Ana Sayfa Forex Döviz Dalgalı Ticarette ABD Doları

Dalgalı Ticarette ABD Doları

0
Dalgalı Ticarette ABD Doları

Perşembe günü dolar, dalgalı ticarette genel olarak değer kazandı ve risk hassasiyetinin dalgalanmalarıyla hareket etti. Euro ise, yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası (AMB) açıklamasını ve başkanının yorumlarını değerlendirmesiyle değer kaybetti. ABD para birimi, çarşamba günü üç ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

ABD hisse senetleri günü hafif artışla tamamlarken, risk iştahı karışık kaldı; ancak Hazine tahvilleri cazip teklifler aldı ve bu da getirileri düşürdü. Analistler, 3,5 aylık zirvelerinden doların geri çekilmesine rağmen yatırımcılar arasında talebin devam ettiğini belirtti.

Londra’daki Monex Europe’tan kıdemli döviz piyasası analisti Simon Harvey, “ABD piyasalarına mı, küresel makro duruma mı, COVID endişelerine mi, yoksa siyasi risklere mi baktığınız konusunda çok fazla belirsizlik var” dedi. “Kısa vadede bu kaymanın düzeleceğini düşünmüyorum, bu yüzden doların önümüzdeki birkaç ay boyunca güçlü kalacağını görüyorum” diye ekledi.

Seansın erken saatlerinde dolar, dünyanın en büyük ekonomisinin pandemiden kurtulmasına ilişkin endişeleri artıran, beklentilerin üzerinde ABD işsizlik başvuruları verilerinin ardından değer kaybetti. Öte yandan Euro, AMB’nin faiz oranlarını daha uzun süre rekor düşük seviyelerde tutma sözü vererek beklentileri karşılamasının ardından günün erken saatlerinde güçlendi.

AMB Başkanı Christine Lagarde, basın brifinginde piyasanın Euro bölgesine ilişkin temkinli görüşünü değiştirecek bir şey söylemedi. Daha dengeli bir ekonomik görünüm sunmasına rağmen, yeni bir koronavirüs pandemi dalgasının bölgenin toparlanması için risk oluşturabileceğini belirtti.

AMB’nin yakın zamanda yayınladığı strateji incelemesini takip eden güvercin ekseninin, birçok benzerinin pandemi dönemi teşviklerinden çıkmayı düşündüğü bir zamanda, tek para birimini baskı altında tutması bekleniyor.

Öğleden sonra Euro, ticaretinde %0,2 düşüşle 1,1767 dolara geriledi ve çarşamba günü 1,1752 dolar ile ayın en düşük seviyesine çok yaklaştı. Bu arada dolar endeksi, ABD işsizlik başvuruları verilerinin etkisinin azalmasıyla %0,1 artarak 92.852’ye yükseldi. Veriler, devlet işsizlik maaşı başvurularının 17 Temmuz’da sona eren haftada 51.000 artarak mevsimsellikten arındırılmış 419.000’e yükseldiğini ve Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviye olduğunu gösterdi. Reuters tarafından ankete katılan ekonomistler, son hafta için 350.000 başvuru öngörmüştü.

Toronto’daki Cambridge Global Payments’in baş piyasa stratejisti Karl Schamotta, verilerin Federal Rezerv’in sıkılaştırma planlarını ileriye doğru ertelemesi riskini ve tahvil getirileri üzerinde daha fazla baskı oluşturabileceğini söyledi.

Büyümeye odaklı para birimleri olan Avustralya doları gibi para birimleri, küresel risk satışlarının daha da azalmasıyla değer kazandı. Avustralya doları, 0,7372 ABD dolarında %0,2 kadar yükseldi. Sterlin ise, 5,5 aylık en düşük seviyelerden toparlanarak %0,4 artışla 1,3767 dolara çıktı. Kripto para birimleri arasında ise, Bitcoin %0,4 artarak 32.287 dolara yükseldi.

Business Insider’ın bildirdiğine göre, JPMorgan Chase & Co’nun (NYSE: JPM) tüm varlık yönetimi müşterilerinin kripto para birimi fonlarına erişmesine izin vermesinin ardından Bitcoin mütevazı bir şekilde yükseldi.


*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz