Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiVadeli İşlem Sözleşmesi Sonunda Görünür Arzın Rolü

Vadeli İşlem Sözleşmesi Sonunda Görünür Arzın Rolü

Görünür Kaynağı Tanıma

Görünür arz derken neyi kastediyoruz?

Görünür arz, depolanan veya nakliye sürecinde olan ve insanların kolayca alıp satabilecekleri mevcut malların toplam miktarıdır. Emtia dediğimizde, bakır veya kahve gibi insanların alabileceği veya satabileceği ham maddeler veya tarım ürünlerini ifade eder. Görünür arz önemli bir unsurdur çünkü vadeli sözleşme ataması geldiğinde insanların satın alabileceği veya teslim edebileceği toplam emtia miktarını değerlendirir. Pazarın arz tarafını gösterir.

Ayrıca, 30 günlük görünür arz, her yeni çıkarılan belediye tahvilinin 30 gün içinde ulaşacak toplam nominal değeri anlamına gelir.

Görünür arzı daha iyi anlamak için vadeli işlem sözleşmesine bir bakış

Şimdi, vadeli işlem sözleşmesi nedir? Bir alıcı ile satıcı arasında, belirli bir emtia varlığını veya menkul kıymetleri gelecekte üzerinde anlaşmaya varılan bir fiyat ve zamanda ticaret yapmak için yapılan yasal bir anlaşmaya atıfta bulunur, dolayısıyla vadeli işlem sözleşmesi adı verilir. Bir vadeli işlem borsasını kolaylaştırmada, miktarları ve kalitesi standarttır. Alıcılar, varlıkları sona erme tarihinde satın almalı ve almalıdır. Öte yandan, satıcılar varlığı son kullanma tarihinde tedarik etmeli ve teslim etmelidir.

Arz ve talep yasaları ve görünür arzlar

Ekonomide, arz ve talep yasası, arzın her zaman bir emtia veya ürünlere olan talebi etkileyeceğini ve bunun tersi olduğunu belirtir. Yani, arzın bir pazar için çok önemli bir unsur olduğu anlamına gelir. Görünür bir arz arttığında, bu bir ayı piyasası sinyalidir. Düştüğü zaman bir boğa piyasası sinyalidir.

Görünür arz, fiyatlandırmayı tam olarak etkilemez. Neden? İnsanlar kahve, bakır, buğday veya petrol gibi emtiaları, gerçek teslimat tarihinden önce vadeli sözleşmeler, opsiyonlar veya vadeli sözleşmeler yoluyla satın alırlar.

Görünür arzın fiyatlandırmayı değil, gelecekteki arzı etkilediği artık daha açık. Gelecekteki malzemeler, hala hazırlanmakta veya işlenmekte olanlardır. Henüz sayamadığımız için gelecekteki bu kaynakların görünmez malzemeler olduğunu da söyleyebiliriz.

Görünür arzı daha iyi anlamak için görünmez arzın bir anlık görüntüsü

Daha önce de belirtildiği gibi, görünmez malzemeler, mevcut olmadıkları için henüz sayamadığımız fiziksel stoklardır. İnsanlar hala onları hazırlıyor ve işliyor, ancak gelecekte satışa sunulacaklar. Kullanılabilir olduklarında, onları görünür malzemeler olarak görebiliriz çünkü bunlar zaten elle tutulur, depolanabilir ve sayılabilirdir.

Belediye tahvil piyasalarından bahsedelim

Yeni ihraç edilen belediye tahvillerinin durumunu tahmin eden 30 günlük görünür arz adı verilen bir terim var. Aynı zamanda beklenen yeni borcun fiyatını da gösterir.

Peki, belediye tahvil endüstrisi üyeleri bu bilgilere nasıl erişebilir? “Günlük tahvil alıcısı” adlı bir yayın var. 30 günlük görünür arzı yayınlarlar ve 100 yıldan daha eski de olsalar gerçek zamanlı piyasa verilerini sunarlar. Günümüzde insanlar buna modern versiyonlarına abone olarak erişebilirler.

Dolayısıyla, gözle görülür bir tahvil arzı artarsa, bu fiyatlandırma için düşüş sinyalidir, çünkü tahvillerin daha fazla yeni borcu olacaktır. Ayrıca, gözle görülür bir tahvil arzı düşerse, tahvil fiyatları yükselecektir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım