Ana Sayfa Ekonomi ABD Ekonomisi Pandemi Sırasında %19,2 Daraldı

ABD Ekonomisi Pandemi Sırasında %19,2 Daraldı

0
ABD Ekonomisi Pandemi Sırasında %19,2 Daraldı

ABD ekonomisi, 2019’un dördüncü çeyreğindeki zirvesinden 2020’nin ikinci çeyreğine kadar yıllık ortalama %19,2’lik rekor bir oranda daraldı. Bu dönemde, COVID-19 pandemisi nedeniyle zorunlu olmayan işletmelerin kapatılmasıyla ekonomi büyük bir darbe aldı ve 22,3 milyon insan işsiz kaldı. Ancak, hükümetin yaklaşık 6 trilyon dolarlık pandemi yardımı ve Federal Rezerv’in sıfıra yaklaştırdığı gösterge faiz oranı ve aylık tahvil alımları sayesinde ekonomi toparlandı.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu, COVID-19 krizinden kaynaklanan resesyonun Şubat 2020’de başladığını ve Nisan 2020’de sona erdiğini belirtti. Devasa mali teşvikler, Fed’in aşırı kolay para politikası ve aşıların uygulanması sayesinde ekonomik aktivite sürdü ve GSYİH ikinci çeyrekte pandemi öncesi seviyesinin üzerine çıktı. Hükümet, 2020’deki ekonomik daralmanın daha önce tahmin edilen %3,5 yerine %3,4 olduğunu belirtti.

Ekonomistler, 2021’de GSYİH’nın %7 civarında artacağını ve bu oranın 1984’ten bu yana en güçlü performans olacağını öngörüyorlar. IMF, ABD için büyüme tahminlerini 2021’de %7,0’a ve 2022’de %4,9’a yükseltti.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz