Ana Sayfa Kripto BITCOIN Bitcoin Sahibi Olan Yatırımcı Sayısı 2018’den Bu Yana Üç Katına Çıktı

Bitcoin Sahibi Olan Yatırımcı Sayısı 2018’den Bu Yana Üç Katına Çıktı

0
Bitcoin Sahibi Olan Yatırımcı Sayısı 2018’den Bu Yana Üç Katına Çıktı

Yakın zamanda yapılan bir anket, Bitcoin’in son üç yılda farkındalık, ilgi ve sahiplik açısından genç ABD’li yatırımcıların dikkatini çektiğini gösterdi.

Küresel analitik ve danışmanlık firması Gallup tarafından gerçekleştirilen araştırma, ABD’de Bitcoin sahibi olan yatırımcı sayısının 2018’de %2’den Haziran 2021’de %6’ya yükseldiğini ortaya koydu. Araştırma, “yatırımcıları” 10.000 $ veya daha fazla yatırımı olan yetişkinler olarak tanımlıyor; hisse senetleri, tahviller veya yatırım fonlarında.

Ayrıca, 50 yaşın altındaki ankete katılan yatırımcılar arasında, Bitcoin sahipliği son üç yılda üç katından fazla artarak 2018’de %3’ten %13’e yükseldiğini bildirdi. Bununla birlikte, 2018’deki %1’den üç kat artış gösterdi.

Araştırmacılar, Bitcoin’in nispeten düşük sahiplik oranının daha popüler yatırımlarla karşılaştırıldığını belirtti. Anket, ankete katılan yatırımcıların %84’ünün hisse senedi endeks fonlarına veya yatırım fonlarına yatırım yaptığını, %67’sinin bireysel hisse senetlerine ve %50’sinin tahvillere sahip olduğunu gösterdi.

Anketin sonuçları, 22-29 Haziran 2021 tarihleri arasında Amerika’da 18 yaş ve üzeri 1.037 yatırımcı arasında gerçekleştirilen Gallup Yatırımcı İyimserliği Endeksi anketinden elde edildi. Çalışmanın örnekleme grubu, maksimum ±%5’lik bir örnekleme hatası marjı ile ABD yetişkin nüfusunu demografik olarak temsil edecek şekilde ağırlıklandırıldı.

Diğer bulgular, Bitcoin ile ilişkili risk algısının üç yıl içinde azaldığını gösteriyor. Ankete katılan neredeyse tüm yatırımcılar, Bitcoin’i riskli bir yatırım olarak gördüler, ancak “çok riskli” olarak nitelendirenlerin oranı %75’ten %60’a düştü. Kalan %35’in çoğu şimdi bunun “biraz riskli” olduğunu düşünürken, sadece %5’i hiç risk taşımadığını düşünüyor.

Gallup, Tesla, Square ve Morgan Stanley gibi tanınmış şirketlerin Bitcoin’e yaptığı büyük yatırımların, Bitcoin’e daha fazla güvenilirlik kazandırabileceği sonucuna vardı.

Mayıs ve Haziran aylarında kurumsal yatırımcılarla yapılan benzer bir anket, ankete katılan ve halihazırda kripto varlıkları olan hedge fon yöneticilerinin ve servet yöneticilerinin %80’inden fazlasının varlıklarını artırma niyetinde olduğunu ortaya koydu. Bu, kripto para piyasasına olan güvenin ve yatırım ilgisinin sürekli arttığını gösteren önemli bir gösterge olarak değerlendirilebilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz