Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiECB Tahvil, Bitcoin ve Ham Petrol Piyasaları Neler Hareket Ettiriyor?

ECB Tahvil, Bitcoin ve Ham Petrol Piyasaları Neler Hareket Ettiriyor?

İngiltere nihai yeniden açılış takvimini ertelemeye karar verdi, AB 10 yıllık kurtarma tahvili başlatmayı planlıyor, Bitcoin Musk’ın açıklamalarıyla iki haftanın en yüksek seviyesine yükselirken, ham petrol birkaç yılın en yüksek seviyelerine tırmanıyor. İşte 14 Haziran Pazartesi günü hareketli piyasalar.

1. İngiltere’de yeniden açılış

Batılı demokrasilerin çoğunda, ekonomiler hızlandırılmış aşılama programlarının ardından yeniden açıldıkça Covid-19 pandemisinin en kötüsünün sona erebileceğine dair güven artıyor.

Ancak bu iyimserlik, pazartesi günü ilerleyen saatlerde, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 21 Haziran’da İngiltere’de planlanan kısıtlamaların kaldırılmasının zamanında devam edip edemeyeceğini açıklayacağı bir darbe alabilir. Ve bu, nüfusunu aşılamada çok başarılı olmuş bir ülkede,

Resmi olarak bir “endişe varyantı” olan Delta varyantının hızla yayılması bu planları tehlikeye attığından, işaretler büyük değil.

Public Health England cuma günü yaptığı açıklamada, ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantının toplam İngiliz vakalarının 29.892 artarak 42.323’e yükseldiğini ve varyantın şu anda yeni Covid-19 vakalarının %90’ından fazlasını oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson pazar günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin pandemi görünümü hakkında artık daha az iyimser olduğunu söyledi ve kuralların gevşetilmesi için kısıtlamaların hedef tarihinin ötesinde uygulanması gerekebileceğini öne sürdü.

Sağlık bakanı Edward Argar pazartesi günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin karantina kısıtlamalarının gevşetilmesinde bir gecikme olması durumunda işletmeler için daha fazla hükümet desteğinin muhtemel olduğunu söyledi.

Argar, BBC’ye işletmeler için ekstra destek olup olmayacağı sorulduğunda, “(Başbakan) ertelediğini duyurursa, aynı zamanda bu konuyu da ele almasını beklerdim” dedi.

2. Hisse senetleri daha yüksek görüldü; Fed toplantısı bakışlı

ABD hisse senetlerinin pazartesi günü marjinal bir yükselişle açıldığı ve bu haftanın merakla beklenen Federal Rezerv toplantısı öncesinde rekor seviyelerde kaldığı görülüyor.

06:30 ET itibariyle, Dow Jones vadeli işlemleri 10 puan artarak %0,1’den az, S&P 500 vadeli işlemleri %0,1 daha yüksek ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,2 yükseldi.

Geniş tabanlı S&P 500 endeksi %0,2 artışla yeni bir rekorla kapandı. Mavi çipli Dow %0,1’in altında kazanırken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq %0,4 daha yüksek kapattı.

Fed’in iki günlük politika toplantısı muhtemelen haftanın başlarında faaliyeti sınırlayacak. Merkez bankasının herhangi bir adım atması beklenmiyor, ancak yatırımcılar, enflasyondaki son sıçramaların merkez bankasını teşviklerini beklenenden daha kısa sürede azaltmaya başlaması yönünde baskı yapabileceği endişeleri arasında çarşamba günkü iki günlük politika toplantısının sonundaki açıklamaya odaklanacaklar.

ING analistleri bir notta, “Tercih ettiğimiz görüş, açıklamanın, projeksiyonların ve basın toplantısının, oynaklık seviyelerinde geniş, piyasalar arası bir düşüşün ortasında getiri arayışının ana yaz trendine müdahale etmeyeceğidir” dedi. 

Kurumsal haberlerde Tesla (NASDAQ: TSLA), CEO Elon Musk’ın hafta sonu elektrikli otomobil üreticisinin madencilerin makul temiz enerji kullanımı olduğunu onayladıktan sonra bitcoin işlemlerine devam edeceğini tweet atmasının ardından gündemde olacak. 

AMC Entertainment (NYSE: AMC), GameStop (NYSE: GME) ve Clover Health (NASDAQ: CLOV) gibi meme hisse senetleri geçen haftaki volatil ticaretin ardından odakta kalmaya devam edecek.

3. AB 10 yıllık tahvil satışına hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası, ultra kolay para politikalarını yerinde tutarak ve bölgenin mali yetkililerini bir toparlanmanın başladığına dair açık işaretler olana kadar aynısını yapmaya çağırarak Federal Rezerv’in pandemi toparlanma defterinden bir yaprak çıkarmaya kararlı görünüyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde pazartesi günü Politico ile yaptığı röportajda, “Ekonomiyi pandemi yoluyla ve şimdi başlamış olan bir toparlanma aşamasına götürmeliyiz.” Dedi. “İyileşmeyi gerçekten sabitlememiz gerekiyor. Hep enflasyon çıpasından bahsediyoruz ve buna kayıtsız değiliz. Ancak toparlanmanın sağlam, sağlam ve sürdürülebilir olması gerekiyor.”

Bunu akılda tutarak, Reuters pazartesi günü, Avrupa Birliği’nin kurtarma fonunu finanse eden ilk 10 yıllık tahvil satışı için bankaları işe aldığını bildirdi; bu, bloğun korona virüs pandemisinden ekonomik toparlanmasını finanse etmede çok önemli bir adım.

Reuters, satışın piyasa koşullarına bağlı olarak salı günü başlayacağını ve üye ülkelere hibe ve kredileri destekleyecek 800 milyar Euro’ya kadar borç ihracının başlangıcı olduğunu söyledi. AB tarafında benzeri görülmemiş bir mali dayanışma eylemi. Önde gelen bir Avrupa borçlusuna dönüştürebilir.

4. Bitcoin iki haftanın zirvesine çıktı

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, pazartesi günü yükseldi ve Tesla patronu Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreticisinin dijital para birimini bir kez daha ödeme olarak kullanmaya başlayabileceğini önermesinin ardından 40.000 dolardan sadece iki haftalık bir zirveye tırmandı.

Musk’tan gelen yorumlar, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık kripto para birimi satın alırken bunu arabaları için ödeme olarak kabul edeceğini ilk kez açıklamasının ardından son birkaç ay içinde Bitcoin’i sarstı. Daha sonra, elektrikli otomobil üreticisinin, para birimi madenciliğinin nasıl yüksek enerji kullanımı gerektirdiği ve iklim değişikliğine katkıda bulunduğu konusundaki endişeler nedeniyle Bitcoin’i kabul etmeyeceğini söyleyerek bu konuya geri döndü.

Musk, pazar günü Twitter’da yaptığı açıklamada, “Pozitif gelecek eğilimi olan madenciler tarafından makul (%50) temiz enerji kullanımının teyidi olduğunda, Tesla Bitcoin işlemlerine izin vermeye devam edecek.” Dedi.

06:30 AM ET’de, Bitcoin, Çin’deki düzenleyici bir baskı ve Musk’ın görünüşte tereddütlü coşkusu nedeniyle neredeyse 65.000 dolarlık rekor bir zirveden çöktükten sonra %9 artışla 39.096,00 dolara yükseldi.

Bitcoin, El Salvador’un dijital para birimini paralel yasal ihale olarak kabul etme kararı ile bunu yapan ilk ülke olarak da yardımcı oldu. 

Başkan Nayib Bukele, Bitcoin’in denizaşırı Salvadorlular için bir havale para birimi olarak potansiyelini ortaya koydu, ancak sınır ötesi transferlerin çoğunu gönderen geleneksel havale şirketlerinden sadece birkaçının avantaj sağladığı görüldü.

5. Birkaç yılın en yüksek seviyelerine yakın ham; ABD hava yolculuğu tırmanıyor 

Ham petrol fiyatları pazartesi günü yükseldi ve Covid-19 aşılarının artmasıyla küresel seyahati neredeyse normale döndürmeye çalışırken talep için iyileşen görünümün de yardımıyla birkaç yılın en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü.

06:30 ET itibariyle, ABD ham petrolü %0,8 artışla varil başına 71.47$’a yükseldi ve Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı ve 2010’dan bu yana en iyi koşu olacak olan beşinci üç aylık artış yolunda ilerliyor. Brent %1 arttı Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyesi civarında 73,38 dolar seviyesinde. 

Her iki sözleşme de geçen hafta %1’in üzerinde kazanç elde etti, bu hafta art arda üçüncü pozitif hafta oldu.

ABD’de günlük hava yolu yolcuları, pandeminin başlamasından bu yana ilk kez 2 milyonu aştı ve Kuzey Amerika’da ve Avrupa’nın çoğunda trafiğin pandemi öncesi seviyelere dönmesiyle karantinalar ve diğer kısıtlamalar gevşetildi, ancak Birleşik Krallık çalışmalara bir anahtar atabilir daha sonra Pazartesi (yukarıya bakın).

Bununla birlikte, Uluslararası Enerji Ajansı geçen hafta, küresel petrol talebinin önümüzdeki yılın sonlarında pandemi öncesi seviyelere toparlanacağını tahmin ederek, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün 2021’de talebin 5,95 milyon varil artacağı yönündeki yükseliş tahminine bağlı kaldı. Gün, bir önceki yıla göre %6,6 arttı.

Buna ek olarak İran, enerji de dahil olmak üzere sanayi sektörlerine yönelik yaptırımların kaldırılması konusunda ABD ile geniş bir anlaşmaya vardığını, ancak dünya güçlerinin 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırması için “çok az zaman kaldığı” konusunda uyardı.

Piyasa ticareti bu yüksek seviyelerde olsa bile, tüccarlar daha fazla kazanımın kapsamı konusunda iyimser görünüyorlar. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan cuma günkü haftalık veriler, WTI konumlandırmasının yaklaşık üç yıl içinde en yüksek yükselişte olduğunu gösterdi.

Enerji hizmetleri şirketi Baker Hughes cuma günkü haftalık raporunda, potansiyel bir uyarı notu, ABD petrol kulelerinin faaliyette altı artarak Nisan 2020’den bu yana en yüksek seviye olan 365’e yükseldiğini söyledi.

Sondaj şirketleri artan talepten yararlanmaya çalışırken, bir ay içinde petrol kulelerinde görülen en büyük haftalık artış oldu.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım