Ana Sayfa Kripto Dogecoin Rallileri

Dogecoin Rallileri

0
Dogecoin Rallileri

Bir şaka kripto para birimi olan Dogecoin (DOGE), sosyal medya platformu TikTok’taki pompalama zorluğunun viral hale gelmesinden birkaç gün sonra değerinin neredeyse iki katına çıktı.

Son zamanlarda oldukça uzun bir süredir 0,0023$ fiyattan işlem gören kripto para, 6 Haziran’dan bu yana çılgına döndü ve fiyatı 8 Haziran’da 0,0044$ seviyelerine getirdi. CoinGecko’nun verilerine göre, işlem hacimleri sırasıyla 70$ civarından yükseldi. Pazartesi günü milyon dolar, çarşamba günü 197 milyon dolar.

Çılgınlık, TikTok kullanıcısı James Galante’nin Dogecoin’e yatırım yapmaya ve madeni paranın fiyatı 1 dolara ulaştığında zengin olmaya davet eden bir video yayınlamasından sonra ateşlendi.

Dogecoin pompasını teşvik eden meydan okuma 800 milyon TikTok izleyicisi arasında viral oldu ve yayınlandığı sırada yaklaşık yarım milyon görüntüleme ve 62,6 bin beğeni aldı.

O zamandan beri DOGE’nin fiyatı neredeyse %100 arttı. CoinMarketCap’e göre, 125 milyardan fazla coin’in en büyük dolaşım arzına sahip sanal para birimi şu anda 514 milyon dolarlık piyasa değeri ile 27. sırada.

Piyasa manipülasyon görüşleri

Viral video ve Dogecoin’in fiyatı üzerindeki yaygın etkisi, spekülasyon ve pompa ve damperli piyasa manipülasyonu tartışmalarına yol açtı.

Pump and dump, manipülatif onayın neden olduğu artan talep nedeniyle varlığın fiyatı yeterince yükseldiğinde yatırımcıların elinde bulundurduğu ve satmayı planladığı herhangi bir dijital veya geleneksel varlığın yasa dışı tanıtımıdır. Varlığın fiyatını artırmaya yönelik yasa dışı girişimler, esas olarak yanlış ve yanıltıcı tavsiyelere veya yanlış ve abartılı ifadelere dayanmaktadır.

Ancak finansal analist Phillip Christenson’a göre, mevcut Dogecoin pompası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para piyasalarına ilişkin düzenlemesi nedeniyle mümkün olan bir aldatmacadan başka bir şey değil. Popüler teknoloji dergisi Gizmodo’ya yaptığı yorumda:

Ayrıca, SEC’in benzer bir şeyi düşünen diğerlerine bir uyarı olarak bu tür pompalama ve boşaltma planlarından yararlanan birkaç popüler etkileyiciyi devre dışı bırakabileceğini de sözlerine ekledi. Ancak, toplu bir yayından kaldırmanın “olası ve neredeyse imkânsız” olduğu sonucuna vardı.

Bu arada başka bir analist ve finans portalı Insider Monkey editörü Meena Krishnamsetty dergiye, Tik Tok’un Dogecoin pompalama mücadelesinin geleneksel bir pompala ve boşalt planı olmadığını söyledi:

Ona göre, deneyimli profesyonellerin, amatör alıcılar ve tüccarlar ile, varlıkların fiyatlarını düşük değerli oldukları inancını kullanarak şişirerek oynama olasılığı hala var. Braden Perry, düzenleyici ve hükümet soruşturma avukatı bu görüşü destekliyor

Görüş, son dolandırıcılığın “kazan dairesi telefon görüşmeleri ve doğrudan posta kampanyaları ve TikTok steroidleri hariç kuruş hisse senetleri için mesaj panoları gibi eski bir planın yeni versiyonu” olduğu sonucuna varan düzenleyici ve hükümet soruşturma avukatı Braden Perry’den destek aldı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz