Ana Sayfa Ekonomi Druckenmiller’den Bilgeliği Anlamak

Druckenmiller’den Bilgeliği Anlamak

0
Druckenmiller’den Bilgeliği Anlamak

Piyasalar şu an kötü durumda. S&P 500 beş hafta boyunca düştü ve yeni bir haftaya başlamak için %1,2 düştü. On yıllık tahvil getirileri 2018’den bu yana ilk kez %3’e ulaştı ve piyasa Fed’in yükselişinden korkuyor.

Druckenmiller’ın kendisi her türlü piyasada para kazandı. O, tüm zamanların en büyük makro yatırımcılarından biri ve İngiltere Merkez Bankası’na karşı ünlü bahsi yaptığında George Soros’un sağ koluydu.

Ama aynı zamanda yatırımda belki de en önemli tek şeyin farkındadır: Tarihin uzun yayı, yukarı ve sağa doğru hareket eden bir grafiktir. İnsan gelişimi durdurulamaz. Her şirket, her gün daha iyi hale getirmek, icat etmek, yenilik yapmak, düzene sokmak için çalışan akıllı, yetenekli insanlarla doludur. Bu gelgitle savaşmak uzun vadede kazanılamaz.

Şu anda piyasalar değer kaybediyor. Bence bu muhtemelen şu anda piyasalardaki en önemli grafik ve ay ortasındaki en son güncellemeyi görmek ilgimi çekecek.

Endişelenmek için birçok makro neden var. Enflasyon yüksek, tedarik zincirleri tıkanmış durumda ve merkez bankaları fiyatları soğutmaya kararlı. Sonra Ukrayna’da bir savaş ve Çin’de imkânsız bir covid sorunu var.

Ama bir yıl sonra Çin’in covid ve fiyat istikrarıyla yaşamanın bir yolunu bulduğunu görebilirim. Bunun %2 veya %3’lük Fed fonlarıyla olması, o kadar büyük bir fark değil. Fed ayağını frenden çektiğinde, risk varlıkları tekrar yükselecek. Yatırım dolardan dışarı akacak ve yukarıya ve sağa uzun yürüyüş devam edecek.

Laik temalar açısından, yeşil geçiş, zamanımızın belirleyici zorluğudur. Enerji piyasası çılgınca yanlış anlaşılıyor ve on yılın ticareti olacak. Bu, yeşil teknolojide kullanılan madenciliğe ve metallere kadar uzanacak. Sorunlar çok büyük ama sonunda çözülecekler.

Bir başka efsanevi yatırımcı- Warren Buffett- bu yıl Berkshire yıllık toplantısını yaptı. Tarihte en çok araştırılan yatırımcıdır, ancak üstünlüğü sadece şirketlere nasıl değer verdiği değil, bundan çok daha basit. Temel inancı, Amerika Birleşik Devletleri’nin büyümeye devam edeceğidir. O, en azından ekonomik olarak büyük hayallerini gerçekleştirmiş bir ülkede doğmuş gerçek bir vatansever. Başarısının temeli bu iyimserlik, inanç ve inançtır.

Buffett’in başarısı benzersizdir çünkü doğru yönde (uzun) ve doğru ata (ABD) bahse girer, ancak o ve Druckenmiller birçok ekonomik döngüden ve bir dizi 50 baz puanlık Fed zamlarından çok daha büyük zorluklardan geçtiler. İkisi de iyimser kalmanın doğru ticaret olduğunu anlıyor.

Bu nedenle, şu anda piyasalar ayılar tarafından boğulmuş olsa da, olumsuzlukları kovalamanın ve korkunç sonuçlara bahis oynamanın zayıf bir strateji olduğunu kabul etmek gerek.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz