Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaEmtiaPetrol fiyatları bu yıl nereye gidiyor?

Petrol fiyatları bu yıl nereye gidiyor?

Petrol piyasasının 2021’de nereye doğru gittiğine genel bakış


Petrol fiyatları bu yıl sadece yatırım fırsatları için değil, ekonomik toparlanmayı takip etmek için bir ölçüt olarak çoğu yatırımcının ilgisi arasında yer alıyor. Salgınla birlikte bir yıldan fazla bir süre geçti ve 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana ekonomik toparlanmaya odaklanıldı. Politikacılar, Merkez Bankacıları ve hemen hemen herkes virüsün yayılmasının ne zaman sona erebileceğini tahmin etmeye çalıştı ve küresel ekonomi toparlanıyor. Yeni keşfedilen varyantlarla ilgili yüksek belirsizlik var ve bu da sırada ne olduğunu tahmin etmeyi neredeyse imkânsız hale getiriyor. Aşı dağıtımı tünelin sonundaki ışıktı, ancak yine de bu konuda daha fazlası var.

Sizce petrol fiyatları gelecekte nereye yönelecek?

Covid19’un ekonomik aktiviteyi bozması nedeniyle yeni gelenler için sadece kısa bir bakış, petrol talebi önemli ölçüde düştü, ancak petrol üreticilerinin riskleri fark etmeleri ve pazar payı çatışmalarını bir kenara bırakmaları biraz zaman aldı. Petrol pompalamaya devam ettiler; kısıtlamalar talebi azalttıkça stoklar yükseldi. Tankerler ve depolar doluydu ve alıcıların petrol depolamak için bir yeri yoktu, burada petrollerini satın almak için bir prim ödüyorlardı, daha ucuz bir alternatif. Böylece petrol fiyatları 37 dolara kadar geriledi. Evet, petrol almak için para alıyordun. Başkan Donald Trump, Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki çatışmaya son veriyor. OPEC ve diğer üst düzey üreticiler, nam-ı diğer OPEC+, düşen talebe uyum sağlamak için petrol üretimini azaltmaya karar verdi. Örgütün stratejik bir planı vardı, başlangıçta kesintiler konusunda agresifleşiyorlar ve ekonomik aktivite geriledikçe gevşediler. Eylemleri son derece iyi çalıştı, ancak özellikle virüsün ikinci dalgası devreye girerken doğaçlama yapmak zorunda kaldılar ve ilk planlarını raydan attılar.

Hikâye anlatımından sonra, önümüzdeki dönemde petrol fiyatlarını yönlendirecek konuları inceleyerek ilerleyelim, en iyi banka tahmininin üzerinden geçelim ve grafiği analiz edelim.

Yükselen Amerika Birleşik Devletleri Petrol Üretimi

Şist keşiflerinin yardımıyla, ABD, Rusya ve Suudi Arabistan’dan podyum pozisyonlarını çalmayı başardı ve 1949’dan beri ilk kez bir petrol ihracatçısı bile olan dünyanın en iyi petrol üreticisi oldu. Petrol fiyatları son 12 ay içinde toparlanırken, ABD’li şist petrol üreticileri işe geri dönüyor ve fiyatların maliyetin altına düşmesiyle geçen yılki kayıplardan kurtulmayı amaçlayan pastanın bir kısmı için savaşıyorlar. Şu anda, ABD ÇED’ine göre, üretim günde 11 milyon varile yakın bir duraksıyor. Bununla birlikte, mevsimsellere hızlı bir göz atabilirsek, son 10 yıl içinde ABD üretim aktivitesinin yıl sonuna doğru topladığını fark edebiliriz. Aşağıdaki grafikler, 2015’ten bu yana ABD üretimini ve üretimin 2011’den bu yana ortalama olarak nasıl ilerlediğini ve bu yılki yolu göstermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri petrol üretimi

Amerika Birleşik Devletleri üretimi bu yıl, son 10 yıla göre.

Biden Yönetimi ve Nükleer Anlaşma

Dünyanın süper güçleri ile İran arasındaki nükleer anlaşma, enerji piyasası katılımcılarının ilgisini çekiyor. Mayıs 2018’de, önceki ABD Başkanı Donald Trump Obama’nın anlaşmasından vazgeçti ve rejime yaptırımlar uyguladı. Hareket, iki ülke arasındaki gerginliği tarihi boyutlara taşıdı. Biden cumhurbaşkanlığına geldiğinde İranlılarla müzakereye daha açık görünüyordu. Son müzakereler her iki taraf tarafından da son derece yapıcı olarak nitelendirildi. Aynı anlaşmayı geri getirme umutları düşük, ancak taraflar görüşme halinde oldukları sürece, İran’dan gelen ek arzla petrol piyasalarına geri dönecek farklı bir plan üzerinde uzlaşabilirler. Aşağıdaki grafik, İran petrol üretiminin son 10 yılda nasıl etkilendiğini göstermektedir.

İran Petrol Üretimi

OPEC+ Uzun vadeli anlaşmazlıklar

2020’nin başlarında, en büyük üretim payını oluşturan Rusya ve Suudi Arabistan başta olmak üzere OPEC+ bileşenleri arasında çatışmalar başladı. Fiyat savaşı korkuları piyasada ağırlaştı ve kilitlenmeler nedeniyle talebin azalmasıyla, petrol fiyatları WTI’ın negatif bölgede sona ermesiyle sert bir şekilde düştü. Petrol üreticileri, petrol piyasası istikrara kavuşana kadar anlaşmazlıkları bir kenara bırakma gereğini fark ettikçe, belirli bir kota üzerinde anlaştılar. Son zamanlarda, üretim konusunda farklı görüşlere tanık olduk, bazı üyeler daha fazla petrol pompalamak istedi ve diğerleri kırılgan piyasayı desteklemeye devam etmeyi tercih etti. Suudi Arabistan gönüllü olarak üretimin kısntıya giderek, Rusya ve Kazakistan’ın mevsimsel faktörleri göz önünde bulundurarak üretimi sadece biraz artırmasına izin vermeyi duyurdu. Covid19, hükümetleri istisnai harcama önlemleri uygulamaya zorlayarak açıklarını artırdı. Petrol üreticileri örtbas etmek için satışlarından daha yüksek kazanç elde etmek istiyorlar. Covid19’dan iyileşme dünya çapında düzensiz olduğu için uzun vadede üreticiler çatışacak. Bazı üreticiler diğerlerinden daha şanslıdır, bu da herkesle eşleşmek için belirli bir kotaya bağlı kalmayı zorlaştırır. OPEC+ toplantıları ileriye dönük olarak daha zorlu hale gelecek ve uygun bir üretim planının tutturamaması fiyatlara tekrar ağırlık verecektir.

OPEC Üretim Modelleri 2016 bugüne kadar.

Rusya Petrol Üretim Modelleri 2016 bugüne kadar.


Yeşil Enerji Çağı

Covid19 salgını politika yapıcıları çevreyi korumak için daha fazla adım atmaya çağırdı. Karbon salınımını azaltmak bunlardan biri ve bu, Biden’ın yeşil enerjiyi desteklemesi ve geleneksel enerji kaynaklarıyla mücadelesiyle daha fazla gündeme geldi. İkincisi, temiz enerji kaynaklarını destekleyen büyük bir altyapı planı öneriyor. Dünyanın enerji açısından nereye gittiğinin açık bir örneği, elektrikli otomobillere yapılan son acele ile görülebilir. Dünyanın en iyi otomobil üreticileri, Çevre için daha iyi bir alternatif tasarlamak için Tesla tarafından zorlandı. Birçok otomobil üreticisi elektrikli otomobillere kayıyor, bunu elektrikli tekneler ve elektrikli uçaklar takip edecek ve bu da uzun vadede petrol talep seviyelerini olumsuz yönde etkileyecek. Üstelik yeşil enerji kaynaklarının arkasındaki teknoloji de her geçen gün ilerliyor. Bu alternatifler geleneksel yollardan daha ucuz ve daha verimli hale geliyor. Dünya emisyonlarının neredeyse %35’ini oluşturan Çin ve ABD, birincil enerjinin fosil olmayan payını artırma, yeşil enerji kaynakları için finansmanı teşvik etme ve çok daha fazlası ile ilerlemekte.

Aşağıdaki grafikler, Yeşil tahvil ihracının geçmiş yıllarda nasıl ortaya çıktığını ve yatırımcıların Yenilenebilir ve Alternatif enerjiye olan ilgisinin arttığını göstermektedir.

Abd doları cinsinden ihraç edilen yeşil tahviller.

FTSE Çevre Fırsatları Yenilenebilir ve Alternatif Enerji 50 Endeksi

COVID19 Sürekli Yayılma

Covid19 küresel ekonomik aktiviteyi sekteye uğrattı ve o zamandan beri yatırımcılar dünyanın ne zaman virüssüz olacağını tahmin etmeye çalışıyorlardı. Bu milyon dolarlık bir soru, virüs dünyayı ilk işgal ettiğinde, piyasa katılımcıları iyileşmenin altı ay veya biraz daha uzun bir süre içinde gerçekleşmesini bekliyordu, ancak dünya henüz iyileşmedi ve virüs farklı varyantlarla karşılık veriyor. Aşılar keşfedildiğinde, onlar hakkında çok iyimserdik, ancak gün boyunca tanık olduğumuz gibi, bazıları kaçınılıyor ve piyasaya sürülmeleri yavaş ve zengin ülkelerle sınırlı. Üst düzey petrol üreticileri petrol talebine ilişkin tahminlerini yükselttiler, ancak salgının başlangıcında beklediklerinin yakınında değiller. Öte yandan, virüs insanlar ve kuruluşlar için ekonomik faaliyetlerin veya en azından petrol talebinin pandemi öncesi seviyelere geri getirilmesini geciktirecek yeni alışkanlıklar yarattı.

Covd19 Günlük Vakalar

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Enformasyon İdaresi petrol arz/talep tahmini

Brent’deki En İyi BankalarÇizelgede ne yazıyor?

Brent ham petrolü eşitlikçi bir kanalda yukarı doğru eğilimli. Günlüğe kaydetmeden sonra, tam olarak 2020’nin en yüksek seviyesi olan $71.36, fiyat 55 günlük EMA tarafından desteklenen daha düşük yüksek ve daha yüksek düşükleri kaydederek yan işlem görüyor.

Ayı Senaryosu: Fiyat, kanalın dibine ve desteğe dönüşebilecek önceki bir direnç alanına denk gelebilecek 200 günlük EMA’yı hedefleyen 55 günlük EMA’nın altında 57.00 dolara yakın değer kaybediyor.

Boğa senaryosu: Fiyat 68.04 dolar ile 2021’in en yüksek 71.60 dolarını hedef alarak 68.04 doların üzerinde kırılıyor. Yukarı yönlü hareketin uzatılması fiyatı Ekim 2018’den bu yana en yüksek değer olan 86,70 dolara taşıyacak.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım