Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Duygularınızı Kontrol Altında Tutmaya Yardımcı Olacak 3 Basit Hatırlatıcı

Duygularınızı Kontrol Altında Tutmaya Yardımcı Olacak 3 Basit Hatırlatıcı

0
Duygularınızı Kontrol Altında Tutmaya Yardımcı Olacak 3 Basit Hatırlatıcı

Tutarlı bir şekilde kârlı olmak için rasyonel ve duygusal olarak bağımsız kalmalısınız.

Birçok acemi yatırımcı bir galibiyetten sonra dünyanın zirvesinde, ancak bir kayıptan sonra çöplükte hissederek duygusal bir hız trenine biner.

Duygusal yatırımcı bu arada, profesyonel yatırımcılar bir dizi kayıptan sonra bile sakin ve rahat kalırlar. Yatırımın doğal iniş çıkışlarının onları duygusal olarak etkilemesine izin vermezler.

Kazanan bir yatırımcı olarak aynı şeyi yapmak isteyeceksiniz, sakin ve mümkün olduğunca duygusuz kalın.

Tecrübeli yatırımcılar bile soğukkanlılığını kaybedebilir ve duyguların kontrolü ele almasına izin verebilir. Bu doğal bir şey birçok acemi yatırımcı, yöntemlerinden ve kararlarından şüphe etmeye başlar.

İşler iyi gittiğinde, heyecanlı ve yenilmez hissetmek normaldir. Kesinlikle sorunlara yol açabilecek olan bu aşırı güvendir.

Ne zaman işler istediğiniz gibi gitmeye başlasa kendinizi güvende hissedersiniz ve gereksiz riskler için biraz daha yer olduğunu düşünürsünüz.

Ruh durumunuz muhakemenizi gölgeliyor ve işlerin ancak daha iyi olabileceğini düşünüyorsunuz. Zaman altın olduğunda, planınızı veya sürecinizi unutmak çok kolaydır.

Bu duygusal roller coaster genellikle acemi yatırımcı ile bir yer bulur.

Acemi bir yatırımcı tek bir yatırım sırasında çok fazla sermayeyi riske atması daha olasıdır ve risk yönetimi yoktur.

Bu “büyük risk” başarılı olursa zaferi mutluluk takip eder. Ancak bu “büyük riskte” feci bir kayıpla, sevinç mutlak bir başarısızlık hissine dönüşür.

Kayıplarınızı frenlemenin veya en azından en aza indirmenin anahtarı, uygun risk yönetimidir. Daha küçük kayıpları sindirmek, bu canavar kaybedenlerden kesinlikle daha kolaydır.

Yatırımın çevrimiçi poker veya kumar gibi olmadığını unutmayın bu bir iştir. Ve kararları veren kişi olarak işi saf duygularla yürütmek istemezsiniz. Karar verirken objektif olmak istiyorsunuz.

Bu nesnellik, yeni yatırım fırsatlarını ortaya çıktıkça incelemeyi ve değerlendirmeyi kolaylaştıracaktır.

Soğukkanlılığınızı korumanıza ve duygularınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olması için hatırlamanız gereken şeyler şunlardır:

1. Hepsini kazanamazsınız

Biraz kazanacağınızı ve biraz kaybedeceğinizi anlayın. Bazen yatırımınızda karlı olacaksınız ve diğer zamanlarda olmayacaksınız.

Kaybetmek de kazanmak kadar oyunun bir parçasıdır. Bu basit gerçekle unutmamak kesinlikle yardımcı olacaktır.

2. Bir arabellek tutun

Kaybeden işlemler geldiğinde bir tampon sağlamak için yeterli parayla işlem yapın.

Ayrıca kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı riske atmayın. Kayıpların üstesinden gelmeye hazır olun, çünkü gelecekler! Piyasa böyle işliyor.

3. Çok sıkı parti yapmayın!

Her galibiyetten sonra harcama çılgınlığına girmemeye çalışın.

Daha yüksek zirveler harikadır ancak kazançlarınızı takip eden bir dizi kaybeden sizi daha düşük düşüşlere sokar. Ve hiç eğlenceli değiller.

Uygun risk yönetimi ile eşleşen duygusal istikrar oyunun adıdır.

Yatırım, duygusal olmanıza ve kontrolü (ve parayı) kaybetmenize neden olabilir ancak en başarılı yatırımcılar bu zirveleri ve düşüşleri en aza indirerek sakin ve rasyonel bir yatırım zihnine neden olabilir. Bu tür bir zihniyet sonuçta finansal başarı şansının artmasına yol açar.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz