Ana Sayfa Kripto BITCOIN Bitcoin Madenci Virüsünüz Varsa Nasıl Anlaşılır?

Bitcoin Madenci Virüsünüz Varsa Nasıl Anlaşılır?

0
Bitcoin Madenci Virüsünüz Varsa Nasıl Anlaşılır?
 • Bitcoin Miner virüsü, kripto para birimi oluşturmak için bilgisayarın kaynaklarını çalan genel bir kötü amaçlı yazılım adıdır.
 • Tehlikeli bir kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımı çoğunlukla indirmeler ve tarayıcı tabanlı saldırılar yoluyla bulaşır.
 • Yavaş performans, gecikme ve aşırı ısınma, madencilik kötü amaçlı yazılım bulaşmasının uyarı işaretleridir.

Bitcoin değeri arttıkça madenciliği de artacaktır. Ancak yasal madencilik arttıkça yasadışı da artar. Buradaki en kötü şey herhangi birimizin kripto madenciliği siber suçlarının kurbanı olabilmesidir.

Kötü amaçlı kripto para madenciliği veya başka bir deyişle kripto hırsızlığı hem işletmeler hem de bireysel kullanıcılar için büyüyen bir tehdittir. Yetkisiz kötü amaçlı yazılım, dijital para birimlerini çıkarmak için bilgisayarları veya mobil cihazları kullanır. Ve kurbanlar bunun farkına bile varmazlar.

Peki, bir Bitcoin Miner virüsünüz olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bitcoin Miner virüsünün nasıl çalıştığına ve onu nasıl tanımlayıp kaldırabileceğimize daha yakından bakalım.

Bitcoin Madenci virüsü nedir?

BitCoin Miner, çeşitli kripto para madenciliği virüslerinin genel adıdır. İlk bakışta isim bu virüslerin yalnızca Bitcoin kripto para birimini benimsediğini gösteriyor ancak siber suçlular Monero, Ethereum vb. gibi diğer kripto para birimlerini de madencilik yapmaya çalışıyor.

Bitcoin Miner virüsü, kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılımı veya kripto hırsızlığı. Adı ne olursa olsun dolandırıcıların yasadışı kripto madenciliği için bilgisayar işlem gücünü çalmak için savunmasız bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım bulaştırması aynı siber suç biçimidir.

Kripto madenciliği virüslerinin arkasındaki siber suçlular, kâr amacıyla hareket eder. Bitcoin gibi kazançlı kripto para birimlerinin madenciliği, karlı hale gelmek için güçlü ve pahalı ASIC madencilik donanımı gerektirir. Ancak kripto para birimleri işlemciler (CPU) ve grafik kartları (GPU) ile çıkarılabildiği sürece dolandırıcılar bunları ucuz bir alternatif olarak kullanıyor. Basitçe bilgi işlem kaynaklarını hedef alırlar ve şüphelenmeyen binlerce kullanıcıdan güç çalarlar.

Buradaki prensip basittir. Belirli bir cihaza kripto hırsızlığı yapan kötü amaçlı yazılım bulaştığında, görev üzerinde çalışmak üzere bir havuza eklenir. Bu arada dolandırıcılar kendilerine neredeyse hiçbir maliyet olmadan kar elde ederler. Bitcoin Miner virüsünün adı, yalnızca Bitcoin madenciliği yaptığını gösterse de suçlular Ethereum veya Monero gibi diğer dijital para birimlerini çıkarır.

Bitcoin Miner virüsü nasıl yayılır?

Cryptojacking saldırıları en yaygın siber güvenlik tehditlerinden biridir. Kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımları farklı programlama dillerinde yazılabilir ve cihazlara çeşitli yollarla kolayca bulaşabilir: indirmelerden güvenliği ihlal edilmiş web sitesinde gezinmeye kadar. Bitcoin Miner virüsü, Truva Atı virüslerine bile yerleştirilebilir.

Ancak en çok kullanılan yöntemler şunlardır:

 • Drive-by-download saldırıları. Popüler bir kripto hırsızlığı biçimi, sosyal mühendislik saldırılarını içerir. Kurbanlar, gizli kötü amaçlı yazılım bulaşmış meşru görünümlü dosyaları indirmeleri için kandırılır. Bu tür virüsler, çevrimiçi reklamlara, e-posta eklerine, çeşitli eklentilere ve uzantılara eklenebilir veya ücretsiz bir yazılımla indirilebilir.
 • Tarayıcı tabanlı saldırılar. Saldırı, kötü amaçlı kripto madenciliği kodunu bir web sayfasına koyarak gerçekleştirilir. Kod, kurbanlar tarayıcılarını her açtığında ve belirli bir web sitesini ziyaret ettiğinde otomatik olarak çalışır. Bu durumda, kurbanın bilgisayarı hiçbir kötü amaçlı yazılım depolamaz, ancak virüslü bir web sitesi açılırken kaynakları hala istismar edilir.

Bitcoin Miner kötü amaçlı yazılımı cihazları nasıl etkiler?

Bildiğiniz gibi, kripto para madenciliği büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektirir. Matematiksel bulmacaları çözmek ve yeni kripto işlem bloklarını onaylamak gerekiyor.

Bitcoin Miner virüsü, bilgisayarın tam kapasitede çalışmasını sağlar ve performansını yavaşlatır. Bir cihaz yavaş yüklenir ve basit görevlerle uğraşırken bile gecikir. Bu tür koşullarda sürekli performans cihazı zamanla yıpratmaktadır.

Aynı anda tam kapasitede çalışmak işlemcinin, grafik kartlarının veya belleğin ömrünün azalmasına yol açan aşırı ısınma riskini artırır.

Bitcoin Miner virüsünüz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımları, BT veya siber güvenlik konusunda yetersiz becerilere sahip olanlar için tespit edilmesi zor olabilir. Bununla birlikte, bir Bitcoin Miner virüsünüz olup olmadığını nasıl anlayacağınıza dair genel göstergeler vardır.

Bilgisayarınız garip davranmaya başladıysa, performansı yavaşladıysa veya ekranınızda onlarca spam belirdiyse, virüs bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Emin olmak için uyarı sinyallerini nasıl tanımlayacağınızı ve nasıl kontrol edeceğinizi bilmelisiniz.

Olası kripto madenciliği kötü amaçlı yazılım bulaşma tehdidini endişelendiren yaygın belirtiler şunlardır:

 • Yüksek CPU kullanımı
 • Yavaş performans, gecikme
 • Aşırı ısınma
 • Artan internet trafiği

İlgili sinyalleri belirledikten sonra, bunları doğrulamak için manuel bir inceleme yapmaya değer. Ancak bu sinyallerin tümü kendi başınıza kontrol edilemez ve bir virüsten koruma yazılımına ve daha profesyonel bir yaklaşıma ihtiyaç duyar.

Kripto korsanlığı olup olmadığınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

CPU sıcaklığını kontrol edin

Bir cihaz, bir kripto para birimi madenciliği yaparken tam kapasitede çalışır. Bu, olası aşırı ısınmaya yol açar ve CPU’nun artan sıcaklığı burada iyi bir göstergedir.

Virüs bulaşmış bilgisayar daha yavaş ve daha yüksek sesle çalışır. Bilgisayarınızda aynı davranışa şahit olursanız, işlemcisinin (CPU) sıcaklığını kontrol edin. Bunu Windows işletim sisteminde şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Görev Yöneticisini açın (ctrl +shift +esc tuşlarına basın).
 2. Performans sekmesine tıklayın.
 3. CPU kullanımını kontrol edin. Başka hiçbir program çalışmıyorken %80-90’ın üzerindeki yüzde, ciddi bir enfeksiyon tehlikesi olduğunu gösterir.

macOS üzerinde çalışan cihazlar da savunmasızdır. Apple cihazlarını hedef alan yeterince kripto madenciliği kötü amaçlı yazılım var. macOS kullanıyorsanız sıcaklığı kontrol etmek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Uygulamalar> Yardımcı Programlar> Etkinlik İzleyici’yi açın.
 2. CPU sekmesini kontrol edin.

CPU’nuz için sağlıklı sıcaklık 45°C ile 65°C arasında olmalıdır. Sayı belirtilen seviyenin üzerindeyse kötü amaçlı yazılım bulaşma riski olabilir.

macOS cihazınızda CPU sıcaklığını ve diğer önemli ölçümleri izlemenin bir başka kapsamlı yolu da özel bir uygulama yüklemektir.

Ağ kullanımını kontrol edin

Bilgisayarda çalışan düzinelerce program varken, herhangi birinin sizin haberiniz bile olmadan internete erişme şansı var. Kötü medya akışı, çevrimiçi oyun oturumlarında veya internetteki diğer belirgin şekilde yavaşlamış etkinliklerde bir sorun olduğunu uyarır. Ağ bağlantısının kendisinde sorun olmadığı sürece. Çoğu durumda, PC’nizdeki veya mobil cihazınızdaki olağandışı yüksek ağ trafiği, kötü amaçlı yazılım bulaşmasına işaret eder.

PC performansınız hakkında kapsamlı içgörüler için cihazınızdaki internet trafiğini izlemek önemlidir. Windows 10’da ağ kullanımını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Görev Yöneticisi > Uygulama geçmişi’ni açın.
 2. Ağ bölümünü kontrol edin.

Bu şekilde, son izlemenin yapıldığı günden itibaren hangi uygulamaların ağı kullandığını kontrol edebilirsiniz. Ancak Görev Yöneticisi yalnızca masaüstü uygulamalarını içermeyen Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamalarının izlenmesine izin verir.

Masaüstü uygulamalarında ağ kullanımını izlemek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Ayarlar > Ağ ve internet > Veri kullanımını açın.
 2. Her uygulamada ağ kullanımını kontrol etmek için Uygulama başına kullanımı görüntüle’ye tıklayın.

MacOS kullanıcıları, aşağıdaki talimatları izleyerek bilgisayarlarındaki ağ kullanımını izleyebilirler:

 1. Uygulamalar > Yardımcı Programlar > Etkinlik İzleyici’yi açın.
 2. Ağ bölümünü seçin.
 3. Gönderilen Baytlar’a tıklayın. Liste, hangi uygulamaların ağı kullandığını görmek için uygulamaları en yüksekten en düşüğe sıralayacaktır.

Anti-kripto madenciliği tarayıcı uzantılarını yükleyin

Cryptojacking saldırısının başka bir biçimi, tarayıcı tabanlı madencilik kötü amaçlı yazılımıdır. Kötü amaçlı komut dosyasını web sitelerine veya birden çok web sayfasına yerleştirilen kötü amaçlı reklamlara enjekte eder.

Komut dosyası, kurban, virüslü siteyi her açtığında veya tarayıcıda reklamlar açıldığında etkinleşir. Bu arada, cihazı dijital para madenciliği yapan ve onları bilgisayar korsanının sunucusuna gönderen kullanıcının neler olduğu hakkında hiçbir fikri yoktur.

Tarayıcı tabanlı madenci kötü amaçlı yazılımlarından korunmanın tek yolu kripto hırsızlığı engelleyicilerini yüklemektir. NoCoin, MinerBlock veya Malwarebytes gibi tarayıcı uzantıları, kripto madeni para madencilerinin bilgisayarın işlem gücünü kullanmasını engeller.

Bitcoin Miner virüsü nasıl kaldırılır?

Yasadışı kripto para madenciliği siber suçtur ve çeşitli virüsten koruma programları veya karmaşık manuel kaldırma gibi tanıdık yöntemlerle mücadele edilebilir. Ancak Bitcoin Miner Virus, dosyasız bir kötü amaçlı yazılımdır. Bu, iz bırakmadığı ve tespit edilmesinin özellikle zor olduğu anlamına gelir.

Bitcoin Miner Virüsünün manuel olarak kaldırılması, derinlemesine teknik bilgi gerektirir ve yalnızca virüslü dosyaları silmekten çok daha karmaşık bir işlemdir. İşlem, yanlış yaklaşımın onarılamaz hasara yol açabileceği ve cihazın artık çalışamayacağı hassas kayıt defteri girişleriyle ilgilenmeyi içerir.

Etkili bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Tüm geleneksel virüsten koruma yazılımı seçeneklerinin Bitcoin Miner Virüsünü tanımlayıp kaldıramayacağını unutmayın.

Tüm virüsten koruma yazılımı seçeneklerinin Bitcoin Miner virüsünü tanımlayıp kaldıramayacağını unutmayın. Bu kötü amaçlı yazılım dosyasızdır ve virüs tanımlarına göre kötü amaçlı yazılım arayan programlar onu algılayamaz. Kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımlarını ortadan kaldırmak için bilgisayarınızı, dosyasız olanlar da dahil olmak üzere her tür kötü amaçlı yazılımı kaldıran Comodo Antivirus, SpyHunter veya Malwarebytes gibi meşru güvenlik yazılımlarıyla tarayın.

Bitcoin Miner virüsü nasıl önlenir?

Cryptojacking saldırıları, özellikle dijital para birimlerinin uzun vadeli bir yükseliş trendinde olduğu bir zamanda ciddi bir tehdittir. Güvenlik yazılımı yüklemek, istismar edilme riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir, ancak temkinli ve kendinin farkında olmak daha az önemli değildir.

Bitcoin Miner virüsünüz olup olmadığını anlamanın hala yolları var. Cihazınızın performansını takip edin ve uyarı sinyallerini inceleyin. Buna göre, cihazınızı düzenli olarak güncelleyin, şüpheli web sitelerinden, e-posta eklerinden ve bağlantılardan kaçının, açılır pencere engelleyicileri kullanın veya daha da yüksek koruma seviyeleri için kripto madenciliği karşıtı tarayıcı uzantılarını yükleyin.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz