Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaEĞİTİMMaliyet-İtme ve Talep-Çekme Enflasyonu: Tanımlar ve Örnekler

Maliyet-İtme ve Talep-Çekme Enflasyonu: Tanımlar ve Örnekler

Maliyet-İtme Enflasyonu nedir?

Ekonomistler, maliyet kaynaklı enflasyonu, mal veya hizmet arzının bir şekilde sınırlı olduğu ancak talebin aynı kaldığı ve fiyatları yukarı ittiği bir durum olarak tanımlar. Artan işgücü veya hammadde fiyatları, örneğin, bu malların arzının azalmasına yol açar. Talep sabit kalırken, emtia fiyatlarının artması genel fiyat düzeyinin yükselmesine neden olur.

Genel fiyat seviyesi, esas olarak bu girdileri kullanan mal ve emtia fiyatlarındaki artışa yansıyan yüksek üretim maliyetleri nedeniyle artar. Bu aslında daha az arz tarafından tetiklenen enflasyondur.

Maliyet-İtme Enflasyonu genellikle doğal bir afet veya doğal kaynakların tükenmesi, tekel, hükümet düzenlemeleri, hükümet vergileri ve döviz kurlarındaki değişiklikler gibi beklenmedik bir dış olayla ilişkilendirilir. Temel olarak, bir şirketin tüketici talebini karşılamak için belirli mallardan yeterli miktarda üretme kabiliyetini engelleyen herhangi bir olay. Bu onları fiyatları yükseltmeye veya şişirmeye zorlar.

 

Maliyet-İtme Enflasyonu Örnekleri

Maliyet enflasyonunun en yaygın örneği enerji sektöründe ortaya çıkar.

Siz ve hemen hemen herkesin arabanızı yakmak için belirli bir miktarda benzine veya evinizi ısıtmak için doğal gaza ihtiyacınız var. Rafineriler, benzin ve diğer yakıtları üretmek için belirli miktarda ham petrole ihtiyaç duyar. Elektrik enerjisi tedarikçileri, elektrik üretmek için yüksek düzeyde doğal gaza ihtiyaç duyar.

Küresel politikalar, savaş veya doğal afetler petrol arzını büyük ölçüde azalttığında, arz daralsa bile talep nispeten sabit kaldığı için benzin fiyatları yükselir. Ek olarak, bir doğalgaz boru hattının siber hırsızlık nedeniyle yakın zamanda kapatılması, doğal gaz arzını azaltarak, sabit hava koşullarına bağlı talebe rağmen fiyatları artırdı.

Kasırgalar veya seller, belirli rafinerilerin kapanmasına yol açtıklarında genellikle maliyet enflasyonunun nedenleridir. Talep genellikle aynı kalır, ancak benzin üretmek için mevcut rafineriler, yakıta dönüşmek için yeterli ham petrol arzına sahip olmadıkları için genellikle fiyatları yükseltmek zorundadır.

 

Talep Çeken Enflasyon nedir?

Talep çekme enflasyonu, artan toplam talep veya tüm nüfusun satın aldığı mal ve hizmet miktarı nedeniyle fiyatların artma eğilimidir. Bu tür enflasyon genellikle güçlü bir ekonomi ile ilişkilendirilir.

Bir ekonomi güçlendikçe, istihdam artma eğilimindedir. Daha fazla insan işe döndükçe daha fazla para kazanıyor ve daha fazla para harcıyor. Bununla birlikte, insanların daha fazla para harcamaya istekli olduğu bir zamanda mallar sınırlıysa, tüketiciler arasındaki rekabet fiyatları yukarı çeker. Ekonomistler genellikle bu tür enflasyona “çok az mal peşinde koşan çok fazla dolar” derler.

Talep çekme enflasyonu, ekonominin tüketici sektörü ile sınırlı değildir. Hükümet dolaşıma daha fazla para koyarsa veya düşük faiz ortamı çok fazla borçlanmayı teşvik ederse benzer bir sonuç elde ederiz.

 

Talep-Çeken Enflasyon Örnekleri

2020 yılının mart ayında, küresel ekonomi koronavirüs pandemisi nedeniyle kapandı. 2020’nin sonlarında bir dizi aşının ortaya çıkmasıyla birlikte küresel ekonomi yavaş yavaş dışa açılmaya başladı. Aşıların bulunabilirliği arttıkça aşıların hızı keskin bir şekilde yükseldi ve küresel ekonomik toparlanma hızlı bir hızla ilerledi.

Küresel ekonomik toparlanma, bir yıla yakın bir süredir hazır olmayan mal ve hizmetlere olan talebi artırıyor. Tüketiciler daha fazla gıda, ev eşyası ve yakıt talep ettikçe stoklar tükendi. Bu artan talep fiyatları “çekiyor”.

İstihdam da artıyor, bu da tüketicilerin daha fazla harcanabilir gelire sahip olduğu anlamına geliyor. Daha fazla çalışan işe giderken benzin talebi ve fiyatları artıyor. Sıkışmış tüketiciler seyahati artırdıkça, uçak biletleri ve otel odaları da artıyor.

Mevcut düşük faiz oranı ortamı, tüketicileri daha fazla ev satın almaya teşvik eden ipotek oranlarını sınırlandırıyor, ancak ev arzının sınırlı olması nedeniyle fiyatlar hızla yükseliyor. Bazıları kereste ve bakır fiyatlarını rekora yakın seviyelere çıkaran yeni evler satın alıyor.

Esasen, küresel ekonomi açıldıkça, bireyler para harcamak istiyor, ancak fabrikalar talebi o kadar hızlı karşılayamadı. Tüketiciler daha yüksek fiyatlar ödemeye isteklidir, bu da talep enflasyonu yaratır.

 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım