Ana Sayfa Ekonomi ECB’nin Enflasyonu ve ABD Deneyimi

ECB’nin Enflasyonu ve ABD Deneyimi

0
ECB’nin Enflasyonu ve ABD Deneyimi
paragunlugu-eu-ab-ecb-avrupa-merkez-bankası

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcıları, enflasyon beklentilerini artırmaya yönelik yeni hamlelerinin uygulanmasının uzun zaman alabileceğini kabul etmektedirler. Bu ayki strateji incelemesinde, ECB Yönetim Konseyi’nin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) deneyimini tartıştığını ve enflasyon hedefini yükseltip aşabileceğini kabul ettiğini söyledi.

ABD beklentileri, Fed’in ortalama enflasyon hedeflemesini benimsediğinde ve %2 hedefini aşmaya istekli olduğunu söylediğinde yavaş hareket etti. Biden yönetiminin mali destek sağlamaya başlamasıyla beklentiler hız kazandı. ECB’nin borçlanma maliyetlerini düşük tutma taahhüdünü güçlendirdikten sonra bile, Euro bölgesi beklentileri ve faiz artırımına yönelik bahisler üzerinde çok az etki oldu.

Fed’in deneyimi, geçen hafta yatırımcılar ve ekonomistlerin ECB’de verdiği kararsız tepkiyle ilgili endişeleri yatıştırabilir. ECB’nin strateji incelemesi, enflasyon hedefinin “aşağıda, ancak %2’ye yakın” olarak gösterildiğini ve politika yapıcıların faiz oranlarının enflasyon tahminleriyle uyumlu olana kadar düşük seviyelerde kalacağını söyledi.

ABD’nin mali harcamalarındaki artış, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın para politikasını tamamlayan maliye politikalarının devam etmesi gerektiğini ifade etmesiyle uyumlu olacaktır. Avrupa Birliği’nin 800 milyar avroluk (944 milyar dolar) kurtarma fonuyla ortak mali destek sağlanırken, hükümetler bu fonlara birkaç yıl içinde yatırım yapacak.

ABD’den alınan dersler, fiyat istikrarına dönüşün yavaş olabileceğini ve ne kadar uzun sürerse ECB’nin yeni stratejisinin ve rehberliğinin güvenilirliğinin erozyona uğrama olasılığının o kadar artacağını göstermektedir. Merkez bankası, 2023’te enflasyonun ortalama sadece %1,4 olacağını tahmin ediyor ve profesyonel tahminciler, 2026’da sadece %1,8 olacağını tahmin ediyorlar.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz