Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Başarılı CFD Yatırımı İçin 5 Ana Kural

Başarılı CFD Yatırımı İçin 5 Ana Kural

0
Başarılı CFD Yatırımı İçin 5 Ana Kural

CFD yatırımı nedir?

CFD’ler türev finansal araçlardır. Bu “Fark Sözleşmeleri” temsil ettikleri temel finansal araçlara göre fiyatlandırılır.

Geniş CFD kategorileri arasında hisse senetleri, emtialar, endeksler, forex ve kripto para birimleri bulunur. Piyasada alınıp satılabilen hemen hemen her finansal araç bu özel formatta mevcuttur.

CFD yatırımı ile varlıkların gelecekteki fiyat hareketleri hakkında spekülasyon yapabilirsiniz. İki sonuçtan biri mümkündür: Varlığın fiyatı zamanla artabilir veya varlığın fiyatı zamanla düşebilir.

CFD yatırımı ile sözleşmenin başlatıldığı nokta ile kapatıldığı zaman arasındaki dayanak varlığın fiyatındaki farkı takas etmeyi kabul edersiniz.

CFD’ler yukarı veya aşağı yönde alınıp satılabilir bu sizin kararınız. Bu geleneksel yatırımdan veya varlık fiyatının değerlenmesinin kârlı işlemler için bir ön koşul olduğu yatırımlardan oldukça farklıdır.

CFD’ler ile söz konusu varlıkların fiziksel mülkiyetini almazsınız, sadece fiyat hareketlerini yansıtan bir sözleşme ile işlem yaparsınız.

Her şey, söz konusu finansal araçların dikkatli ve metodik bir analiziyle başlar.

Faiz oranları, enflasyon oranları, işsizlik oranları ve genel ekonomik performans gibi makroekonomik değişkenler karar alma süreçlerinde rol oynamaktadır.

Şirket finansalları, CFD performansının değerlendirilmesinde eşit derecede önemli bileşenlerdir.

Örneğin, petrol CFD’leri, Apple CFD’leri, USD/EUR CFD’leri, S&P 500 CFD’leri veya diğer herhangi bir emtia, hisse senedi, para birimi, endeks vb. alım satımıyla ilgilenebilirsiniz.

CFD alım satım seçeneklerinin mevcudiyeti platformdan platforma değişebilir, ancak CFD alım satımının temelleri aynı kalır.

Çevrimiçi CFD yatırımı yapmak için 5 önemli kurala bir bakalım!

1. Saygın Bir Yatırım Platformu Seçin

Profesyonel bir yatırımcı olarak geçirdiğim yıllarda, belirgin bir “iç huzuru” avantajına sahip oldum. Tüm işlemlerim parayla bittiği için değil, tam tersine. Çünkü önceden yatırım platformlarını tamamen inceledim.

Lisanslama ve düzenleme, güvenilirlik, finansal araçların mevcudiyeti, gerçek zamanlı fiyatlandırma güncellemeleri, işlemlerin hızlı yürütülmesi, eksiksiz bir yatırım araçları ve kaynakları paketi, teknik ve temel analiz, kaldıraç ve marj, özenli müşteri desteği ve sağlam gibi şeyleri kontrol edin güvenlik protokolleri.

Bunlar saygın bir yatırım platformunun en önemli yönleridir. Denenmiş ve güvenilir bir yatırım platformu ararken bunları bir kıyaslama olarak düşünün.

Kaydolduğunuz herhangi bir yatırım platformundan üstünlük ifadelerinden ve gerçek olamayacak kadar iyi tekliflerinden kaçının. Garantili iade vaatleri açıkça yanlıştır. CFD yatırımı, yatırımcıların çoğunluğunun para kaybettiği yüksek riskli bir tekliftir.

Bu platformların çoğunun size söylemediği şey, tüm yatırımcıların yaklaşık %70 – %80’inin sonunda CFD’ler ile para kaybetmesidir. Her zaman kırbaç fiyat hareketleriyle dalgalı bir piyasa.

Resme kaldıraç eklendiğinde, herhangi bir yatırımda yatırımınızdan daha fazlasını kaybetmeniz mümkündür.

2. Kaldıracı Dikkatli Kullanın

Yatırım dünyasında yeniyseniz, kaldıraç açıklanması ve anlaşılması gereken bir şeydir. Belki de lastik değiştirirken arabanızı yükseltmek için kriko kullanmışsınızdır. Oradaki kaldıraç budur.

Gücünüzü yani sermayenizi, ek güçle (hidrolik kaldırma) çok daha büyük bir sonuç elde etmek için kullanıyorsunuz.

CFD yatırımı ile benzer şekilde çalışır. Sermayenizin izin verdiğinden çok daha büyük pozisyonlar açmak için sermayenizi kullanıyorsunuz.

10’a 1 kaldıraç miktarı, sermayenizin her 1€’su için 10€’luk satın alma gücünüz olacağını gösterir. Kaldıraç tutarı 50’ye 1 ise, bu, sermayenizin her 1€’sunun 50€ değerinde satın alma gücüne sahip olduğu anlamına gelir.

Kaldıraçlı işlemlerin riskleri nelerdir?

Bu yazının başında hatırlayın, bir yatırımın gidebileceği iki olası yol olduğunu belirttim: Kar veya zarar.

İşlemleriniz parada (ITM) bittiğinde, karınızı katladığı için kaldıraç arkadaşınızdır. Ancak, işlemleriniz paranız bittiğinde (OTM) kaldıraç sorunlu hale gelir.

Herhangi bir yatırıma yatırdığınız sermayeden sadece sorumlu olmayacaksınız; aleyhinize dönerse, yatırımın tamamından siz sorumlu olacaksınız.

Bu yüzden kaldıraç dikkatli kullanılmalıdır. En zeki beyinler bile hata yapar veya piyasa istendiği gibi iş birliği yapmaz. Kendinizi rahat hissettiğiniz kaldıraç değerlerini kullanın ancak aşırıya kaçmayın.

Kaldıracı azaltmanın bir yolu, açtığınız tüm işlemlerin dikkatli ve sistemli bir şekilde araştırılmasıdır. Bu bir kâr garantisi değildir ancak yatırım yapmanın daha iyi bir yoludur.

3. Yatırım Boyutlandırma

Herkesin bütçesi farklıdır. Sıradan bir yatırımcı olabilirsiniz küçük bir bütçe, bir salıncak yatırımcı, bir günlük yatırımcı veya sadece yüksek frekanslı bir yatırımcı.

Alım satım tarzınız, alım satım tercihleriniz veya alım satım bütçeniz ne olursa olsun alım satımlarınızı doğru bir şekilde boyutlandırmanız zorunludur. Metrikler, herhangi bir yatırımda kullanılabilir sermayenizin yüzde kaçının kullanılması gerektiğini belirlemek için kullanılır.

5.000 €’luk bir bütçe varsayarsak, herhangi bir CFD yatırımına ne kadar ayırmanız gerekir?

Herhangi bir işlemin mevcut sermayenizin %1 – %2’sinden fazla olmaması gerektiğini varsayarsanız, herhangi bir işlemde en fazla 50 – 100 € risk alırsınız.

10’a 1 veya 50’ye 1 kaldıraç oranının, bir yatırım aleyhinize olması durumunda yükümlülüğünüzü katlayacağını unutmayın.

USD cinsinden gerçek dünyadan bir örnek alalım:

  • Hisse başına 10$ fiyatla XYZ hisse senedinin 1000 hisse CFD’sini satın almak istiyorsunuz.
  • Maruziyetiniz 1000 X 10 ABD Doları = 10.000 ABD Dolarıdır.

Marj gereksinimi (kaldıracın karşılığı) %10 ise, 10.000$ = 1000$’ın %10’unu ön ödemeniz gerekir.

Şimdi hesabınızda 5000$ varsa, bu işlem 2X portföy kaldıracını gösterir. Marj gereksinimi %10’dan %9’a, %8, %7, %6, %5’e düştüğü için…

Dolayısıyla, önünüze koymanız gereken sermaye miktarı azalır ancak bu işlemlerin her birinde portföy kaldıraçlı tutarınız artar.

Potansiyel kayıplarınızı ve yükümlülüğünüzü en aza indirmek için kaldıracı ve yatırım büyüklüğünü dikkatlice değerlendirin.

4. Yükseliş ve Düşüş Beklentilerini Anlayın

Herhangi bir yatırım biçiminde, boğalar ve ayılar vardır. Boğaların fiyat karşısında olumlu beklentileri var. Finansal aracın fiyatının zamanla artmasını beklerler.

CFD’lerde yükseliş pozisyonu, gelecekteki fiyatın sözleşmeyi açtığınız fiyattan daha yüksek olduğunu gösterir. Aralarındaki fark kazancınızı temsil eder.

Düşüş beklentisiyle gelecekteki fiyat, sözleşmeyi başlattığınız fiyattan daha düşük olmalıdır. Aradaki farkı cebe indirerek sözleşmeyi daha ucuz fiyata geri alırsınız.

Bu bir CFD’nin nasıl çalıştığının temel öncülüdür. Boğa yatırımı uzun gitmek olarak bilinir ve düşüş yatırımı kısa gitmek olarak bilinir.

Petrol CFD’leri yatırımı yapıyorsanız ve küresel arz kıtlığının ham petrol fiyatını yükseltmesini bekliyorsanız, uzun süre ham petrole yönelirsiniz. Fazla üretimin piyasaları daha fazla ham petrolle doldurması bekleniyorsa, petrol CFD’lerinde eksik kalmaya karar verebilirsiniz.

5. CFD’lerle Riskten Korunma Kuralları

Riskten korunma bir diğer önemli yatırım kavramıdır. Örneğin bahçenizdeki bir çit düşünün. Eviniz ve dışarısı arasında bir tampon görevi görür. Bir anlamda, CFD riskten korunma da bir koruma şeklidir.

Bir riskten korunma işleminin CFD olarak etkin bir şekilde çalışması için, bir yatırım platformunda açık olan başka bir yatırım veya yatırımınız olmalıdır.

Örneğin, Google hisseniz olduğunu ve Google hissenizi aşağı yönlü fiyat baskılarından korumak istediğinizi varsayalım. Standart bir yatırımla, düşen fiyatlar kayıplara dönüşür. Ancak Google hisse senedinizi riskten korur ve CFD’leri aşağı yönlü olarak satarsanız yani açığa satarsanız, portföyünüzü koruyabilirsiniz.

Genel olarak, riskten korunma yaparken kazanamayabilirsiniz ancak başarıyla korunan bir yatırımda kayıpları kesinlikle sınırlayabilirsiniz.

Amaç her zaman kayıpları azaltmaktır. Aşağıdakiler dahil olmak üzere risk azaltma için kullanabileceğiniz birçok başka araç vardır:

  • Zarar Durdur Emirleri
  • Kar Emirleri Alın
  • Metodik Planlama
  • Portföy Çeşitlendirmesi

CFD yatırımı için 5 kural: Kârlı sonuçları garanti etmezler ancak zamanla sizi kesinlikle daha iyi bir yatırımcı yapacaklardır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz