Pazartesi, Nisan 15, 2024
Google search engine
Ana SayfaEĞİTİMMerkez Bankalarının Döviz Politikaları

Merkez Bankalarının Döviz Politikaları

Son zamanlarda merkez bankaları dünyasında büyük bir değişim yaşandı. Bazıları ucuz paradan çıkarak faiz oranlarını yükseltmek için adım attı, ancak diğerleri bu yönde hareket etmedi. Faiz oranlarını artıracak ekonomilerin para birimlerinin, artırmayacak olanlara karşı değer kazanacağı bir döneme girmiş gibi görünüyoruz. Dolar, sterlin ve diğerleri parlayabilirken, yen, frank ve Euro geride kalabilir.

Yakıta Ateş

Dünya ekonomisi neredeyse çöküşünden bir yıl sonra, birçok ülkede işler çok daha iyi görünüyor ve bazı merkez bankaları ekonomiyi desteklemek için uygulanan politikalardan geri çekilmeye hazırlanıyor. Finansal sistem için büyük ölçüde yapılan hükümet harcamaları ve sağlanan likidite, krizden kaynaklanan kalıcı hasarı önlemede başarılı oldu gibi görünüyor.

Salgının esas olarak bir talep krizi değil, bir arz şoku olduğu artık açık. Bir ekonomi üretim sorunlarıyla karşı karşıya kaldığında ve hükümet zorla harcamaya devam ettiğinde, arz tarafı bununla başa çıkamaz. Sonuç olarak, patlayan bir ekonomi, ancak artan enflasyon pahasına yaşanıyor.

Ekonomide aşırı ısınma riski var. Bu nedenle, bazı merkez bankaları enflasyonu kontrol altında tutmak için kriz dönemi programlarından yavaşça çıkmaya çalışıyor. Daha sonra sert bir fren yapmak zorunda kalmaktansa, şimdilik yavaşça frene basmak daha iyidir.

Ancak tüm merkez bankaları böyle değil. Bazıları hala mücadele eden ekonomilerle karşı karşıya olduğu için yakın zamanda ucuz paradan çıkamayacaklar. Bu durum, ilerleyen dönemlerde güçlü döviz trendleri için zemin hazırlıyor.

Doğru Takas

Daha yüksek faiz oranları bir para birimi için doğal olarak faydalıdır. Yatırımcılar düşük getirili bir para biriminde borç alabilir ve daha sonra bu parayı yurtdışındaki daha yüksek getirili varlıklara yatırarak aradaki farktan bir getiri elde edebilir ve yüksek getirili para birimine olan talebi artırabilir. Buna taşıma ticareti denir.

Yatırımcılar, bir merkez bankasının ileride faiz oranlarını yükselteceğini düşündüklerinde, genellikle daha sonra değerleneceğini umarak bu ticareti o para birimini satın alarak önden yürütmeye çalışırlar.

Peki, faizleri kim yükseltiyor?

Kısacası, döviz yatırımcıları için özellikle ilgi çekici olan, Amerika, Kanada, Birleşik Krallık ve Yeni Zelanda merkez bankalarının hepsinin faiz oranlarını normalleştirmeye yönelik ilk adımları atmış olmasıdır. Piyasalar, ilk olarak Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın harekete geçeceğini ve şu anda bu yıl Kasım ayında bir faiz artışı için %80’lik bir ihtimalle fiyatlandırıldığını ve 2022 baharına kadar başka bir artışın izleyeceğini düşünüyor.

Amerika’da, Fed’in, yüksek oranlara doğru ilk adım olacak olan büyük varlık alım programını önümüzdeki aylarda küçülteceğini duyurması bekleniyor. İlk faiz artışı, 2023’te neredeyse iki tane daha olmak üzere Aralık 2022’de fiyatlandırıldı. Bu fiyatlandırma, Delta varyantı etrafındaki endişeler arasında son zamanlarda bir darbe aldı, ancak önemli ölçüde değil.

Kim normalleşmez?

Euro Bölgesi, Japonya ve İsviçre yakın zamanda faiz artırmayacak. Japonya ve İsviçre hala düşük enflasyon rejimine hapsolmuş durumda ve ekonomik büyüme etkileyici olmaktan çok uzak. Avrupa daha iyi durumda, bu nedenle Avrupa Merkez Bankası nihayetinde varlık alımlarını azaltabilir, ancak birkaç yıl boyunca faiz oranlarını artırmayacak. Ekonomi o kadar güçlü değil. Aslında, ECB kısa süre önce enflasyon hedefini yükseltti ve esasen daha uzun bir süre için negatif faiz oranlarını taahhüt etti.

Kazananlar ve Kaybedenler

Her şeyi bir araya getirdiğimizde, daha yüksek faiz oranlarına sahip olan ülkelerin para birimlerinin, önümüzdeki yıllarda faiz oranlarını artırmayacak olanlardan daha iyi performans göstermesi muhtemeldir.

Özellikle bu, ABD doları, İngiliz sterlini, Kanada doları ve Yeni Zelanda dolarının Japon yeni, İsviçre frangı ve daha az ölçüde Euro karşısında parlayabileceği anlamına gelir. Bu tema netleştikçe dolar/yen veya sterlin/frank gibi çiftler zamanla daha da yükselebilir.

Risk nedir?

Bu görüşün ana riski, küresel piyasaları etkileyen bir şok olacaktır. Örneğin, aşıların etkili olmadığı ve karantinaların geri döndüğünü gösteren yeni bir COVID-19 mutasyonu. Bu, birçok ülkede normalleşme sürecini yavaşlatabilir ve güvenli liman talebi yoluyla hem yen hem de frankı değerlendirebilir.

Aslında, bu durumu bu hafta zaten gördük. Delta COVID-19 varyantı etrafındaki endişeler, yatırımcıların büyük merkez bankaları tarafından daha yavaş bir normalleşme sürecine yönelik fiyatlandırma yapmaya başlaması ve bu süreçte yen ve frankı değerlendirmesiyle faiz oranlarının düştüğünü gösterdi.

Ancak sonuçta, bu durumun uzun sürmesi olası değildir. Delta varyantı bu eğilimi yavaşlatabilir, ancak rayından çıkarmayacaktır. Bu, halihazırda aşılanmış olan gelişmiş ekonomiler için değil, esas olarak gelişmekte olan piyasalar için bir sorundur. Para politikası normalleşmesi anlatısını yıkmak için çok daha büyük bir etken gerekecektir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım