Ana Sayfa Forex EUR / USD için yıla harika bir başlangıç değil

EUR / USD için yıla harika bir başlangıç değil

0
EUR / USD için yıla harika bir başlangıç değil

EUR / USD, yılın ilk üç ayında sert bir şekilde dayandı


2021, Euro için en iyi başlangıç ​​değildi. Euro bölgesi ekonomisi, ABD ve İngiltere gibi başka yerlerde gördüğümüz toparlanma ölçeğini görmedi ve hem Dolar hem de Pound bu yıl büyük ölçüde yükselirken, Euro geride kaldı. EURUSD, Dolar karşısında %5 düşüşle 2020 Q1’den bu yana ilk negatif çeyreğini işaret ediyor ve Q1’e göre daha fazla kayıp riski altında ve GBP karşısında %6 civarında düşüş yaşıyor.

EURUSD’yi Düşüren Başlıca Faktörler

Avronun bu yılki düşüşünün kesitsel bir görünümünü elde etmek açısından, üç kilit faktör vardı:

1) daha yavaş aşı uygulaması ve uzatılmış kilitlemeler

2) ECB’nin güvercin müdahalesi

3) ABD doları cinsinden ralli.

COVID Gelişmeleri

Kabul edelim, Avrupa’daki COVID manzarası pek iyi görünmüyor. Hem ABD hem de İngiltere aşılama çabalarında ilerleyip kilit kilometre taşlarını temizlerken, avro bölgesinin çoğu hala ilk ivmeyi kazanmaya başlıyor. Avro bölgesindeki ülkeler aşılamaya başlamada yavaş davrandılar, vatandaşları arasında zayıf bir alım yaşadılar (şüphesiz siyasi liderler arasındaki tereddütten etkilenmiştir) ve birçok tedarik kesintisine maruz kaldılar.

Diğer önde gelen ekonomilerde görülen aşılama ilerlemesinin çok gerisinde kalan yatırımcılar, 2020’de inşa edilen EURO’nun yükseliş pozisyonunu ölçeklendiriyorlar. Birçok ülke bankacılık yapıyordu ve şimdi virüsü yeterince ele alabileceklerini umuyorlar. Yaz turizm sezonu boyunca yaygın seyahatin geri dönüşüne izin verin. Bununla birlikte, Fransa, Almanya ve İtalya gibi birkaç ülke, virüsün yeni bir salgının başlamasıyla ilgili korkuları nedeniyle yeniden kilitlenmeye başlamasıyla, bu artık gittikçe daha az olası görünüyor.

ECB’den Güvercin Yorumlar

Yavaş aşı uygulaması, yol boyunca yaşanan sorunlar ve son haftalarda birkaç önemli ülkede COVID enfeksiyon oranlarında yeniden canlanma ışığında, ECB hem İngiltere hem de ABD ile karşılaştırıldığında oldukça kasvetli bir tabloyla karşı karşıya kaldı. Çeyrek boyunca faiz oranları ve varlık alımları değişmeden tutulurken, ECB sürekli olarak endişeli ve güvercin tavrını korumuştur. Mart toplantısında Lagarde, ekonomik toparlanmayı daha da tehdit eden birinci çeyrekteki getirilerdeki artışla mücadele etmek için önümüzdeki çeyrekte tahvil alımlarının hızının önemli ölçüde artacağını açıkladı.

Daha Güçlü Dolar, EUR Karşısında Rüzgârlar Yaratıyor

Bulmacanın son parçası daha sonra ABD Dolarında yeniden canlanma oldu. 2021’in başlangıcına kadar arka arkaya üç çeyrek boyunca kesin bir şekilde satış yaptıktan sonra, bu çeyrekte Dolar Endeksi yıllık %4 civarında toparlanarak keskin bir değişim yaşadı. ABD’nin aşılama sürecindeki başarının ve Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin kabul edilmesinin bir sonucu olarak, ABD’nin ekonomik görünümü yükseldi, enflasyon beklentileri ve getirileri yükseldi ve avro bölgesindeki ekonomik toparlanmayı daha da baskıladı.

Dolayısıyla, Q1’de görülen düşüşlere katkıda bulunan sorunlar ve kalan sorunlar göz önüne alındığında, soru, EURUSD’nin 2. çeyreğin neresine doğru gittiğidir.

2. Çeyrek EURUSD Görünümü

Başkanın mali paketinin etkisiyle ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükselişin bir sonucu olarak Doların yakın vadede yükselişe geçmesi muhtemel gözükürken, Euro için kısa vadeli riskler aşağıya doğru çarpık görünüyor. Bu, özellikle bloğun kilit ekonomilerinin bazılarının tekrar kilitlenmeye başladığını düşündüğümüzde doğrudur. Bu olumsuzluğun boyutu, mevcut üçüncü dalganın nasıl ilerlediğine ve avro bölgesinin aşıların hızını ne kadar hızlı yakalayabileceğine bağlı olacaktır.

Dikkate Alınması Gereken Üst Riskler

Ancak, kısa vadede düşüş eğilimine rağmen, çeyreğe bakıldığında Euro’nun toparlanma potansiyeli var. Kısa vadeli kötü haberlerin çoğunun bu noktada fiyatlandırılacağı düşünüldüğünde, Euro bölgesi aşılama programı önümüzdeki aylarda hız kazanabilirse, Euro İngiltere ve ABD’de görülen aynı olumlu duygu değişimini görmeye başlamalıdır. Aşılama ilerlemesine yanıt. Buna ek olarak, ABD için, başkanın planlanan vergi artışlarının ve düzenleme revizyonlarının etkisi gibi bazı risk olayları göz önüne alındığında, ABD doları rallisi bazı sorunlarla karşılaşabilir ve bu da Euro’ya daha fazla destek ekleyebilir.

Son olarak, teknik düzene bir göz atalım ve izlenecek bazı önemli seviyeleri seçelim.

Teknik Görünüm

EURUSD


Birinci çeyreğe göre EURUSD cinsinden satış, geçen yılın düşük seviyelerinden ve 1.1987 seviyesinden yükselen kanal aracılığıyla fiyatların düştüğünü gördü. Fiyat şu anda 1.1756 seviye desteğini test ediyor ve eğer kırılırsa 1.1613 seviyesine inmenin yolunu açıyor. Bu, EURUSD için önemli bir dezavantaj olacak. Aşağıda bir kırılma (yükseliş trendindeki son düşüş) düşüş eğilimini teyit edecek ve 1.1417 seviyesine odak noktası oluşturacak. Üst tarafta, yükseliş ivmesini yeniden kazanmak için boğaların 1.2090 seviyesinin üzerinde bir toparlanma görmesi gerekiyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz