marj ticareti olduğu için, bu sermaye tam pozisyonun değerinin yalnızca küçük bir yüzdesi olabilir. Marj ticareti, bir yatırımcının getirilerini büyütmesine izin verirken, bir yatırımcı, bahis yaptığı sermayenin kaldıraç katını kaybedeceği için kayıplar da daha fazla olacaktır. Bu nedenle, her zaman daha az kaldıraç için gitmeniz önerilir. Acemi bir yatırımcıysanız, 2X kaldıracın ötesine geçmemenizi öneririm. Ve açıkçası, kazançlar ve kayıplar bir CFD sözleşmesinin değerine bağlı olacaktır.

CFD ticareti yaparken ortaya çıkan maliyetler

Bir tüccarın CFD ticareti yaparken maruz kalabileceği üç tür maliyet vardır. Her biri aşağıda açıklanmıştır.

Tutma maliyeti – Her işlem gününün sonunda (çoğunlukla New York saatiyle 17.00’de), hesabınızdaki pozisyonlar açıksa, ‘tutma maliyeti’ adı verilen bir ücrete tabi olacaktır. Tutma maliyetleri CFD’ye bağlı olacaktır, pozisyonun yönü ve tutma oranı.

Spread (Makas) – CFD’ler her zaman alış ve satış fiyatı arasındaki fark olan bir makas ile gelir. Bu fiyat komisyoncu tarafından belirlenir ve komisyoncudan komisyoncuya değişir. Bir yatırımcı, komisyoncu tarafından teklif edilen alış fiyatından bir alış ticaretine girmek ve komisyoncu tarafından verilen satış fiyatını kullanarak çıkmak zorunda kalacaktır. Makas ne kadar dar olursa, karlarının başlaması için fiyatın tüccarın lehine o kadar az hareket etmesi gerekir. Bu spreadler, tüm brokerler arasında son derece rekabetçidir.

Piyasa verisi ücretleri – Canlı piyasa akışı ve doğru fiyatlar almak için, bir tacirin ilgili piyasa verisi abonelik ücretlerini ödemesi gerekir. Ancak, bu ücret çoğunlukla hisse senedi CDF’leri için geçerlidir ve komisyoncudan komisyoncuya değişir.

Hatırlanacak şeyler

Diğer tüm piyasalarda olduğu gibi, CFD alım satımında da yüksek riskler vardır. CFD’ler doğası gereği karmaşıktır (en azından acemi yatırımcılar için), yüksek risk taşırlar, bu nedenle ticarete başlamadan önce araştırmanızı yapmanız önemlidir. Ayrıca, CFD’ler kaldıraçlı ürünler olduğu için kayıplar toplam yatırımınızı kolayca aşabilir. Değişken piyasalarda, hesap bakiyeniz anında sıfıra, hatta eksi bakiyeye düşebilir. Alım satımlarınıza uygun risk yönetimi uygulamak gibi en iyi alım satım uygulamalarını takip etmek, kar etme şansınızı artıracaktır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz