Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Bu 3 Ticari Kişilik Tipinden Hangisisiniz?

Bu 3 Ticari Kişilik Tipinden Hangisisiniz?

0
Bu 3 Ticari Kişilik Tipinden Hangisisiniz?

Yazar Richard Weissman, “Mekanik Yatırım Sistemleri: Yatırımcı Psikolojisini Teknik Analizle Eşleştirme” adlı kitabında, üç temel yatırımcı kişilik profilini tanımlar.

Aşağıdaki ticari kişiliklerden biriyle özdeşleşebilir misiniz?

Trend takipçilerini, günlük yatırımcıları ve ortalama geri dönüş yatırımcılarını tartışalım:

1. Trendleri Takip Eden Yatırımcı

Weissman, başarılı trend takipçileri için gerekli olan iki özelliği sıralar: sabır ve metanet.

Trendi takip eden mekanik sistemler, yatırımcıları güçlü yön hareketlerine sokar ve sinyaller tipik olarak trend başladığında oluşur.

Tipik bir giriş stratejisi, fiyatın daha sonra yeni bir en yüksek veya en düşük seviyeye ulaşacağı beklentisiyle son zamanlardaki en yüksek seviyelerden satın almak veya son zamanlardaki en düşük seviyelerden satmak olabilir.

Bu, “en üstleri” ve “en altları” seçmeyi seven yatırımcıların çoğuna karşı sezgisel görünebilir ancak trend takipçilerini diğerlerinden ayıran şey budur.

Bu yöntemin gücü güçlü bir trend yakalarsanız ilk riskinize göre büyük kazanç sağlayan işlemlerle karşılaşabilmenizdir.

Ancak elbette hiçbir sistem kusursuz değildir ve potansiyel olarak büyük kazançlar elde etmenin tavizleri vardır.

Söylediği gibi, “piyasalar zamanın %70-80’i arasında değişir.” Bu, güçlü bir trendi yakalamanın nadir olabileceği anlamına gelir ve trendi takip eden bir sisteme bağlı kalmak, piyasa konsolide olduğunda veya geri çekildiğinde giriş sinyalleriniz sizi harekete geçirdiğinde birkaç küçük kayıp yaşamanızı gerektirir.

Trendleri takip eden bir yatırımcı olmak için, potansiyel olarak düşük bir kazanma oranına sahip olmanız konusunda rahat olmalısınız, ancak kazanan yatırımlarınız kayıplarınızı geride bırakacak kadar kâr sağladığı sürece önemli olan tek şey budur.

Bu yüzden kendinize sormanız gereken sorular şudur: “Kazanmaktan daha fazla kayıpla başa çıkacak zihinsel güce sahip miyim? Kazanan işlemleri tam kâr potansiyeline ulaştırmak için sabrım var mı?”

Bu sorulara “evet” yanıtı verdiyseniz veya bir gün içinde sayısız yatırım kararı vermek zorunda olmanın stresini yaşıyorsanız trend takip eden mekanik sistemler sizin için doğru giriş/çıkış yöntemi olabilir.

2. Ortalama Geri Dönüşüm Yatırımcı

Trend takip eden sistemlerin yanı sıra “ortalama geri dönüş” teorisine dayanan sistemler de vardır.

Fiyat hareketi açısından teori ortalama olarak piyasaların bir trendden ziyade bir aralık içinde işlem gördüğünü ve piyasanın ortalama tarihsel oynaklık aralığının ötesine geçtiğinde, bu aralığın ortasına geri dönme eğiliminde olduğunu belirtir.

Bu sistemler fiyat hareketinin yön değiştirebileceği olası geri dönüş noktalarını (yani tepeler ve dipler) aramayı amaçlar.

En büyük fark, trend takip eden sistemlerin büyük karlar için “trendi sürmeyi” amaçlarken ortalama geri dönüş sistemlerinin normalde temel destek veya direnç seviyelerine dayalı olarak akıllarında bir çıkış olması. Bu çok daha küçük kazanan işlemler anlamına gelir.

Ortalama tersine çevirme sistemlerinde kullanılan birkaç gösterge ADX ve Stokastik’tir.

ADX, piyasanın bir trendde mi yoksa bir aralıkta mı olduğunu belirlemeye yardımcı olurken Stokastik, bir tersine dönme eğiliminde olan potansiyel aşırı alım ve aşırı satım koşullarını gösterir.

Özellikle uzun vadeli zaman dilimlerinde ortalama bir geri dönüş sistemi kullanmanın anahtarı, kaya gibi sağlam bir disiplini sürdürmektir.

Bu yöntemi kullanmak sizi pazara güçlü bir eğilime karşı koyabilir bu yolunuza dönmezse psikolojik olarak zor olabilir.

Ayrıca medya ve diğer yatırımcılar gibi bir yatırımcı için psikolojik strese neden olan birçok dikkat dağıtıcı ve engel olabilir.

Ne olursa olsun sisteminizin kurallarına uymak için kendinizi eğitmelisiniz ve ortalama bir tersine çevirme sisteminin gücünün piyasaların bir aralıkta kalma olasılığının yüksek olduğunu unutmayın.

3. Gün Yatırımcı

Son olarak hızlı ölçeklendirme kurulumlarını veya günlük işlemleri tercih eden yatırımcılarımız var.

Bunlar trend veya ortalama geri dönüş sistemleri olabilir, ancak daha kısa vadeli bir zaman diliminde. Weissman, bunların 10 gün veya daha kısa süren işlemler için sinyaller ürettiğini belirtiyor.

Bu tür hızlı tempolu sistemlerde ustalığı olan piyasa bağımlıları daha küçük karları hedeflemek ve sıkı durma kayıpları yerleştirmek için genellikle saatlik veya daha düşük bir zaman dilimine bakarlar.

Weissman’a göre, mekanik sistemler yatırım kararlarının sıklığı arttıkça kısa vadeli yatırımcılara en çok fayda sağlıyor.

Önceden belirlenmiş risk-ödül oranlarıyla hangi giriş ve çıkış seviyelerinin alınacağını belirleyen mekanik bir sistem kullanarak günlük yatırımcı bir şekilde stresten kurtulur.

Ancak bu gün içi sistemlerin hepsinin şeker, baharat ve güzel olan her şey olduğu anlamına gelmez.

Bunları kullanmanın en büyük dezavantajı, yoğun emek olmalarıdır.

Yatırımcılar, geçerli sinyallere göre hareket etmeye hazır olmak veya işlemlerini izlemek/ayarlamak için işlem saatlerinde ekranlarına yapıştırılmalıdır.

Potansiyel olarak değişken gün içi piyasa hareketiyle uğraşan bir yatırımcı, hızlı bir şekilde sağlam kararlar verebilmelidir.

Zihinsel çeviklik birinin günlük yatırım sistemlerinde ustalaşması için kritik öneme sahiptir ve kaosun ortasında Zen bulma kapasiteniz olduğunu düşünüyorsanız bir gün içi sistemi denemek isteyebilirsiniz.

Yatırım kişiliğiniz nedir?

Ne tür bir sistem kullanırsanız kullanın piyasanın her zaman sizi bir kaya ile zor bir yer arasına sokmanın bir yolunu bulacağını unutmamalısınız.

Kazananlardan daha fazla kaybedenin olacağı, alım satımların hızla aleyhinize olacağı veya gerçekleşmemiş karlarınızın bir kısmını bırakmanız gerektiği zamanlar olacaktır.

Ancak neyin rahat olduğunu bilmek ve kişiliğinize uyan sistemi veya yöntemi bulmak sürekli değişen pazar ortamına daha iyi uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, baskı altında atış yapmakta pek iyi olmadığınızı düşünüyorsanız belki de kısa vadeli sistemlerden uzak durmak isteyebilirsiniz.

Öte yandan fiyat hareketi size karşı gelse bile planınıza bağlı kalacak disipline sahip olduğunuzu düşünüyorsanız uzun vadeli bir ortalamaya dönme sistemini denemek isteyebilirsiniz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz