Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiABD Ekonomisi Duraklama Devrine mi Girdi?

ABD Ekonomisi Duraklama Devrine mi Girdi?

Piyasa, anlatı için tetikleyiciler her zaman biraz farklı, ancak hikâyenin ahlakı neredeyse her zaman aynı olan tarihi düzenli olarak tekrarlama yoluna sahiptir. Öyle görünüyor ki, geçen haftaki FOMC toplantısında Fed’in son eğrisi göz önüne alındığında, getiri eğrisi dikleşmeden düzleşmeye gitti. Geçmişte, bu eylem potansiyel bir durgunluk endişelerine yol açma eğilimindeydi. 

Açıkça, düzleşen bir getiri eğrisi, birçok yatırımcının ekonominin yavaşlaması konusunda endişelenmesine neden olacaktır. Bu, muhtemelen yatırımcıları Kasım seçimlerinden bu yana suçlamaya yol açan birçok reflasyon varlığından uzaklaşmaya itecektir. Sonuç olarak, banka, sanayi, malzeme ve enerji sektörleri büyük olasılıkla keskin düşüşler görecektir. 

Düz Eğri

Bu noktada verim eğrisine verilen hasar çok korkunç değildi, ancak geçen hafta Financial ETF’yi (NYSE: XLF) keskin bir şekilde düşürmek için yeterliydi. Şimdi 7 Haziran’daki zirvesinden yaklaşık %5,25 düştü. 10 Yıllık eksi 2 Yıllık Hazine, Nisan başında yaklaşık %1,6’da zirve yaptı ve o zamandan beri yaklaşık 40 baz puanlık bir düşüşle yaklaşık %1,22’ye düştü. İlk başta, 10 yıllık faiz oranlarının düşmesi nedeniyle eğri düzleşiyordu, ancak geçen hafta Fed’den bu yana, bu hareket, 2 yıllık oranların 15 Haziran’daki 12 baz puandan 26 baz puana çıkmasıyla hızlandı.

Kısa Uçun Yükselmesi Gerekecek

Zamanla, eğrinin yükselen kısa ucu ve düşen uzun ucu muhtemelen daha da düzleşecektir. Fed’in 2023 yılına kadar 2 faiz artırımı öngörmesi halinde, 2 yıllık faizin, potansiyel olarak 60 baz puanın oldukça üzerine çıkması için çok daha fazla yolu var gibi görünüyor. Bununla birlikte, 10 yıllık bir süredir düşüyor, bu da tahvil piyasasının ekonomide uzun vadeli bir enflasyon tehdidi görmediğini gösteriyor. Düzleşme eğrisi, tahvil piyasasının gelecekte muhtemelen daha sıkı para politikası nedeniyle yavaşlayan bir ekonomi gördüğünü gösteriyor. 

En Çok Zarar gören Reflasyon

Bu, borsadaki reflasyon ticareti için büyük bir olumsuzluk olacaktır. Bu sektörler, genişleyen marjlar ve yükselen enflasyon beklentileri nedeniyle son aylarda büyük miktarlarda değer kazandı. Bununla birlikte, Fed, son eylemlerinde bu ticareti tamamen tersine çevirdi. Farkların ve enflasyon beklentilerinin düşmeye devam ettiğini varsayalım. Bu durumda, en fazla zararı reflasyonist sektörlerin gördüğü daha geniş hisse senedi piyasasına geçilmesi muhtemeldir. 

Bu hikâye düzenli olarak tekrarlanıyor ve düzleşen bir getiri eğrisi, yatırımcılar arasında tahvil piyasasının mesajı hakkında sürekli endişeleri tetikliyor. Elbette bu, bu endişelerin bugün veya yarın gelişeceği anlamına gelmiyor. Yine de yayılmanın bir noktada düzleşmeye devam ettiğini varsayalım; bu endişelerin gelişmesi muhtemeldir. Bu durumda, daha fazla dikkat gösterilecek ve sonunda büyümenin yavaşlama korkularına veya daha da kötüsü durgunluk endişelerine dönülecektir. 

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca bu yayılmanın yönünü izlemek, hisse senedi yatırımcılarının varlıklarını hangi yöne çevirdiğini belirlemede çok önemli olabilir. Eğri ne kadar düzleşirse, güçlü rotasyonların meydana gelme olasılığı o kadar artar, ekonomik çöküş endişeleri o kadar yüksek olur. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım