Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Dinamik NFT’ler: ‘Yaşayan’ Dijital Koleksiyon Ürünler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dinamik NFT’ler: ‘Yaşayan’ Dijital Koleksiyon Ürünler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

0
Dinamik NFT’ler: ‘Yaşayan’ Dijital Koleksiyon Ürünler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fungable token’lar (NFT’ler), hızla gelişen web 3’ün önemli bir yapı taşı haline geldi ve dijital varlıkların tokenleştirilmesi ve ticarileştirilmesi için yeni bir teknik sunuyor. İlginç bir şekilde, NFT’ler başlangıçta blok zincirinde kalıcı bir kayıt olarak var olacak şekilde tasarlanırken, Dinamik NFT’ler (dNFT’ler) olarak bilinen NFT’lerin büyütülmüş versiyonu sayesinde her zamankinden daha uyarlanabilir hale gelmek için önemli ölçüde geliştiler.

NFT alanına aşina değilseniz muhtemelen NFT’lerin evrimindeki bir sonraki aşamayı tanımlayan “Dinamik NFT’ler veya dNFT’ler” terimine rastlamışsınızdır. Özellikle dNFT’ler olasılıkları orijinal statik NFT’lerin sınırlarının ötesine taşırken, aynı zamanda kullanılmayan potansiyellerinin bir kısmına erişim sağlar.

Bu eğitici parça, statik ve dinamik NFT’ler arasındaki temel farkı, en son güncellemenin neden gerekli olduğunu özellikle vurgulayacak ve dNFT’ler için mevcut ve potansiyel kullanım örneklerinden bazılarını daha fazla inceleyecektir. Ancak doğrudan tartışmaya girmeden önce, NFT’lere ve bunların altında yatan teknolojiye bakalım.

NFT’leri Anlamak

NFT’ler, onları birbirinden ayıran benzersiz tanımlama kodları ve meta verilere sahip blok zincirine dayalı kriptografik varlıklardır. Başka bir deyişle, bu tür dijital varlık (yani tokenize edilmiş öğeler) ister fiziksel ister dijital biçimde olsun mülkiyeti benzersiz bir öğeye bağlar.

Genellikle NFT’ler, kripto para birimine benzer bir programlama yöntemi kullanılarak oluşturulur ancak kripto para biriminden farklı olarak NFT’ler değiştirilemez, yani kodlanmış meta verilerin benzersizliği nedeniyle değiştirilemez.

dNFT’leri ve Klasik NFT’lerden Nasıl Farklı olduklarını Anlama

Başlamak için dNFT’ler olarak da bilinen Dinamik NFT’ler, aksi takdirde doğası gereği statik NFT’ler olarak sınıflandırılan klasik NFT’lerin bir uzantısıdır.

Klasik NFT, diğer benzersiz tanımlayıcıların yanı sıra, gayrimenkul tapuları, patentler, benzersiz kartlar, sanat eserleri ve çeşitli koleksiyonlar gibi gerçek dünya öğelerini dijitalleştirmek için tasarlanmıştır. Ne yazık ki bu NFT modeli, teknolojinin kalıcılık özelliği olan çeşitli sınırlamalarla dolu.

Özellikle blok zincirinde basıldıktan ve depolandıktan sonra tokenize edilmiş her öğede kodlanan meta veriler değiştirilemez, bu da her NFT öğesinin yükseltilemeyeceği anlamına gelir. Bunun yerine, gelecekteki değişikliklere uyum sağlamak için yeni bir varyant oluşturulmalıdır. Mevcut NFT’lerin çoğunun gelecekte yapılacak yeni güncellemelere veya değişikliklere uyum sağlamak için toplu veya seri olarak oluşturulmasının nedeni de budur.

Bu yaklaşım, NFT’lerin ilk ortaya çıkışından bu yana kullanılıyor olsa da son zamanlarda özellikle ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik açısından verimsiz olduğu için ateş altında kaldı ve bu da dNFT’lerin oluşturulmasını zorunlu kıldı.

Dinamik NFT Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kodlanmış meta verileri değiştirilemeyen klasik NFT’lerin aksine, dNFT’ler kodlanmış meta verileri değiştirme yeteneği sunar. Başka bir deyişle, dNFT’lerin kodlanmış meta verileri, dış koşullara yanıt verecek veya muhtemelen gerçek dünyadaki gerçek zamanlı olaylara dayalı olarak yükseltilebilir hale gelecek şekilde programlanmıştır.

dNFT’ler, yerleşik akıllı sözleşmelerle tasarlanmıştır ve oracles’tan ikincil veriler almalarını sağlar ve böylece tokenize edilmiş öğenin meta verilerinde değişiklikler uygular.

Başka bir deyişle, benzersiz tanımlayıcıları blok zincirinde kalıcı olarak saklanırken dNFT’lerin nitelikleri değiştirilebilir. Karşılaştırıldığında, statik NFT akıllı bir sözleşmeden yoksundur; dolayısıyla, meta veriler sabittir, nitelikler ve görünüm ise zaman içinde eşit olarak aynı kalır.

Dinamik NFT’ler için Potansiyel Kullanım Örnekleri

Statik NFT’ler belki de çevrimiçi olarak karşılaşacağınız en yaygın NFT türleridir. Bununla birlikte dNFT’ler gün geçtikçe daha faydalı olduklarını kanıtladıkça kripto ekosisteminde de yerlerini buluyorlar.

Gerçek dünyadaki öğelerin sayısallaştırılması gibi tipik bir statik NFT’nin yeteneklerinin ötesinde, yükseltilebilir meta verilere sahip dNFT’ler aşağıda listelenenler gibi daha gelişmiş işlevler sunar:

1. Oyun (Karakter Gelişimi)

Dinamik NFT’ler için en belirgin kullanım örneklerinden biri blok zincir oyunları arasında yaygın bir fenomen olan karakter ilerlemesidir. Spesifik olarak, bazı oynanabilir NFT karakterleri oyun boyunca sürekli olarak yükseltilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

2. Emlak

Meta veri evrimi, gayrimenkul gibi gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesinde de yararlıdır. Gayrimenkulün nasıl çalıştığını anlarsanız, özellikle mülk değerlemesi sırasında kullanışlı olduğu için, gayrimenkulde yapılan değişikliklerin kayıtlarının tutulmasının önemini bileceksiniz.

Örneğin, bir mülkü temsil eden bir NFT bakım geçmişi, yaş, piyasa değeri ve çok daha fazlası gibi çeşitli mülk özelliklerini gerçek zamanlı olarak yansıtacak kadar dinamik olmalıdır. Meta verileri herhangi bir zamanda değiştirilebilen dNFT’leri benimseyerek,bir varlığın gerçek değerini aşamalı olarak takip etmek çok kolay hale gelir.

3. Sigorta

Sigorta, dNFT’lerin önemli bir rol oynayabileceği başka bir alandır, çünkü çeşitli gerçek yaşam öğelerini tokenleştirmek için kullanılabilir. Örneğin, sigortalı bir ürün için bir dNFT kartı verilirse kart gerçek dünyadaki nesneden meta verilerle kodlanabilir ve gerçek dünyadaki değişiklikleri yansıtacak şekilde kolayca değiştirilebilir. Bu envanter yönetimi için iyi olsa da tüm paydaşlar arasında şeffaflık sağlar.

4. Otomobil Satışı

Kullanılmış bir araba satın alırken genellikle satıcıya sorduğunuz birkaç soru vardır. Örneğin, otomobilin üretim yılını, kullanıldığı önceki konumu, otomobilin kilometresini, kaza veya onarım raporunu ve diğer geçmiş raporları öğrenmek ilginizi çekebilir. Ancak bu raporlar mevcut olmadığında veya bazı durumlarda uydurulduğunda ne olur? Bir şey kesin; aracı gerçek değerinden daha yüksek bir fiyata satın alabilirsiniz.

Ancak otomobil üreticileri, her aracın meta verileriyle kodlanmış entegre bir dNFT’ye sahip olmasını sağlayarak bunu önleyebilir. Bu şekilde, aracın yeniden satış değerini artırabilir veya en azından ikinci bir sahip aracı yeniden edindiğinde şeffaflığı sağlayabilirler.

5. Pasaport

Saç tipi veya rengi, sakal veya diğer özellikler gibi belirli bir özelliğinizdeki bir değişiklik, bir yetkilinin pasaportunuzun meşruluğunu sorgulamasına neden olduğu için kendinizi hiç göçmenlik bürosunda bir durumda buldunuz mu? Eh, bu neredeyse kaçınılmaz, özellikle de aynı pasaportu 5 ila 10 yıl kullanmanız gerekiyorsa; belli ki, o yıllar arasında çok şey olacak.

Sonuç olarak, tüm pasaportlar dNFT olarak düzenlenmiş olsaydı, sadece dijital olarak saklanamaz, aynı zamanda hem kişisel veriler hem de resmi web sitelerinden verilerle gerçek zamanlı olarak güncellenebilirdi. Bu sayede, havalimanında veya vize başvurusu sırasında fiziksel özelliklerde meydana gelen şüpheli değişiklikler nedeniyle ne vize sahibi ne de konsolosluklar zorlanmazdı.

Diğer tarafta

Sektöre ve organizasyonun büyüklüğüne bağlı olarak, bir blok zinciri ağına entegrasyon maliyeti son derece maliyetli olabilir. Örneğin, bir sağlık projesi 50.000 ila 150.000 ABD doları arasında bir yatırım gerektirebilirken, diğer endüstriler 40.000 ila 100.000 ABD doları arasında bir yatırım gerektirebilir.

Neden Dikkat Etmelisiniz?

Sonuç olarak, erken dönem statik NFT’ler ile büyütülmüş dNFT’ler arasında ince bir çizgi var gibi görünüyor. Bununla birlikte ikincisi daha geniş kullanım durumları sunarken aynı zamanda bir bütün olarak dijital varlık ekosistemi için yeni olasılıklar ortaya çıkarıyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz