Pazartesi, Nisan 15, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiAnaliz: Nakit 'tsunamisi' oranları daha da düşürüyor. Fed ne yapacak?

Analiz: Nakit ‘tsunamisi’ oranları daha da düşürüyor. Fed ne yapacak?

Bankaların ellerinde çok fazla nakit var ve koyacak yerleri tükeniyor.

Bu, hiçbir yerde, firmaların nakitlerini en iyi ihtimalle küçük bir getiri karşılığında ABD merkez bankasına bir gecede saklamasına izin veren bir Federal Rezerv programının artan popülaritesinden daha belirgin değildir. Bugünlerde ödeme: Yüzde sıfır.

Ancak, para piyasası fonları ve diğer uygun firmalar, bazı analistlerin nakit “tsunamisi” dediği şeyle başa çıktıkça, kullanım rekor seviyelere yükseliyor.

Kısmen Fed’in varlık alımları, Hazine bonosu ihracındaki düşüş ve hükümetin Fed’deki fon deposundaki hızlı düşüş sayesinde bankacılık sistemi yaklaşık 4 trilyon dolarlık rezervde yüzüyor. Hazine Genel Hesabı veya TGA, banka rezervlerindeki artışın yansıması olarak geçen sonbahardan bu yana yaklaşık 1 trilyon dolar düştü.

Tüm bu nakit, kısa vadeli faiz oranlarını aşağı çekiyor ve Fed’in, kilit politika faizinin daha fazla kaymasını önlemek için 15-16 Haziran’daki toplantısında teknik bir ayarlama yapması gerekeceği beklentilerini artırıyor.

Durum aynı zamanda, paranın çoğunu emen ve onu yatırmak için daha az seçenek bulan para piyasası fonları için de bir baş ağrısı, Fed’in yakından izlediği bir dinamik.

TD Securities ABD’nin kıdemli oran stratejisti Gennadiy Goldberg, “Kapıdan nakit alıyorlar ve yatırım yapmak için iyi yerler bulamıyorlar” dedi.

HAREKET ETME ZAMANI

Fed politika yapıcıları, Nisan ayındaki son toplantılarında personel tarafından para piyasası sorunları hakkında bilgilendirildi. New York Fed’den üst düzey bir yetkili, gecelik oranlar üzerindeki aşağı yönlü baskı devam ederse, “önümüzdeki aylarda” oranlarda küçük bir teknik ayarlama yapmayı düşünmek isteyebileceklerini söyledi.

Efektif federal fon oranı merkez bankasının kritik politika oranı – Mayıs sonunda %0,05’e kadar düştü ve ardından %0,06’ya yükseldi. Fed’in sıfır ila %0.25 hedef aralığının altına yakın seyrediyor. Günlük bazda şimdiye kadar elde ettiği en düşük oran %0.04.

Merkez bankasının yanıt verme seçenekleri arasında, fazla rezervlere ödediği faizi veya şu anda %0,10 olan ve yalnızca bankalara açık olan IOER’i kaldırma yer alıyor. Ayrıca, ekstra nakdin çoğunu emerek tesis üzerindeki oranı da yükseltebilir: para piyasası fonları gibi banka dışı kuruluşlara açık olan ters repo anlaşmaları veya ters repolar.

İkisi birlikte, federal fon oranı için “koridor” oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Şu anda sıfır olan ters repo oranı, firmalara nakitlerinin bir kısmını bir gecede park etmeleri için risksiz bir yer vererek zemini belirliyor. Kullanım, mart ayında neredeyse sıfırdan geçen hafta 485,3 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldi.

Curvature Securities sabit getirili ve repodan sorumlu başkan yardımcısı Scott Skyrm, ters reponun artan popülaritesinin Fed’in “piyasaya çok fazla nakit enjekte ettiğinin” bir işareti olabileceğini söyledi. “Doğrudan Fed’e geri dönüyor.”

Politika yapıcılar, uygunluk kurallarını gevşeterek ve günlük operasyon sınırını kullanıcı başına 30 milyar dolardan 80 milyar dolara çıkararak bu yıl tesise erişimi genişletti.

Ancak bazı analistler, Fed’in oranı sıfırdan, belki 2-3 baz puan veya daha tipik olan 5 baz puanlık hareketle artırarak daha fazlasını yapması gerekebileceğini söylüyor. Analistler, repo veya IOER’i tersine çevirmek için herhangi bir ayarlamanın Haziran toplantısında veya öncesinde gerçekleşebileceğini söylüyor.

FON SIKIŞMASI

Daha fazla mevduat biriktirmek istemeyen birçok banka, fazla rezervlerin bir kısmını para piyasası fonlarına akıtıyor.

Ancak faiz oranlarının yakın gelecekte düşük kalması beklenirken, para fonları, yatırımcıların zarar görmemesi için bu büyüyen nakit yığınını yatırmanın güvenli yollarını bulmakta zorlanabilir. Ücretlerden feragat edebilmelerine rağmen, fon sağlayıcıların hala karşılaması gereken genel giderleri vardır.

Yale School of Management’ta Finansal İstikrar Programı’nda araştırma görevlisi olan Steven Kelly, “Bir noktada bu fonlar karlılık için de baskılanacak” dedi. “Parayı alıp yüzde sıfır getiri ile yatırım yapan” firmalar masraflarını karşılamakta zorlanabilirler.

Bazı para fonlarının sonunda yeni yatırımcılara kapanması veya ödemeleri düşürmesi gerekebileceğini söyledi.

Kelly, Fed’in ters repo işlemlerinde ödediği oranı artırırsa para fonlarına bir miktar rahatlama sunabileceğini söyledi. Ancak bunun, geri ödeme taleplerini karşılamak için stres zamanlarında bazen varlıkları satmak zorunda kalan fonları çevreleyen uzun vadeli finansal istikrar endişelerini gidermeyeceğini söyledi.

Merkez bankası ve diğer düzenleyiciler, Fed’in pandeminin zirvesinde ve on yıldan fazla bir süre önce küresel mali kriz sırasında desteklediği para piyasası fonlarını daha fazla reform için olgunlaşmış bir alan olarak seçtiler.

Fed Başkanı Jerome Powell, Nisan ayında CBS ile yaptığı röportajda, “Yapısal bir sorun var ve bunu biliyoruz” dedi. “Gerçekten bunu kararlı bir şekilde ele almanın zamanı geldi.”

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım