Ana Sayfa Ekonomi ECB, virüs nedeniyle büyüme üzerindeki gölgeye karşı daha uzun süre düşük faiz oranları vaat ediyor

ECB, virüs nedeniyle büyüme üzerindeki gölgeye karşı daha uzun süre düşük faiz oranları vaat ediyor

0
ECB, virüs nedeniyle büyüme üzerindeki gölgeye karşı daha uzun süre düşük faiz oranları vaat ediyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü, enflasyonu canlandırmak için faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde daha uzun süre tutma sözü verdi ve hızla yayılan Koronavirüs Delta varyantının Euro bölgesinin toparlanması için risk oluşturduğu konusunda uyardı. Euro’yu paylaşan 19 ülkenin merkez bankası, enflasyonun “tahmin ufkunun sonundan çok önce ve kalıcı bir şekilde” %2 hedefine ulaştığını görene kadar borçlanma maliyetlerini artırmayacağını söyledi – bu karar önemli muhalefet yarattı.

ECB Başkanı Christine Lagarde düzenlediği basın toplantısında, “Bunu, enflasyon hedefimize ulaşmak için kalıcı olarak uyumlu bir para politikası duruşunu sürdürme taahhüdümüzün altını çizmek için yaptık.” dedi. ECB, şu anda 2023’e uzanan ve her Aralık ayında bir yıl uzatılan tahmin ufkunun orta noktasında enflasyonun %2’ye çıktığını görmek istiyor ve hedefin üzerindeki herhangi bir sapmanın geçici olması gerektiğini söyledi.

ECB’nin önceki rehberliği, enflasyon beklentilerinin hedefine yaklaşmasından memnun olana kadar faiz oranlarını mevcut seviyelerde tutacağını ve bundan kısa bir süre önce niceliksel genişleme programı için tahvil alımını durduracağını söyledi. Ancak 25 üyeli Yönetim Konseyi içinde önemli bir grup ifadeye çeşitli itirazlarda bulundu ve Lagarde muhaliflerin çoğunu ikna etmeyi başarırken, Bundesbank başkanı Jens Weidmann ve Belçika merkez bankası başkanı Pierre Wunsch da dahil oldu, dört kaynak belirtti.

Bir kaynak, “Bu alışılmadık derecede güçlü bir tartışmaydı ve iki kişiden çok daha fazlası endişelerini dile getirdi, ancak çoğu sonunda Lagarde tarafından ikna edildi.” dedi. Dildeki değişim, ECB’nin bu ayın başlarında açıklanan ve “özellikle güçlü veya kalıcı” parasal desteğe ihtiyaç duyulduğunda enflasyonun hedefini geçici olarak aşmasına izin verilebileceği yeni stratejisi tarafından tetiklendi.

Enflasyon, rekor düşük seviyelere indirilen oranlara ve uygulanan teşviklere rağmen, son on yılın büyük bölümünde hedefin altında kaldı. Pictet stratejisti Frederik Ducrozet, “Yeni ileriye dönük rehberlik, önceki çerçeveye göre daha sonra ECB faiz oranlarını artırabileceğine işaret etse de (ancak) politika normalleşmesini tetikleyecek kriterleri temelden değiştirmiyor” dedi.

Yine de diğerleri ECB’nin yeterince ileri gitmediğini düşündü. Aberdeen Standard Investments yatırım direktörü James Athey, “Şaşırtıcı olmayan bir şekilde ECB’nin büyük yeni görev yorumu, üzerinde güzel bir yay ile eskisine endişe verici bir şekilde benziyor” dedi. Lagarde’ın basın toplantısından sonra Euro, dolar karşısında güçlenirken Euro bölgesi devlet tahvillerinin getirileri düştü.

BNP-Paribas baş ekonomisti William De Vijlder, para biriminin hareketinin ECB’nin artık beklentilere odaklanmak yerine ortalama gerçekleşen enflasyonu hedefleyen ABD Merkez Bankası’ndan daha az uyumlu olarak algılandığını gösterdiğini söyledi.

UZLAŞMA

Portekiz ve İtalya gibi daha borçlu ülkelerden yöneticiler, yeni stratejinin ECB’nin para musluklarını daha da uzun süre açık tutması gerektiği anlamına geldiğini öne sürmek için toplantıdan önce girişimde bulundu. Ancak daha sıkı politikayı tercih eden ve Almanya gibi daha az borçlu ülkelerden gelen enflasyon şahinleri, fiyat baskılarının daha erken geri dönmesini bekledikleri için daha temkinli davranıyorlar.

ECB, Euro bölgesindeki enflasyonun bu yıl %1,9’a ulaşmasını ve ardından 2022’de %1,5’e ve sonraki yıl %1,4’e düşmesini bekliyor. Finansal piyasalar en az üç yıldır faiz artırımı fiyatlamıyor. ECB, faiz oranlarını en son Temmuz 2011’de yükseltmişti.

COVID VE ENFLASYON

ECB’nin enflasyon hedefi, Lagarde’ın tehdit olmaya devam ettiğini söylediği koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana daha da uzaklaştı. “Euro bölgesi ekonomisindeki toparlanma yolunda” dedi. “Ancak pandemi, özellikle Delta varyantı büyüyen bir belirsizlik kaynağı oluşturduğundan gölge düşürmeye devam ediyor.”

ECB, pandeminin “kriz aşaması” bitene kadar ve en azından Mart 2022’ye kadar 1,85 trilyon Euro (2,18 trilyon dolar) değerindeki Pandemi Acil Satın Alma Programını (PEPP) sürdürme sözü verdi. Yakında ne zaman durdurulacağına ve en azından kısmen başka planlarla değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar vermesi gerekecek.

Muhafazakâr politika yapıcılar, COVID-19 acil durumunun azaldığını ve bu nedenle ECB’nin olağanüstü güçlerinden vazgeçmesi ve daha katı kurallara bağlı ve enflasyonu hedefe geri döndürmeye daha dar bir odaklanma ile daha geleneksel önlemlere dönmesi gerektiğini savunuyor.

Ancak daha kolay bir politika duruşunu destekleyen güvercinler, bazı avro bölgesi ülkelerinde sınırlama önlemlerinin kısmen eski haline getirilmesine neden olan Delta varyantının yarattığı risk konusunda uyardılar.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz