Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaKriptoBITCOINEthereum, Varlık Sınıfının Liderliği İçin Bitcoin'e Meydan Okuyabilir mi?

Ethereum, Varlık Sınıfının Liderliği İçin Bitcoin’e Meydan Okuyabilir mi?

7 Haziran itibariyle 10.332 kripto para siber uzayda dolaşıyor. Sahnede patlayan yeni kriptoların sayısı her gün artmaya devam ediyor. Önde gelen kriptoların değer kazanması, piyasa katılımcılarının küçük bir yatırımı büyük bir servete dönüştürecek bir sonraki Bitcoin veya Ethereum’u aramasına neden oldu.

2010 yılında jeton başına beş sentte Bitcoin’e yapılan 10 dolarlık bir yatırım, son zamanlarda 65.000 doların üzerinde olan 13 milyon doların üzerinde bir değere sahipti. 2015 yılında Ethereum, token başına 4400 doların üzerindeki son zirvede 1 doların altında işlem gördü. Yedi yıl önce yatırılan 100 dolar, harika bir 440.000 dolar değerindeydi.

Diğer kripto para birimleri yatırımcılar için inanılmaz getiriler yarattı. Elon Musk’un en sevdiği evcil hayvan kriptosu olan Dogecoin, varlık sınıfındaki spekülatif çılgınlığın ve yüksek profilli destekçilerin PR’sinin arkasında daha yüksek patladı.

10.000’den fazla diğer kripto ile, kaba elmas arayışı devam edecek. Muazzam kârlar, spekülatif faaliyetler için güçlü bir mıknatıstır.

Bu arada, Bitcoin ve Ethereum’un yükselişi inanılmazdı. Geçtiğimiz haftalarda yarıya indikten sonra bile, varlık sınıfı liderleri, birçok piyasa katılımcısının yeni ve daha yüksek seviyeler beklemesiyle stratosferik seviyelerde olmaya devam ediyor.

Parabolik dönem sona eriyor- Bitcoin yarıya iniyor, Ethereum aşağı yönde biraz daha iyi durumda.

Varlık sınıfının tartışmasız lideri ve adaşı olan Bitcoin, 14 Nisan’da en son zirvesine ulaştı. Dijital para birimi lideri, Coinbase’in (NASDAQ: COIN) NASDAQ’da hisselerini listelediği gün zirve yaptı.

COIN, kripto para birimi varlık sınıfında bir seç ve kürek oyunudur. Ticaret platformu, dijital para birimleri için fiyat seviyeleri yerine işlem hacmi üzerinden kar elde eder. COIN, CME ve ICE’nin vadeli işlemlerde ve diğer varlık sınıflarında yaptığı gibi kripto arenasında faaliyet göstermektedir. Üçü yatırım ve ticaret platformlarıdır.

Kripto para birimleri, piyasa olayları ana akım yatırım ve ticaret araçları olarak kabullerini artırdıkça yeni zirveler yapma modeli geliştirdi. 2017 yılının sonlarında, CME’de vadeli işlemlerin piyasaya sürülmesi, Bitcoin’i ilk kez 20.000 dolar seviyesinin üzerine çıkardı.

Square (NYSE: SQ) ve Tesla’nın (NASDAQ: TSLA) 2020’nin sonlarında ve 2021’in başlarında yaptığı yüksek profilli yatırımlar, Bitcoin’i daha yüksek seviyelere taşıdı. Ethereum vadeli işlemleri, bu yılın başlarında ikinci lider kripto para biriminin fiyatını yükseltti.

Bu arada, olumsuz olaylar düzeltmelere neden oldu. İlk örnek 2014 yılında Mount Gox hack ve başarısızlığının Bitcoin’in fiyatını sarsmasına yol açtığı zaman geldi. En son olay, Tesla’nın çevresel nedenlerle EV’leri için Bitcoin’i kabul etmeme kararıydı.

Çin’in dijital yuanını çıkarırken dijital para birimlerini yasaklaması, fiyatları düşürmede ve parabolik rallileri sona erdirmede muhtemelen daha etkili oldu.

Haftalık Bitcoin vadeli işlem grafiği, 14 Nisan’da 65.520 dolardan bir aydan biraz daha uzun bir süre sonra jeton başına 30.205 dolara düştüğünü gösteriyor. %53,9’luk düşüş, parabolik piyasaların göz açıp kapayıncaya kadar düşen bıçaklara dönüşebileceğini hatırlattı. 8 Haziran’daki 32.000 $ seviyesinde, Bitcoin hala rekor zirvesinin %51’in altında ve en son en düşük seviyesinin %5,9 üzerindeydi.

Ethereum, 10 Mayıs haftasında 4.406,50 dolarda zirve yaptı ve en yüksek seviyenin ardından iki hafta sonra yüzde 53,2 düşüşle 2.062 dolara düştü. 8 Haziran’daki 2.410 $ seviyesinde, Ethereum en yüksek seviyesinden %45,3 aşağıdaydı, ancak son düşük seviyenin %16,9 üzerindeydi. Ethereum, geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi.

8 Haziran itibariyle, Bitcoin’in piyasa değeri 602.280 milyar dolar seviyesinde, Ethereum ise 279.611 milyar dolar ile ikinci sırada yer aldı. Bitcoin, 1.462 trilyon dolarlık piyasa değerinin %41,3’üne ve Ethereum’a %19,2’sine sahip.

Bitcoin ve Ethereum, varlık sınıfının toplam değerinin %60’ından fazlasını paylaşan baskın üyelerdir. Ethereum uzak bir saniye iken, profili ve değeri yükseliyor ve liderden pay alıyor. Bitcoin ve Ethereum, farklı gündemleri olan çok farklı kripto para birimleridir.

Ethereum ve Bitcoin’in farklı hedefleri var

Bitcoin, para arzının kontrolünü hükümetlerden, merkez bankalarından ve para otoritelerinden kaldırmanın özgürlükçü ruhuna hitap ettiği için kripto para ideolojisinin somutlaşmış halidir. Varlık sınıfında lider markadır ve piyasa değeri en yüksek likidite seviyesini sunduğundan büyük yatırımcılardan en yüksek düzeyde ilgi görmektedir.

Merkeziyetsiz bir para birimi olarak, Federal Rezerv’in veya diğer herhangi bir merkez bankasının pençelerinden uzakta olan Bitcoin, önceden belirlenmiş bir maksimum arz sağlar. Bitcoin, para basımına ve finansal sistemdeki genel para arzını siyasi amaçlarla manipüle eden diğer para politikası girişimlerine karşı çıkan piyasa katılımcıları için çekici.

Ayrıca, son 11 yıldaki performans, Bitcoin’i sıcak bir emtia haline getirdi, çünkü hiçbir şey öfkeli bir boğa piyasası gibi yatırım ve ticareti teşvik etmiyor. Bitcoin’in sınırlı arzı, 21 milyon Bitcoin olduğu anlamına gelir. 18,6 milyon Bitcoin’in yaklaşık %90’ı şimdiden çıkarıldı.

Yeni Bitcoin yaratma hızı, Bitcoin yarılanması yoluyla zamanla küçülür ve bu da Bitcoin yaratma hızını her 210.000 blok işleminde yarıya indirir. Son halving Mayıs 2020’de gerçekleşti; bir sonraki 2024’te gelir. Sonuç olarak, Bitcoin paraya saf özgürlükçü bir alternatiftir.

Ethereum, uygulama potansiyeli olan merkezi olmayan bir ağ olarak çalışır. Ethereum ağından birçok başka kripto para birimi belirteci ortaya çıkıyor. Bitcoin paradır, Ethereum altyapıdır, çünkü finans ve teknolojide devrim yaratabilecek bir blok zinciridir.

Ethereum’un faydası, yalnızca dünyadaki geliştiricilerin yenilikleri ile sınırlıdır ve platformunda çok daha fazla aktivite yaratır. Bitcoin madenciliği güç tüketimine bağlıyken, Ethereum pazarındaki en önemli güç mülkiyet hisselerinden geliyor.

Yeni Ethereum jetonlarının basılması, teminatın ağın doğrulayıcısı olan jeton olduğu bir “pay kanıtı” süreci aracılığıyla gelir. Daha fazla Ethereum, sistem içinde daha fazla güç.

Risk ödülü Ethereum’u destekleyebilir

Bitcoin ve Ethereum, kripto para varlık sınıfının liderleri olabilir, ancak Ethereum’un faydası ve yapısı, Bitcoin’e kıyasla değerinin artmasına neden olmalıdır. Bitcoin sadece blok zinciri teknolojisine sahip bir token iken, Ethereum bir token ve geniş kapsamlı potansiyele sahip bir platformdur.

Ethereum’un yenilik yaratma potansiyeli olduğu ve Bitcoin bir değişim aracı olduğu için, Ethereum’un pazar payının Bitcoin pahasına tırmanmaya devam etmesini bekliyorum.

Ethereum’un liderlik rolünde Bitcoin’i geçmesi yıllar alabilirken, değer söz konusu olduğunda daha fazla büyüme potansiyeline sahip görünüyor ve risk-ödül Ethereum’u destekliyor.

Ethereum’un hisse kanıtı maliyetleri düşürür, DeFi Ethereum için yükselişte

DeFi veya merkezi olmayan finans büyüdükçe, Ethereum’un rolü genişleyecektir. Kripto para birimleri, aracı kurumlar ve borsalar gibi geleneksel finansal aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırırsa, Ethereum’un blok zincirleri oluşturmak için bir platform olarak yenilikçi doğası, kriptonun değerini önemli ölçüde artırabilir.

Ethereum, daha az geçmişe sahip olduğu için hala Bitcoin’den daha yüksek bir riske sahiptir. Ödül her zaman bir risk fonksiyonu olduğundan, Ethereum’un başarısı, varlık sınıflarının liderine kıyasla daha iyi performans yaratabilir.

Ethereum’un hisse kanıtı süreci, token madenciliği için enerji ihtiyacını azaltır. İnovasyon, elektrik ve donanım yerine tokenlar yaratacak. En verimli ve yenilikçi programcılar en çok jetonu toplayacak ve dünya iklim değişikliğini ele alırken Ethereum’u çok daha karbon nötr hale getirecek.

Elon Musk ve Tesla’nın (TSLA), şirketin ürünleriyle karbon ayak izini azaltma misyonuna uyduğu için, Ethereum’u daha sonra değil, daha erken kucakladığını görebiliriz. TLSA’nın pilleri çevreyi kirleten zehirli metaller içeriyor olsa da şirketin mühendisleri ve CEO’su muhtemelen çözümler üzerinde çok çalışıyorlar.

Kripto para varlık sınıfının karşı karşıya olduğu dört konu, gözetim, güvenlik, karbon ve para arzını kontrol etmenin siyasi ikilemidir. Ethereum, karbon sorununu çözerek Bitcoin’e ayak uydurabilir, ancak gözetim ve güvenlik zorlu konular olmaya devam ediyor.

Para arzının kontrolü bir güç meselesidir. Çin’in geçtiğimiz haftalarda fiyatları yarıya indiren kripto para yasağı, politikanın varlık sınıfı için en büyük tehdit olmaya devam edeceğini gösteriyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım