Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEkonomiBir Ekonomik Takvim Bir Yatırımcının En İyi Arkadaşı Olabilir

Bir Ekonomik Takvim Bir Yatırımcının En İyi Arkadaşı Olabilir

Ekonomik Takvimin Tanımlanması

Gelen ekonomi ve finans, haber olaylar ve açıklanan veriler vardır. Bazı örnekler GSYİH büyüme oranları, tarım dışı maaş bordrosu numaraları ve faiz oranlarıyla ilgili kararlardır. Bunlara nereden erişilir? Ekonomik bir takvim tüm bunların kaydını tutar. Fiyatların ve hatta piyasaların hareketini etkiledikleri için, özellikle günlük tüccarlar için bu açıklamaların bilinmesi önemlidir. Tüccarlar ve yatırımcılar, ticaretlerini planlamak, portföylerini yeniden tahsis etmek ve etkilenebilecek grafik modellerinin farkında olmak için ekonomik takvimlerden yararlanabilirler. Ekonomik takvimler, birçok ülkedeki çoğu web sitesinde ücretsizdir. 

Ekonomik veri yayın dereceleri

Veri bültenlerinin bir derece esası vardır. Düşük, orta veya yüksek dereceli olabilirler. Genellikle, finansal veriler yoğun bir sezonda her hafta ve günlük olarak yayınlanır.

  • Düşük dereceler  , benzersiz işaretler olmadan küçük bir etkiye sahip olma eğiliminde olan küçük olaylardır.
  • Orta dereceler  , etkisi olan olaylardır. İşaretleri, belirtilen olayın yanında sarı bir nokta veya sarı bir yıldız olabilir.
  • Yüksek dereceler  , pazar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek olaylardır. İşaretleri kırmızı noktalar veya kırmızı yıldızlardır.

Yüksek dereceli ekonomik verilerin riskleri

Kırmızı işaretli yüksek dereceli sürümler ve olaylar, pazar üzerinde büyük bir etkiye neden olur. Yararlı veya daha kötü olabilir, bu nedenle tüccarlar güvenli tarafa gider ve bekleyen emirlerini etkinlik başlamadan önce iptal eder. Ardından likiditede bir düşüş olacak. İptal edilen siparişler, sabit bir yön oluşmadan önce fiyatlarda bir ileri geri hareket anlamına gelir.

Ekonomik takvim göstergeleri

Aşağıda, bir tüccarın karar vermesine yardımcı olabilecek ekonomik takvim göstergeleri listelenmiştir.

  • Kişisel Gelir ve Giderler Raporu . Bu aylık rapor, dolar ölçümünde tüketici davranışı ve tüketimi hakkında bilgilerdir. Ekonominin gelecekteki yönünü ve müşteri fiyat endeksini etkiler.
  • Üretici Fiyat Endeksi . İthal mallar hariç, toptan veya üretici düzeyinde ölçüm içeren bir fiyat endeksidir. Bu rapor bir enflasyon göstergesidir ve teşvik edilmesi piyasayı olumlu yönde etkiler.
  • Verimlilik raporu . Gayri safi yurtiçi hasıla ve işgücü rakamları aracılığıyla bir kuruluşun işgücü birimi başına çıktı seviyesini ölçer. 
  • Satın Alma Yöneticisi Endeksi . Yayınlanan tüm aylık rapor başlıklarını gösterir.

Ekonomik bir takvim aracılığıyla risklerden nasıl kaçınılacağına dair ipuçları

Ekonomik takvim, yatırımcılara günlük karar vermelerinde yardımcı olur. Akıllı bir tüccar, piyasada dalgalanmaya neden olması beklenen kırmızı işaretli yüksek dereceli olayları kontrol edecek ve listeleyecektir. Sadece bir dakika sürebilir, ancak bu dakika bir tüccara büyük ölçüde fayda sağlayabilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım