Pazartesi, Nisan 15, 2024
Google search engine
Ana SayfaEmtiaBank of America: Petrol Fiyatları Varil Başına 100 ABD Dolarına Ulaşacak

Bank of America: Petrol Fiyatları Varil Başına 100 ABD Dolarına Ulaşacak

2021’in başından bu yana, petrol fiyatlarının hızlı bir şekilde restorasyonu en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. 1 Ocak’tan bu yana, bir Brent varil fiyatı% 26,4, bir WTI varil fiyatı ise% 29,5 arttı. Ancak Bank of America’nın analistleri bunun sadece bir başlangıç olduğunu ve birkaç yıl içinde petrolün varil başına 100 USD’ye döneceğini iddia ediyor.

Bank of America ne öngörüyor?

24 Şubat’ta Bloomberg, BoA’nın emtia piyasasının perspektifleri hakkında yeni bir rapor hazırladığını duyurdu. Tahminlere göre petrol fiyatlarının 2024 yılına kadar büyümesi 1970’lerden bu yana en yüksek seviyede olacak.

Uzmanlar, 2026 yılına kadar bir varil Brent’in ortalama 50-70 dolara mal olacağını söylüyor. Ancak daha sonra, fiyat hızla artmaya devam ederse, 100 USD’ye kadar sıçrayabilir.

BoA’nın 2021 için tahminlerini revize ederek beklenen fiyatı 50 dolardan 60 dolara çıkardığını unutmayın. WTI’ye gelince, uzmanlar bu yıl 57 USD’nin altında kalacağını söylüyor. Yılın başından bu yana, Brent fiyatının% 26,4, WTI -% 29,5 arttığını unutmayın.

Petrol fiyatları neden artacak?

BoA’da, bu mala olan talebin hızlı bir şekilde geri kazanılmasının, küresel endüstriyel üretim ve ihracatın restorasyonunun hızı ile gösterildiğini söylüyorlar. Dahası, OPEC anlaşması işe yarıyor ve Teksas’taki aşırı soğuk hava, petrol arz ve talebinin dengelenmesine yardımcı oldu.

Çin ekonomisi diğerlerinden daha hızlı büyüyor. Çin’in dünyanın en büyük emtia ithalatçısı olduğunu unutmayın. Küresel aşılama kampanyasının yanı sıra ABD’deki geniş çaplı teşvik programını da unutmayın – tüm bunlar petrol piyasasını olumlu yönde etkiliyor.

Başka tahminler var mı?

Sadece BoA uzmanları Brent vadeli işlemlerinin 100 USD’ye çıkmasını beklemiyor. Socar Trading SA analistleri bu tür tahminlere katılıyor ve hatta daha erken gerçekleşeceklerini iddia ediyorlar. 2022-2023’te petrol fiyatlarının bu seviyeye ulaşacağından eminler.

Goldman Sachs uzmanları da geleceğe olumlu bakıyor. Geçen hafta 2021 tahminlerini revize ettiler: Nisan-Haziran aylarında Brent fiyatının varil başına 70 ABD Dolarına, Temmuz-Eylül aylarında varil başına 75 ABD Dolarına ulaşması bekleniyor. Ayrıca talebin, günde 100 milyon varil olan pandemi öncesi seviyeye dönmesi bekleniyor.

Ancak, tüm analistler petrol piyasasının geleceği konusunda o kadar iyimser değil. Bloomberg tarafından sorgulananların çoğu, Brent fiyatının 2025 yılına kadar varil başına 65 USD’de kalacağını iddia ediyor.

OPEC + ülkeleri ne planlıyor?

En yakın OPEC + toplantısının Mart ayının ilk yarısında yapılması planlanıyor. Petrol üretiminin azaltılmasına ilişkin anlaşmalara ayrılacak.

Birçok uzman, teklifler arttığı sürece, bazı katılımcıların üretimi günde 500.000 varil artırmayı önerebileceğini söylüyor. Ancak OPEC, önümüzdeki ay üye ülkeler için üretim limitlerinin aynı kalacağını resmi olarak duyurdu – günde 22,1 milyon varil.

Özetlersek

Petrol fiyatları son 13 ayda görülmemiş en yüksek seviyelere ulaşıyor. Goldman Sachs, JPMorgan Chase ve Bank of America da dahil olmak üzere birçok büyük finansal kuruluş 2021 için tahminlerini artırdı.

Bank of America ve Socar Trading SA’da, önümüzdeki birkaç yıl içinde petrol fiyatlarının etkileyici bir hızla artarak varil başına 100 ABD Dolarına ulaşacağından eminler. Ancak tam tersi görüş, önümüzdeki beş yıl içinde petrol fiyatlarının 65 ABD dolarının altında kalacağı yönünde.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım